Голос будь-якої людини має свій діапазон. У когось він досить великий, у когось, навпаки, досить обмежений. Тим, хто не має природну широтою голосових можливостей, часто здається, що немає більш складної вокальної завдання, як взяти високу ноту. Однак це не зовсім так. Звичайно, співати в мовному діапазоні набагато простіше і зручніше. З даної причини більшість популярних пісень написані в його межах.

От тільки цього недостатньо для виконання більш складних творів. Щоб співати, скажімо, джазові композиції або оперні арії, необхідно трудитися над розширенням діапазону свого голосу. Це нелегке завдання, що вимагає терпіння і часу. Правда, знання деяких правил роботи над своїми вокальними даними дозволить полегшити її рішення.


Розібратися в них, визначити тип голосу і спектр його можливостей допоможе професійний педагог.

Не варто на початку заняття відразу тренуватися в співі високих нот. Зв'язкам необхідно трохи розігрітися. Для цього краще виконати вправи на легато в середньому для свого голосу регістрі. Виконуючи висхідні пасажі, треба уявити, що рухаєтеся вниз, т. К. Низький звук здається більш легким у виконанні. Це дуже допомагає впоратися з психологічним напруженням. Звук слід направляти вперед і напружувати м'язи губ, пропевая голосну. Важливо також при цьому правильно дихати, використовуючи свою діафрагму.