У вашого малюка раптом почервоніли очі? Він скаржиться на неприємні відчуття в очах, тре їх кулачками? Дорогі мами, це тривожний сигнал! Про найбільш поширених причини такого неприємного явища сайт для мам повідав в статті Червоні очі у дитини. Зараз же зупинимося на найбільш частому захворюванні очей у дітей - кон'юнктивіті. І звичайно, розповімо, чим лікувати кон'юнктивіт у дитини.

Кон'юнктивіт. Що це?

Кон'юнктивіт - неприємне запальне захворювання кон'юнктиви очей, викликане бактеріями, вірусами, алергенами. Розрізняють три види кон'юнктивіту: вірусний, алергічний та бактеріальний.

Перш ніж лікувати кон'юнктивіт у дитини, варто зрозуміти, який вид захворювання у вашого малюка.

Бактеріальний кон'юнктивіт

Найпоширеніший вид кон'юнктивіту - бактеріальний. Він найбільш небезпечний для дітей, так як може призвести до дакриоциститах або флегмоні слізного мішка.

Захворювання обумовлене впливом таких бактерій, як гонококк, епідермальний стафілокок, синьогнійна і кишкова палички, стрептокок, хламідії.

Найгрізнішим збудником цього кон'юнктивіту вважається золотистий стафілокок.

Причини

Основною причиною бактеріального кон'юнктивіту є ослаблення імунітету дитини. При порушенні правил гігієни бактерії потрапляють в очі, і розвивається кон'юнктивіт.

У новонароджених зустрічається це захворювання через недоношеності, наявності внутрішньоутробної інфекції, інфекційних захворювань статевих органів матері.

Особливість цього виду кон'юнктивіту в тому, що він заразний і вражає обидва ока. Тому важливо виділити хворій дитині окремий рушник, щодня міняти наволочку.

Симптоми
 • гнійні виділення;
 • набряк і почервоніння кон'юнктиви повік;
 • блискуча, прозора рогівка;
 • дискомфорт в очах;
 • печіння в очах;
 • світлобоязнь.

Чим лікувати

Кон'юнктивіт у дитини бактеріальної етіології зазвичай лікують краплями, або мазями з антибіотиками та промиваннями очей дезінфікуючими розчинами.

Вірусний кон'юнктивіт

Вірусний кон'юнктивіт обумовлений впливом аденовірусу. Аденовірусна інфекція входить до групи ГРВІ, вражає органи дихання та очі.

Носієм захворювання є людина. Тому цей вид кон'юнктивіту теж заразний.

Симптоми
 • водянисті прозорі виділення;
 • почервоніння рогівки;
 • сірі або білі плівки на очах;
 • збільшення лімфовузлів;
 • підвищення температури.

Чим лікувати

Вірусний кон'юнктивіт у дитини не лікується антибіотиками, тому для його лікування призначають противірусні препарати. Але так само, як і при бактеріальному кон'юнктивіті, необхідно промивання очей дитини антисептичними розчинами.

Алергічний кон'юнктивіт

Алергічний кон'юнктивіт викликають будь-які алергени.


Найчастіше це пилок, пил і шерсть тварин. Цей вид не заразний.

Симптоми
 • почервоніння очей;
 • сльозоточивість очей;
 • набряк.

Чим лікувати

Найчастіше для лікування цього виду кон'юнктивіту досить усунути алерген і пропити антигістамінні препарати.

Чим лікувати кон'юнктивіт у дитини: загальні рекомендації

Ефективність лікування кон'юнктивіту залежить від точно поставленого діагнозу і правильного догляду за хворими оченятами. Як доглядати за запаленими очима дитини, розповість.

Ознайомтеся з простими правилами, перш ніж починати лікувати кон'юнктивіт у дитини.

При будь-якому вигляді кон'юнктивіту вам необхідно промивати очі дитини не рідше за 3 разів на день, іноді й частіше. Важливо робити це правильно, інакше промиванням можна завдати шкоди, і очі малюка ще більше запалиться.

Правила промивання очей:

 1. Важливо, щоб у вас були чисті руки. Тому завжди мийте їх до і після промивання.
 2. Якщо запалений одне око, промивайте обидва.
 3. Для кожного руху завжди використовуйте нову ватку.
 4. Промивайте кожне око, рухаючись до внутрішнього куточка.

Чим лікувати кон'юнктивіт у вашої дитини, краще дізнатися у лікаря. Часто лікарі прописують противірусні, антибактеріальні мазі, але мало хто знає, як ними користуватися.

Для початку зігрійте мазь в теплій воді, або в долонях. Покладіть дитину на спину, акуратно відтягніть нижню повіку малюка однією рукою, іншою рукою видавіть трохи мазі в отриманий кишеню. Потім обережно помасажуйте повіку чистим пальцем або серветкою.

Зазвичай мазь закладають ввечері, перед сном. А днем використовують очні краплі. Вони закопуються за тією ж технологією, що і закладається мазь. Також відтягніть однією рукою повіку у дитини, а іншою рукою швидко закапайте ліки в щілину. Не турбуйтеся, якщо дитина заплющив очі, коли він відкриє очі, ліки потраплять в око.

Дорогі мами, кон'юнктивіт дуже "шкідлива", неприємна хвороба. Краще попередити, ніж лікувати кон'юнктивіт у дитини.

Відмінною профілактикою кон'юнктивіту у дітей є дотримання правил особистої гігієни. Важлива роль у прищепленні дитині цих правил відводиться вам - батькам.