Задумайтесь, яка кількість різноманітних ліків ми приймаємо за своє життя. Від жару, від головного болю, від болю в животі. На жаль, коли ми приймаємо ліки, щоб допомогти одному органу, то часто забуваємо про те, як ці ліки впливають на здоров'я інших органів, в першу чергу, печінки.

Якщо приймати ліки безконтрольно, може виникнути таке захворювання печінки, як лікарський гепатит, так як при прийомі будь ліки відбувається справжня хімічна атака на організм.

Найпоширеніший спосіб прийому ліків - пероральний. Це означає, що ліки спочатку потрапляє в шлунок, потім у тонкий кишечник, де воно всмоктується в кров. Разом з кровотоком препарат потрапляє в печінку, де, як правило, відбувається активне руйнування практично будь-яких хімічних сполук, у тому числі і тих, які містять лікарські препарати. Згодом продукти переробки виводяться з організму природним шляхом.

Печінка здатна фільтрувати всі, проте багато сучасні препарати містять такі хімічні сполуки, з якими вона просто не в змозі впоратися. І хоча печінку володіє великими внутрішніми резервами, її можливості не безмежні. Досягнення фармакологічних компаній виводять з ладу клітини печінки, що призводить до розвитку лікарського гепатиту. Ця хвороба може протікати в різній формі - від безжелтушной, коли людина відчуває лише хронічну слабкість, нудоту або періодично відчуває біль у правому підребер'ї, до класичної жовтяниці з швидким переростанням в цироз або рак печінки.

До таких плачевних результатів можуть призвести ударні дози і тривалий прийом практично будь-якого препарату, але серед великої кількості медикаментів є й такі, застосовувати які медики радять з особливою обережністю.

Найбільшу небезпеку для печінки представляє широко відомий парацетамол - жарознижуючий і знеболюючий засіб. Передозування цього препарату, як таблеток, так і дитячого сиропу, в більшості випадків може закінчитися не тільки інтенсивною терапією в реанімації з приводу лікарського гепатиту і пересадкою печінки, але і летальним результатом. Токсична дія парацетамолу посилюється в кілька разів, якщо одночасно з ним приймати алкоголь.

Лікарський гепатит може викликати і звичайний аспірин, токсичність якого безпосередньо залежить від дози - чим більше ліків надійшло в організм , тим гірше. Відміна препарату зазвичай веде до нормалізації аналізів, але бувають і важкі випадки. Наприклад, у дітей від аспірину може розвиватися так званий синдром Рея, при якому серйозно пошкоджуються печінка і головний мозок. Тому ацетилсаліцилову кислоту сьогодні заборонено приймати дітям до 16 років.

Зовсім шкідливими для печінки активно рекламовані таблетки від молочниці. Якщо виникла необхідність в їх застосуванні, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем. Він підбере хай не самі швидкодіючі, але менш токсичні препарати.

До лікарському гепатиту можуть призвести еритроміцин, тетрациклін, доксициклін, ріфампіцілін і деякі інші антибіотики.

Для печінки небезпечні і протитуберкульозні препарати. Вірогідність розвитку лікарських гепатитів підвищується через 4 - 5 місяців їх регулярного прийому. Певний ризик для здоров'я представляють і препарати, які використовуються для лікування захворювань щитовидної залози.


Деякі з них можуть викликати псевдохірургіческіе форми лікарського гепатиту, небезпека яких полягає в тому, що замість того, щоб підібрати інший препарат, хворому зазвичай видаляють жовчний міхур.

Симптоми, що нагадують хронічний алкогольний гепатит, може викликати прийом таких препаратів проти аритмії, як аміодарон і кордарон.

До групи ризику входять і жінки, які замість проходження простим радам по зниженню ваги захоплюються фармакологічними методами зниження ваги, а також молоді люди, які мріють наростити м'язову масу, приймаючи анаболічні стероїдні гормони.

Ми не закликаємо вас відмовитися від прийому ліків, так як в більшості випадків це неможливо. Просто для профілактики лікарського гепатиту дотримуйтесь в процесі лікування елементарні правила безпеки.

Призначаючи той чи інший лікарський препарат, лікар повинен враховувати стать, вік, вага пацієнта . Це важливо, тому що з віком відбуваються зміни функцій нирок і печінки, і ліки виводяться повільніше. Крім того, в раціон літніх людей зазвичай входить менше м'яса та інших тваринних білків, а ліки циркулюють в плазмі крові, пов'язані саме білками. Якщо білків в раціоні недостатньо, концентрація вільного ліки в крові зростає, і його токсичну дію відразу позначається на печінці. Тому літнім людям слід призначати невеликі дози препаратів.

У літніх пацієнтів, як правило, є кілька супутніх захворювань, тому вони регулярно приймають кілька препаратів, що збільшує ризик розвитку лікарського гепатиту.

Рекомендації з прийому препаратів, описані в інструкції, розраховані на пацієнтів вагою 70 кілограмів. Якщо маса тіла значно нижче, слід зменшити дозу препарату.

Враховувати стать пацієнта важливо, тому що в організмі жінки міститься менше ферментів, які беруть участь у розщепленні медикаментів, тому у них вищий ризик виникнення лікарських гепатитів, ніж у чоловіків.

Не слід займатися самолікуванням. Пацієнту складно зорієнтуватися у великому асортименті лікарських препаратів, які випускає фармацевтична промисловість. Ця порада особливо актуальний, якщо вам необхідно постійно приймати кілька лікарських препаратів.

Якщо з якоїсь причини ви купуєте ліки без призначення лікаря, перед прийомом обов'язково вивчіть листок - вкладиш, звертаючи особливу увагу на протипоказання, дозування і побічні ефекти.

Багато сучасні препарати випускаються у формі свічок або супозиторій, які потрібно вводити ректально (в пряму кишку). Такі лікарські форми не менш ефективні, ніж таблетовані препарати, але не роблять шкідливого впливу на печінку.

Якщо після прийому якихось ліків ви відчули погіршення самопочуття, слабкість, млявість, нудоту, біль у правому підребер'ї, обов'язково зверніться до лікаря. Він підбере інші препарати або порекомендує приймати гепатопротектори - препарати, які захищають печінку від шкідливого впливу і відновлюють її клітини.

Також, щоб переконатися, що ваша печінка здорова, можна провести ультразвукове дослідження печінки (УЗД) і здати біохімічний аналіз крові. Це особливо актуально для тих пацієнтів, кому в процесі лікування потрібно тривалий прийом ліків.

Ставтеся до свого здоров'я відповідально, і така небезпечна хвороба, як лікарський гепатит, вам не загрожує.