У жовтні-початку листопада потрібно підготувати сад до зимівлі.

Зберіть урожай на пізніх плодових деревах. Зріжте пізній урожай винограду, викопайте селера буряк, приберіть урожай пізньої капусти.

Очистіть ділянку від сміття у вигляді опалого листя та гнилих плодів з дерев. Це важливо зробити як для профілактики хвороб рослин, так і щоб не створювати умов для приємної зимівлі шкідників.

Якщо ви помітили хворі дерева або чагарники, без жалю знищіть їх, не сподіваючись, що до зими вони зміцніють. Цього не станеться, а навпаки, хворі рослини можуть заразити здорові. Стовбури дерев потрібно побілити для захисту від шкідників і гризунів, попередньо очистивши, і укутати, щоб рослини не померзли.

Якщо осінь посушлива, то варто поливати рослини. Саме восени йде активний ріст кореневої системи, а через брак вологи цей процес може бути утруднений.

Так само важливо підживити рослини фосфорно-калійними і органічними добривами.


Щоб и взимку під снігом грунт краще "дихала", потрібно скопати ділянку.

У квітнику так само важливо навести порядок. Відцвілі суцвіття потрібно прибрати, а багаторічні - обрізати. Теплолюбні рослини варто укутати, щоб вони не померзли взимку, але робити це потрібно, коли температура повітря опуститься до -5 градусів. Бульби цибулинних рослин викопайте і покладіть на зберігання в сухе прохолодне місце до весни.

Варто так само підготувати і газон до зимівлі. У жовтні підстригають його останній раз, очищають від опалого листя та сміття і підгодовують фосфорними і калійними добривами. Якщо у вас в саду є ставок, його необхідно очистити, добре накрити або ж спустити воду, перемістивши теплолюбні рослини з нього в акваріум.

Під зиму можна посадити редис, буряк, морква, кріп, петрушку, селеру, цибулю і часник, якщо земля ще не промерзла. У цьому випадку влітку у вас буде ранній урожай цих рослин.