Епідемічний паротит є гострим вірусним захворюванням, яке характеризується запаленням слинних залоз. Інша назва епідемічного паротиту - свинка. Найчастіше даному захворюванню подаються діти від п'яти до п'ятнадцяти років. В основному епідемічний паротит проходить не особливо важко. Але дане захворювання має безліч ускладнень.

Причини виникнення і розвитку захворювання

Заразитися епідемічний паротит можна від хворої людини повітряно-крапельним шляхом - при розмові, чханні, кашлі. Хворі свинкою, залишаються заразними за два дні до того, як почнуть проявлятися перші ознаки захворювання і дев'ять днів після того, як воно почалося. Самое максимальне виділення вірусу відбувається з другого по п'ятий день. Після того, як вірус потрапляє в організм, в залізистої тканини починається його розмноження. Вірус здатний вражати практично всі залози в організмі: слинні, підшлункову, статеві, щитовидну. Робота більшості залоз в основному не змінюється настільки, щоб у хворого виникали симптоми і скарги. В першу чергу поразці подаються слинні залози, вони уражаються найбільше.

Симптоми паротиту (свинки)

В основному початок захворювання проходить у гострій формі. Спостерігається значне підвищення температури, іноді вона досягає значення 40 градусів. В області вуха, а іноді перед ним відчувається сильний біль, який посилюється при ковтанні і жуванні, помітно підвищене слиновиділення. Різкий біль з'являється при вживанні їжі, здатної викликати рясне слиновиділення. Привушна слинна залоза запалюється і це сприяє збільшення щоки. Спереду вушної раковини виникає припухлість, яка швидко поширюється, і ставати максимально великий на п'ятий-шостий день. Мочка вуха відстовбурчені вперед і вгору. При обмацуванні цього місця у хворого не виникає ніяких больових відчуттів. Підвищення температури тіла тривати п'ять-сім днів.

Ускладнення

Найчастішим ускладненням свинки є запалення підшлункової залози (панкреатит), а так само статевих залоз. Можуть запалюватися щитовидна залоза та інші внутрішні залози організму, може здивуватися нервова система, це відбувається у вигляді енцефаліту або менінгіту.


Запалення підшлункової характеризується різкими болями в животі, блювотою, втратою апетиту і порушеним стільцем. Якщо такі симптоми спостерігаються, не варто зволікати з візитом до лікаря. Статеві залози можуть страждати і у дівчаток, і у хлопчиків. У хлопчиків запальний процес яєчок проходить досить помітно, так як піднімається температура, яєчко ставати дуже болючим, над яєчком змінюється колір шкіри. У дівчаток діагностувати ураження яєчників трохи важче. В результаті таких запальних процесів можуть розвиватися у чоловіків безпліддя і атрофія яєчка, а у жінок - порушення менструальної функції і безпліддя.

Лікування паротиту

Як правило, лікують дане захворювання в домашніх умовах. На сьогоднішній день не існує такого препарату, який направлено діяв би протии вірусу епідемічного паротиту. При лікуванні свинки медикаменти застосовують лише симптоматично. В основному це кошти для пониження підвищеної температури. Маленьким діткам при підвищеній температурі слід робити компреси на ікри або обмивати їх теплою водою. Жарознижуючі засоби використовувати потрібно тільки за рекомендацією лікаря і краще, щоб вони були у вигляді свічок. На місце запалення залоз потрібно накладати заспокійливі пасти або зігріваючу пов'язку. Пасти розігрівають і наносять на уражені розпухлі залози. Дітям, ураженим свинкою, рекомендується дотримуватися суворого постільного режиму. У перші дні хвороби їжа повинна бути напіврідка. Дітям, у яких чітко виражено запалення слинних залоз призначають молочно-рослинну дієту. Обмежується вживання жирів, білого хліба, грубої клітковини. Хворим не потрібно давати в їжу цитрусових і кислих соків, вони будуть дратувати слинні залози. Рекомендується полоскати рот розчином соди після кожного прийому їжі.

Якщо виникають ускладнення хвороби, то дитину можуть госпіталізувати. В першу чергу це стосується тих, у кого свинка викликала ураження ЦНС або запалення яєчка. Якщо ніяких ускладнень не виникає, то дитина вважається здоровим через сім днів після того, як зникне припухлість залоз.