У сучасному суспільстві тенденція жити "в борг" ретельно популяризується. Агресивна реклама, доступність кредитів, бажання "жити як всі", потурання своїм слабкостям і примхам призводять до виникнення боргових зобов'язань. Найчастіше люди не порівнюють свої фінансові можливості з сумами боргу. В окремих випадках доводиться навіть брати в борг, щоб розплатитися з попереднім боргом. Якщо ви потрапили саме в таку ситуацію або відчуваєте, що починаєте залазити в боргову яму, подумайте - чи потрібно це мені? Зупинитися і почати виправляти ситуацію можна на будь-якому етапі.

Причини виникнення боргів

На перший погляд причина одна - витрати перевищують доходи. Однак, як показує практика, причини наростаючої боргової залежності лежать у самій людині, його психологічні особливості. Ось тільки деякі з них:

  • Невміння збирати на великі покупки.
  • Відсутність резервного фонду або заощаджень.
  • Спонтанні, незаплановані великі витрати.
  • Неконтрольоване використання кредитної картки.
  • Бажання "побалувати себе". До речі, горезвісні сім смертних гріхів (заздрість, гординя, лінощі, жадібність, гнів, обжерливість, хіть) є багатою грунтом, що сприяє появі і наростання боргів.
  • Невміння розмежувати "потреби" і "бажання".

Без з'ясування та усвідомлення причин боргової залежності досить важко буде від неї позбутися. Всі потуги будуть схожі на вичерпання води з дірявий човен. Часто складно самостійно знайти причину. І в цьому випадку дуже корисний погляд з боку. Розглянувши та проаналізувавши всі причини, за якими ви потрапили в боргову яму, буде набагато простіше з неї вибиратися.

Вихід з боргової залежності

Наступним етапом до нового життя без боргів буде складання плану дій. Він може бути виконаний в будь-якому вигляді і складатися з різної кількості пунктів, але обов'язково записаний на папері.


Контроль також є важливим елементом будь-якого плану. Отже:

  • уріжте свої витрати.
  • Складіть список боргів.
  • Почніть зменшувати заборгованість і дотримуватися плану витрат.

Розглянемо більш докладно окремі пункти плану.

Зниження витрат є потужним резервом, що дозволяє скоротити борги. Основою майбутніх витрат повинен стати економний бюджет. Виходячи з кризової ситуації і бюджет потрібно будувати за принципом "все зайве - за борт". Завжди можна знайти шляхи зменшення особистих витрат, економії. Перешкодою тут можуть служити тільки небажання відмовлятися від усталених звичок і недисциплінованість. Як не добре може бути складений бюджет, якщо він не дотримується, то гріш йому ціна. Вивільнені кошти слід пускати на оплату боргів.

Список всіх боргів необхідний для чіткого усвідомлення та підрахунку суми боргу і термінів його повернення. У список включаються всі, навіть найнезначніші борги. Якщо за борг ще потрібно виплачувати і відсотки, то такі борги розташовуються у верхній частині списку. Максимум зусиль слід спрямувати на погашення саме цих сум. Наявність відсотка збільшує величину боргу.

Зазвичай не рекомендується для погашення боргів залазити в нові борги. Однак, якщо відсотки за новим боргом нижче відсотків, які доводиться платити за існуючої заборгованості, то такий крок цілком може бути виправданий. Слід тільки уважно провести всі розрахунки.

Для полегшення психологічного тиску боргу та прискорення виплат придумана техніка "сніжної грудки". Відповідно до цього підходу, максимальні виплати слід проводити за мінімальними боргами, викреслюючи їх зі списку в міру погашення. Суми, які йшли на оплату цих боргів, перенаправляються на наступні у списку і т.д. При такому підході яскравіше відчувається динаміка зменшення боргів, яка з часом наростає подібно "сніжного кому".