У природних умовах світло сонця є єдиним джерелом енергії, який так необхідний для фотосинтезу рослин. Вуглекислий газ, енергія фотонів і вода є обов'язковими складовими фотосинтезу. Під час цього процесу в атмосферу виділяється кисень, і утворюються органічні первинні речовини в зелених частинах рослин. Освітлення, безумовно, впливає на врожайність садово-городніх культур. Розглянемо, як.

Потреба у висвітленні

Важливо піклуватися не тільки про позбавлення від Городня шкідників. Потреба у висвітленні кожного сорту і виду рослини на різних стадіях розвитку залежить від таких факторів як грунтові та кліматичні умови. Тіньолюбні рослини на занадто світлих ділянках будуть хворіти і не давати врожаю, а світлолюбні на ділянках з малою кількістю світла будуть погано плодоносити і рости. Репродуктивні органи рослин (плоди і квіти) потребують більшої інтенсивності освітлення, ніж інші частини. Якщо режим освітленості буде відхилено від оптимального режиму, то це призведе до розвитку рідкісних і дрібних листя.

Такі фізіологічні процеси як формування плодів і насіння, запилення, обмін речовин і диференціація тканин і клітин будуть сильно спотворені, якщо освітленість буде недостатньою. Оптимальне освітлення вегетативних і репродуктивних органів необхідно для нормального росту і високої продуктивності рослин. Від активності освітлення безпосередньо залежить те, як рослина засвоїть одержувані з пошти поживні речовини.


Для того щоб усередині крони поліпшити освітлення, як правило, гілки дерев і чагарників обрізають, а густі насадження проріджують.

Садово-городні культури по потреби в освітленні діляться на культури довгого і короткого світлового дня. Чи не меньше12-ти годин гарної освітленості потрібно для культур короткого світлового дня, більше 12-ти - довгого. До першої групи входять такі культури як дині, кавуни, томати, баклажани, кабачки, гарбуз, патисони та всі сорти огірків, які вирощуються у відкритому грунті. Всі коренеплоди входять у другу групу.

Подовження і укорочення світлового дня

За допомогою штучного укорочення або подовження світлового дня можна підвищити якість продукції і, власне, врожайність. При використанні штучного освітлення можна продовжити світловий день. Це роблять у разі вирощування розсади взимку в теплицях. Укоротити день можна шляхом пізньоосінніх і ранньовесняних посівів. За допомогою цього можна затримати термін цвітіння і стрілкування, зростання редиски, кропу, шпинату і салату.

Не можна допускати, щоб посіви і посадки були надмірно густими. Якщо рослини будуть відкидати один на одного тінь, то це призведе до зниження продуктивності, їх витягуванню і ослаблення. Найкраща густота посіву та посадки виконується за допомогою видалення бур'янів і проріджуванням.