Не дуже велике місто Гарячий Ключ, який розташувався в мальовничій долині Краснодарського краю, є прекрасним курортом з найчистішим гірським повітрям, в якому витає аромат первозданності природи і мінеральними гарячими джерелами, що мають цілющі властивості. Оточений величчю гір, місто потопає в зеленому буяння рослин. А ще це місце є екологічно чистим і спокійним, з розміреним життям, де можна чудово відпочити, усамітнившись від щоденної метушні.

Оздоровчий відпочинок

Звичайно ж, одним з найпопулярніших є санаторний відпочинок в Гарячому Ключі всією сім'єю. Адже це місто - найстаріший мінеральний курорт, в якому знаходиться 80% мінеральних вод всього Краснодарського краю. Тому для лікувальних цілей та оздоровлення це місце підходить ідеально.

Лікувальна дія місцевих джерел відомо вже давно. Про це знали навіть первісні люди, які створювали в оточуючих скелях так звані "ванни". І в різні епохи всі народи, що проживають тут, користувалися силою цих лікувальних вод. У ті далекі часи, звичайно, не було тут ще жодного санаторіїв, ні баз відпочинку, ні готелів, але вже тоді в цьому місці збиралися великі натовпи бажаючих оздоровитися і вилікуватися. А першим лікувальним закладом, обладнаним купальнею, став санаторій, відкритий в 1864 році.

Це місце унікальне ще, тому що використовує різні типи мінеральної води, черпає з 17 свердловин. Це і термальні води з температурою від +37 до + 60 ° С, і сірководневі, і натрієві, і хлоридно-гідрокарбонатні, і лужні. Такого поєднання багатопрофільних джерел в світі більше немає ніде. З цієї причини Гарячий ключ - універсальний курорт, питної і бальнеологічний, що пропонує найрізноманітніші програми оздоровлення, реабілітації, лікування. Цілющі води тут можуть застосовуватися як в цілях питного лікування, так і для ванн, а також промивань дванадцятипалої кишки, шлунка.

Щорічно курорт приймає на своїй території понад 70 тисяч туристів, які приїжджають сюди, в тому числі і з дітьми. Для їх розташування - шість санаторіїв і водолікарня. Це такі санаторії, як "Передгір'я Кавказу" і "Смарагдовий", "Гарячий Ключ" і "Русь", "Зоряний" і "Гірський". Готелі Гарячого ключа, яких тут десять, також пропонують зручне і комфортне проживання. У самому місті розташовуються не всі санаторії та готелі Гарячого Ключа. Так, деякі з них розміщені неподалік, наприклад, у ст. Фанагорійська, П'ятигорської, Кріпосний, Долині Чарівності. У місті одночасно може знаходитися не більше двох тисяч чоловік. І провести тут, з метою оптимального оздоровлення, потрібно не менш ніж два тижні.

Особливо корисний відпочинок в Гарячому Ключі тим, хто страждає хворобами травної, нервової та серцево-судинної систем, гінекологічними захворюваннями і проблемами з опорно-руховим апаратом , а також шкірними захворюваннями і проблемами з нервової системи. Крім того, на території функціонує постожоговой центр реабілітації.

Курорт постійно розвивався, і продовжує це робити і зараз, залишаючись при цьому затишним, тихим місцем, дбайливо зберігають властиві йому здавна традиції. Так, наприклад, найближчим часом тут планується зведення термального комплексу з європейським рівнем якості. Його територія буде величезною - 18 гектар. У розробці даного проекту беруть активну участь німецькі фахівці.

Потрібно сказати, що бази відпочинку тут останнім часом користуються популярністю навіть взимку. Це пов'язано з проведенням в них корпоративів, весіль, днів народження та інших різноманітних заходів.

Маршрути здоров'я

Потрібно згадати про так званих "маршрутах здоров'я", іменованих по-науковому, як теренкури. Вони влаштовуються влітку і являють собою пішохідну лікувальну стежку, довжина якої становить 500 метрів. Проходить маршрут через зону центрального парку та Дантової ущелині, а при піднятті на невелику висоту відкриваються просто приголомшливі види внизу.

Пам'ятки архітектури та історії

Любителі історичних цінностей можуть відвідати деякі пам'ятки Гарячого Ключа. Всього на території району налічується близько двохсот різних пам'ятників: культурних, історичних, архітектурних та природних. Одна з них - це каплиця, присвячена Іверської Божої Матері, розташована біля підніжжя Абадзехской гори.


Її будівництво здійснювалося в 19 столітті. А кошти для нього були взяті з пожертвувань людей, які зцілилися Псекупского водами.

На околиці курорту можна відвідати невелику фортецю Псифабе, площа якої становить близько 120 квадратних метрів. Приблизний час будівництва даної пам'ятки - 9-12 сторіччя. Через неї проходили дуже часто каравани, що прямують на берег Чорного моря, обладнаний стародавніми торговельними центрами і пристанями.

Що відвідати у Гарячому ключі ще, так це Мінеральну галявину, в центрі якої знаходиться пам'ятник "живій воді". Цей обеліск був поставлений тут на 50-річчя Псекупского мінеральних вод в 1914 році. Цікавий також міст Надії і Поднавісла Сходи життя. У місті є музей і регулярно проводяться виступи козачого хору.

Природні пам'ятки

Любителям природи теж є маса варіантів, як відпочити в Гарячому Ключі. Для цього тут є багато цікавих місць. Абадзехская гора, звана ще Ключовий, має висоту 415 м і розташовується на правому узбережжі річки Псекупс. Створена вона природою приблизно 15 мільйонів років тому. На її вершині можна побачити руїни фортеці Псифабе, зведеної в Середні століття. Усередині цієї гори приблизно на висоті ста метрів знаходиться підземне озеро, яке є початком потужного Блакитного джерела. Цікавий також скельний 28-метровий обрив, відомий як Скала Порятунку, іменована ще півників. Поруч можна побачити цікаві великі валуни, звані Сльози скель. Вони близько сорока років тому зірвалися з гір при землетрусі.

За будинками ванн у підніжжя цієї гори розташовується Мінеральна майданчик (поляна) - дуже мальовниче місце, оточене лісами і красивими горами. Поруч з нею - свердловини мінеральних джерел: Іверського і залізистих. З них надходять води у водолікарні і Питну галерею. А в кінці майданчика розташовано Дантової ущелина - одне з найвідоміших і відвідуваних на курорті місць, де відпочити любить кожен, хто приїхав сюди. Воно було утворено в 19 столітті, а саме в 70-х роках. У скельній породі козаками були вирубані щаблі, біля яких ковзає мальовничий струмочок. Протяжність цього ущелини - приблизно метрів сто, а над ним нависають велично п'ятнадцятиметрові скелі. Це ущелині відокремлює Ключову гору від гори Курортній.

Олександрівський джерело, розташоване також біля гори Абадзехской, є одним з найперших. Дуже цікаве місце - богатирські печери. Вони являють собою дві печери, на місці яких раніше була гробниця. Хто їх створив - невідомо й донині. Відкрита також для відвідування на курорті сталактитовая Фанагорійська печера.

Варто також обов'язково відвідати водоспади курорту. Найбільш красивий з них - це Адов водоспад висотою 12 метрів, розташований на притоці Пеклова струмка, що входить в басейн Чепсі. Є також Аюкскій двохкаскадний водоспад заввишки 5 метрів, який сформував своїми водами десятиметрову ванну. Велика кількість повітряних бульбашок обумовлює, те, що вода в цьому місці майже білого кольору. Один з найвідоміших водоспадів, які відвідують дуже часто туристи, які приїжджають сюди на сімейний відпочинок - Великий Каверзінскій. Він являє собою цілий комплекс для екскурсій, що складається з чотирьох водоспадів, Універсальної печери, а також таких пам'яток, як братська могила солдатів Радянського Союзу і меморіальний комплекс.

Розваги

У другу неділю серпня тут відзначають День міста. У теплу пору року на курорті проводиться фестиваль повітроплавання міжнародного рівня. Також до послуг туристів кафе, бари, клуби, ресторани. У центрі Гарячого Ключа можна відвідати курортний парк, створений в 1870 році, а також державний Гарячо-Ключевський заповідник у південній частині міста.

Активний відпочинок

Любителям активного проведення часу курорт пропонує найрізноманітніші заняття, починаючи тенісом, боулінгом, кінними прогулянками і закінчуючи басейнами, саунами, розташованими, в тому числі на території готелів. Це єдине в країні місце, де спостерігається унікальне поєднання лікувальних факторів вод Єсентуки і сірководневих ванн в Мацесте. Щорічно курорт приймає більш ніж 10 000 туристів.

Цікаво! За кількістю на рік сонячних днів Гарячий Ключ цілком може скласти конкуренцію самій Анапі, поступаючись їй лише трохи.