Дуже часто в тому, що дитина бреше, винні дорослі. Є кілька причин дитячої брехні, які зустрічаються найчастіше. Якщо ви визначите причину брехні, проблема вирішиться сама собою. Можливо, і у випадку з вашою дитиною цього буде цілком достатньо.

Брехня чи фантазія? Дитина до чотирирічного віку не обманює просто тому, що не потребує в брехні. Він робить те, що хоче, не думаючи про те, як це виглядає з боку. Дитина не дивиться на події очима дорослого.

Діти цього віку дуже люблять розіграші. Але дитина, вводячи в оману дорослих, не бреше, він показує, що виріс, став розумним і самостійним. Так само, як і дитяча фантазія, розіграш не є навмисним обманом. Це правдивий вимисел, який діти використовують для прикраси своїх думок і вчинків.

Дитяче брехня в цьому віці зазвичай обмежується безневинними пустощами (заліз в шафу, щоб не їхати на дачу) або дрібним шахрайством (з'їв тістечко і не визнається ).

Навмисна брехня. Починаючи з чотирьох років, дитина починає замислюватися про те, за що і чому його похвалили, посварили або покарали. Він за допомогою обману намагається уникнути покарання або отримати незаслужену похвалу. У цьому віці дитяча брехня стає навмисною.

Батьки повинні розібратися, чому дитина бреше і яку вигоду хоче отримати. Зверніть увагу, захищається дитина, використовуючи обман, або нападає. Іноді діти брешуть, не розуміючи, що це погано і заслуговує осуду. Вони не розрізняють брехня і вигадку.

Діти починають вести себе свідомо приблизно з 6 років. До цього віку в їх поведінці присутня як безневинна брехня, яка допомагає обійти заборони дорослих, так і навмисна брехня, особливо якщо батьки з кожного проступку дитини роблять велику проблему. Дитина бреше, щоб уникнути покарання за дрібну витівка чи проказу.

Брехливий ангел. За допомогою брехні можна замаскувати серйозний проступок, за який дійсно потрібно карати. Можливо, ви пред'являєте до дитини завищені вимоги, які не відповідають його можливостям. Занадто часто робите зауваження, постійно чіпляєтеся, докучає моралями? У такому випадку постійний страх покарання та приниження змушує дитину брехати в надії, що обман врятує його від чергової нотації і незаслуженого покарання.

Брехня з ввічливості. Іноді причиною дитячої брехні може бути прагнення дитини виглядати в очах дорослих вихованим і ввічливим. Він може не любити манну кашу, але на питання, чи подобається вона йому, відповість "так", бо розуміє, що правдиву відповідь вас засмутить.

Багато батьків чекають, що дитина буде доставляти їм тільки радість і позитивні емоції, що їм можна буде пишатися. Дитина розуміє, що не виправдовує сподівання батьків, гостро відчуває їх невдоволення і починає брехати.


Поступово брехня стає постійною потребою дитини, що маскує неприємну і неугодну батькам правду.

Не забувайте про те, що дитина як і дорослий, повинен мати право на чесне висловлення власної думки, не боячись можливих наслідків. Тоді йому не знадобиться брехати.

Брехня з ревнощів. Самий неприємний для батьків, але часто зустрічається причиною дитячої брехні є дискомфорт, який відчуває дитина, коли йому здається, що батьки люблять його менше, ніж брата або сестру.

У цьому випадку брехня використовується для того щоб привернути до себе увагу. Дитина навіть готовий перенести покарання, головне на якийсь час стати "центром Всесвіту". Якщо між дітьми в сім'ї існує суперництво, дитина може не тільки брехати, щоб виділитися, але і ябедничати з ревнощів.

Поганий приклад заразливий. Часто можна зустріти брехня за прикладом. Діти дуже уважно спостерігають за поведінкою батьків і копіюють його. Якщо батьки брешуть, так само будуть надходити і діти. Наприклад, така безневинна з точки зору дорослої людини брехня: ви не хочете розмовляти по телефону і просите сказати, що вас немає вдома. Не дивуйтеся, що дитина теж може придумати відмовку, коли йому не захочеться мити посуд або прибирати іграшки.

Ми розглянули основні можливі причини дитячої брехні. Тепер ви повинні постаратися її усунути. Не карайте дитину (покарання може спровокувати ще більш витончений обман), але й не спускайте брехня з рук. Поясніть дитині, що брехня рано чи пізно буде розкрита, і спокійно з'ясуйте, чого дитина хотіла домогтися своєю брехнею.

Відучити дитину обманювати складно. Простіше створити в сім'ї атмосферу довіри, щоб дитина могла піти до батьків з будь-якою бідою, не боячись покарання. Він повинен бути впевнений, що в будь-якому випадку покарання і "розбору польотів" не буде.

Багато батьків вміють відрізняти правду від брехні за виразом очей дитини. Крім цього існують найпростіші й очевидні ознаки брехні, на які обов'язково потрібно звертати увагу:

  • дитина при розмові прикриває рот рукою;
  • дитина відводить очі вбік або часто моргає, тому що не може дивитися в очі;
  • дитина збуджена, на щоках з'являється рум'янець;
  • зіниці то звужуються, то розширюються;
  • дитина на ходу підбирає слова, придумує подробиці, говорить повільно і невпевнено, сам себе перебиває, робить довгі паузи в словах, щоб брехня звучала достовірніше.

Якщо дитина впевнений, що батьки люблять його, незважаючи ні на що, і тільки у вас завжди знайде розуміння і бажання допомогти у вирішенні його серйозних проблем, його брехливість залишиться невинної дитячими пустощами, поступової піде в минуле і не перетворитися на спосіб життя.