Якщо ви вирішили займатися спортом самостійно, без інструктора, ви приділіть велику увагу дотриманню техніки безпеки. У це поняття входять правильне виконання вправ, вибір відповідного спортивного костюма, часу і місця тренувань, ступеня навантаження і її тривалості.

Якщо ви не будете дотримуватися певних правила безпеки під час занять спортом , ви можете не тільки надовго вийти з ладу, але й втратити здоров'я.

Отже, давайте визначимося, які правила повинні дотримуватися люди, які тренуються для себе.

Пройдіть медичне обстеження перед початком занять. Лікар допоможе вам підібрати інтенсивність і тривалість фізичних навантажень в залежності від стану вашого здоров'я, визначить наявність протипоказань.

Перенесіть тренування, якщо ви захворіли, втомилися, вживали напередодні алкоголь.

Під час тренування періодично вимірюйте пульс (в стані спокою він повинен бути рівний 60-80 ударам на хвилину). Не допускайте, щоб кількість серцевих скорочень було більше 150 ударів на хвилину. Більш детальні рекомендації вам дасть лікар.

Перед кожним тренуванням обов'язково проводите розминку. Вона повинна включати в себе різні нахили, махи, вправи на розтяжку, які разогреют м'язи, збільшать еластичність зв'язок і сухожиль і підготують організм до навантажень. В кінці тренування робіть дихальні вправи на розтяжку і розслаблення.

Контролюйте техніку виконання вправи. При освоєнні нового вправи не намагайтеся відразу виконати його в повну силу. Попросіть інструктора подивитися, чи правильно ви виконуєте вправи, після чого ви зможете тренуватися самостійно. Пам'ятайте, що при освоєнні нових вправ можуть трапитися розтягування і розриви м'язів, сухожиль, зв'язок. Це відбувається через відсутність міжм'язової координації

Дотримуйтесь правильну методику тренувань, готову або спеціально розроблену для вас.


Навантаження повинні зростати поступово, щоб дати організму адаптуватися до нових умов. Не квапте події, не женіться за результатом. Якщо ви неправильно підберете вправи, які не врахуєте стан здоров'я, занадто рано відновіть тренування після перенесеного захворювання або травми, ви можете спровокувати травму або рецидив захворювання.

Не робіть ризиковані вправи поодинці. Користуйтеся допомогою досвідченого страхує, при виконанні вправ з важкими вагами або вправ акробатичного характеру.

Дотримуйтесь порядок на майданчику. При заняттях з вагами не розкидатися диски і гантелі, ставте снаряди на відведені місця. Розбирайте стоїть на стійках штангу, знімаючи диски поперемінно (один диск з одного боку, потім - один з іншого), інакше штанга може впасти і нанести травму.

Дотримуйтесь гігієну. Підберіть зручний спортивний одяг та взуття, знімайте її відразу після тренування, щоб не застудитися і не викликати подразнення шкіри. Правильно підібрана спортивний одяг не повинна сковувати рухи і натирати шкіру. Прати її потрібно не рідше 1 разу на 2 тижні.

Після тренування обов'язково прийміть душ насухо витріть рушником. Тренуйтеся в добре провітрюваних світлих приміщеннях. Якщо ви віддаєте перевагу займатися на свіжому повітрі, використовуйте для цього парк, ліс, поле далеко від задимлених вулиць.

Час занять. Якщо ви займаєтеся вранці, не навантажуйте організм занадто сильно, так як він ще не прокинувся і серце може не витримати. Пробіжки повинні проходити в спокійному темпі і не далі 2км. Вечірні тренування повинні проходити за 4 години до сну.

Тренуйтеся або за годину до, або через 2 години після їжі, три-чотири рази на тиждень по 1-2 години. На сон приділяйте не менш 8 годин на день, приймайте їжу не менше трьох разів.