Все коли-небудь закінчується. Ще зовсім недавно ви розповідали на співбесіді, чому ви хочете працювати в цій компанії, а сьогодні вже думаєте над тим, як грамотно звільнитися з роботи. Отже, ви прийняли це рішення. З якими "підводними каменями" вам належить зіткнутися?

Про що слід знати перед звільненням

Незважаючи на те, що кожен день з роботи звільняються тисячі наших співгромадян, мало хто знає, як це краще зробити. Навіть не те, що краще - як взагалі відбувається відхід з роботи. Дійсно, це не найпростіша тема для людини, не підкованого в психологічному та юридичному сенсі. Спеціально для вас ми склали список питань, з якими належить зіткнутися тим, хто вирішив змінити роботу.

Що потрібно робити в першу чергу?

У першу чергу, обміркуйте ще раз прийняте вами рішення. "Працювати на дядю" буває дуже непросто, як, втім, і на себе. У процесі трудової діяльності ми стикаємося з цілою низкою складнощів, які доросла і відповідальна людина взагалі-то повинен вміти долати.

Тому перш ніж спалювати за собою мости і швидко оповіщати всіх про звільнення подумайте, наскільки тверді ви у своєму рішенні. Наведемо простий приклад. Одна справа, коли ви кілька років працюєте в компанії, в якій постійно обманюють, затримують заробітну плату, не можуть розмежувати обов'язки співробітників і змушують вас займатися тим, що вам зовсім нецікаво. І зовсім інша, якщо ви тільки-тільки надійшли на роботу і усвідомили, що взагалі-то вона сильно відрізняється від тієї картини, яку малювала ваша уява.

Ідеальних посад практично не буває - принаймні, до них потрібно дорости. І начальник далеко не завжди виявляється чесним і справедливим: трапляється, що він зірве на вас роздратування з приводу якої-небудь дрібної помилки і не похвалить за блискуче виконане завдання. Або сама робота виявилася зовсім не такою цікавою, як вам здавалося. У цих та подібних їм випадках слід проаналізувати своє власне опір і подумати, чи немає можливості залишитися на робочому місці і адаптуватися до виниклих складностей.

Коли оповіщати про своє рішення начальника?

Дійсно, ця проблема здатна вибити вас з колії. З одного боку, широко відомо, що начальника необхідно попередити за два тижні до дати передбачуваного відходу - для того, щоб у нього був час знайти вам заміну. З іншого, абсолютно ясно, що знайти працівника за такий короткий термін може допомогти лише грандіозна удача, яка не настільки часто відвідує рядові компанії.

Тому не варто "затягувати" з оповіщенням начальника. Звичайно, все залежить від того, в яких стосунках ви з ним перебуваєте. Якщо подивитися в очі суворої реальності, то стане ясно, що від хороших керівників не йдуть, а значить, у вас є якесь непорозуміння. Цілком природно, що у вас може не бути бажання розлучитися мирно з начальником. Але ми б порадили вам трохи охолонути і подумати: життя довге, а Земля - кругла. Невідомо, як агресивне звільнення може вплинути на вашу подальшу долю. Тому, якщо у вас є сили і бажання, постарайтеся поводитися порядно по відношенню до "майбутньому колишньому" начальнику.

Для цього вам потрібно попередити його про звільнення заздалегідь. Не за два тижні, а десь за місяць. Зробити це краще ввічливим, але рішучим тоном. Ретельно підбирайте слова, вирази і інтонацію. Говорячи про причини, за якими ви вирішили звільнятися, не варто називати характер начальника, звірячі умови роботи і нудьгу. Все це викличе агресію у співрозмовника, а толку не буде ніякого. Будьте коректної і акуратною - це головні умови успішного розмови з начальством. Наприклад, замість слів про низькій зарплаті спробуйте сказати наступне: "Я відчуваю, що досягла своєї стелі в цій компанії. Хотілося б продовжувати рости і розвиватися для того, щоб бути ефективніше і результативніше ".

Зрештою, будьте готові до негативних емоцій з боку керівника. Він же простий чоловік! Природно, що новина про відхід працівника викличе у нього стрес. У той же час ви вправі перервати спілкування, якщо бесіда перейде всякі межі і рамки. Таким чином, знаходите баланс, і ваша розмова закінчиться добре.

Які закони мене захищають?

Як не дивно, але практично весь Трудовий кодекс Російської Федерації на вашому боці. Звільненню цілком і повністю присвячена глава 13 відповідного документа. У статті №77 наведено загальний перелік підстав для розірвання трудових відносин. До них відносяться угода сторін, ініціатива працівника або роботодавця, закінчення терміну трудового договору, відмова від продовження трудових відносин у зв'язку зі зміною власника компанії і так далі.

Вище ми писали про те, що вам потрібно попередити начальство мінімум за чотирнадцять днів до передбачуваної дати звільнення, які, відповідно, необхідно буде відпрацювати. Однак не всі знають про те, що існують винятки з цього правила. Наприклад, якщо організація не є вашим основним місцем роботи і ви працюєте як сумісник. Або за умови укладання строкового договору або договору на сезонні роботи - в цих випадках строк повідомлення скорочується до трьох днів. Про це нам повідомляє стаття № 292 Трудового кодексу Російської Федерації.

Які документи потрібні для звільнення?

Щоб зрозуміти, як звільнитися з роботи, вам необхідно мати чітке уявлення про документи, що супроводжують цей процес. Для початку вам доведеться написати заяву про звільнення у встановленій формі. Якщо начальство лояльно до вас ставиться, то можна просто залишити заяву у відділі кадрів. Якщо ж з вирішенням цього питання можуть бути проблеми, то вам слід зафіксувати факт його подачі. Для цього роздрукуйте заяву у двох примірниках і або надішліть його рекомендованим листом, або передайте керівникові через секретаря з підписом останнього на обох варіантах документа. Ця дата і вважатиметься днем вашого попередження про звільнення.

Через два тижні керівник повинен підписати наказ про ваше звільнення. Ви йдете у відділ кадрів і там отримуєте на руки всі документи, пов'язані з роботою, трудову книжку і остаточний розрахунок, підкріплений службовою запискою. У цю суму, до речі, повинна входити компенсація за невикористані дні відпустки. Останній документ, з яким вам належить зустрітися - це повідомлення про розірвання трудового договору.

Як розповісти колегам про звільнення?

Багато що визначається тим, які у вас стосунки з колегами і яка взагалі в офісі психологічна атмосфера. Будь-якій розсудливій людині зрозуміло, що місце роботи може змінюватися, і нічого в цьому страшного немає. Але чомусь так буває, що як тільки ви приймаєте рішення звільнитися, все навколо відразу ж перестають тверезо мислити.

Якщо у вас напружені відносини з колегами, то ви взагалі ні про що не зобов'язані їм повідомляти.


Те ж саме стосується обставин, коли в компанії прийнято спускати всіх собак на минає співробітника. У цьому випадку слід поберегти себе і свої нерви. Ввічливо попрощайтеся з колишніми колегами, коли настане день ікс, і йдіть "на свободу з чистою совістю".

Зовсім по-іншому можна діяти, якщо в колективі склалися нормальні або навіть дружні стосунки. Тоді ви зможете сказати про своє звільнення колегам десь за пару тижнів до остаточного відходу. Це полегшить їм адаптацію до майбутніх змін, і ви разом зможете зробити ваш відхід по максимуму безболісним.

В день догляду можна запропонувати колишнім колегам відзначити цю подію в найближчому кафе або просто запропонувати попити чаю з тістечками прямо на роботі. Обов'язково відзначте позитивні моменти в спілкуванні з ними: як вони допомагали вам, чому ви навчилися тощо. Це не зробить ваш відхід менш сумним, але залишить про нього світле і приємне враження.

Які перешкоди можуть зустрітися на моєму шляху?
  • Гнів з боку майбутніх колишніх товаришів по службі. Колеги і особливо начальство, швидше за все, будуть не раді вашому догляду. У деяких випадках це виливається в гоніння на "недбайливого" співробітника. Залишається порадити вам бути морально стійкою, не піддаватися на їхні провокації і пам'ятати, що це скоро закінчиться.
  • Правові пастки. Для того щоб не виплачувати вам половину зарплати, начальство може спробувати підлаштувати все так, щоб звільнити вас не за власним бажанням. Всі підстави для цього перераховані в статті №80 Трудового кодексу Російської Федерації. Тому в період двотижневого відпрацювання ні в якому разі не можна спізнюватися, прогулювати і т.д. .. Пам'ятаєте про таке поняття, як комерційна таємниця. До неї можуть відноситися будь-які відомості про діяльність компанії. Якщо ви підписували відповідне зобов'язання, то ні під час, ні після звільнення ви не маєте права розповідати що-небудь про внутрішні справи організації.
  • Затримка виплат. Звичайно, в Трудовому кодексі написано, що з вами повинні провести розрахунок в день вашого звільнення. Але, на жаль, закони в нашій країні дотримуються далеко не завжди. У цьому випадку необхідно звернутися до трудової інспекції з відповідною заявою. Роботодавці як вогню бояться інспекторів, і їм будете простіше розрахуватися з вами, ніж підставляти організацію під серйозні штрафи.

Як себе вести в залишилися два тижні?

Отже, заява подана, і вам залишається лише відпрацювати два тижні. Виникає питання про лінії поведінки, яку слід вибрати в цей період. Найголовніше - це по максимуму бути порядною по відношенню до колишнього роботодавця. Йому і так несолодко, адже новина про ваше звільнення змушує його шукати нового співробітника, навчати його, ламати голову над тим, чи впишеться він в колектив.

Тому постарайтеся бути лояльною і терплячою. Якщо нервові зриви начальства утримуються в межах етичних норм, то найкраще їх просто потерпіти. Робочі обов'язки слід виконувати чітко і якісно - тоді у роботодавця не буде приводу причепитися до вас, та й ви проявите себе як відповідальний і порядна людина. Колегам адже напевно не хочеться робити за вас поки ще вашу роботу.

До речі, про співробітників. Невідомо, коли і де вам буде потрібно їх допомогу. Тому не варто "спалювати" професійні мости на старій посаді. Як звільнитися з роботи без цього? Подякуйте колег за спільно проведений час. Швидше за все, вам вдасться пригадати якісь приємні моменти про кожного співробітника - не забудьте розповісти їм про це. Адекватно реагуйте на прохання про допомогу в ці два тижні, намагайтеся бути корисною і доброзичливою - і тоді ваші колишні колеги з більшою часткою ймовірності будуть згадувати вас добрим словом.

Коли шукати нову роботу?

Звичайно, з морально-етичної точки зору це питання здається недоречним. Точно так само, як і у відносинах, шукати нове слід, коли вже розірвані зв'язки зі старим. Але дозволити собі бути настільки порядними можуть не всі. Та й ситуація на сучасному ринку праці така, що є немаленький шанс провести вельми пристойний час в пошуках роботи, через що ви згодом будете змушені хапатися за перше-ліпше задовільний пропозицію.

Тому шукати роботу слід починати вже тоді , коли ви прийняли тверде рішення про звільнення. Або навіть трохи раніше: вивчення цього питання допоможе вам зорієнтуватися в ситуації, що склалася у вашій професійній сфері. Чи є там дефіцит кадрів, який рівень зарплати і необхідних компетенцій - все це дуже важливо знати, щоб тримати руку на пульсі. Можливо, ваші вимоги до роботодавця дещо завищені і вам варто подумати про їх зниження?

Ну а якщо ви впевнені в тому, що роботу потрібно знайти до передбачуваної дати звільнення, то зволікати з цим ніяк не можна. Активно досліджуйте сайти з вакансіями, розсилайте резюме, телефонуйте в компанії цікавого вам профілю. Менеджери з персоналу зараз охоче йдуть назустріч здобувачам і призначають співбесіди на позаробочий час. Але будьте обережні! Начальник, що довідався про пошук роботи своїм співробітником, може бути дуже страшний у гніві, тому зробіть все, щоб "розкрити йому очі" самостійно і в потрібний момент.

На що жити після звільнення?

Про це слід подбати заздалегідь. З кожної зарплати відкладайте від п'яти до десяти відсотків в "фонд кризових заощаджень". Якщо ви будете дотримуватися подібної схеми, то у вас не виникне подібного питання. Також вам не буде потрібно вирішувати його, якщо ви вже визначилися з новою роботою.

У разі ж, коли звільнення виявилося різким і несподіваним для вас, необхідно пошукати шляхи виходу з ситуації, що склалася. Проаналізуйте наявні у вас знання та навички: можливо, завдяки їм ви зможете взяти участь в реалізації будь-яких одиничних проектів або надавати іншим людям консультації з тих чи інших специфічних питань. Звичайно, варто розуміти, що на якийсь час вам доведеться урізати свої витрати і змінити спосіб життя. Але це коштує того, щоб не страждати, працюючи на нелюбимої посади.

Небагато співробітники знають, що до закінчення двотижневого терміну вони вправі передумати і відкликати свою заяву про звільнення. Однак найчастіше цього не відбувається. Зрештою, для більшості людей відхід з роботи - це вимушений захід, заснована на серйозних причинах. Нам залишається лише побажати вам кар'єрних успіхів і удачі на непростому професійному шляху!