Ми всі, особливо жінки, у яких підростають діти, завжди мастаки зробити зауваження своєму, а іноді і не тільки своїй дитині, обсмикнути його і сказати щось на кшталт: "Тримай себе в руках!" Але навряд чи хто-небудь з нас цілком серйозно замислюється, як це важливо - вміти тримати себе в руках, а точніше - вміти керувати своїми емоціями.

Зараз я дуже шкодую, що ніколи раніше не замислювалася про важливість такої поведінки, в першу чергу, для збереження свого ж здоров'я. Спробую пояснити. Пам'ятайте ситуацію, коли, переказуючи, наприклад, подрузі, обставини сварки з чоловіком або неприємна розмова, ми мимоволі починаємо хвилюватися і мимоволі знову переживати заново той же стан, що й у тій ситуації, яка вже пройшла. Тобто ми другий раз б'ємо себе по тому ж хворого місця, але тільки робимо це вже цілком усвідомлено. І виходить, що замість того, щоб відпустити неприємну ситуацію, яка нам порядком попсувала нерви, ми знову і знову наносимо собі удар, витрачаємо життєву енергію, ресурси наших внутрішніх систем. Навіщо ми це робимо? Ми ж не самогубці! І такі речі відбуваються часто-густо з усіма і кожен день. Я одного разу якось особливо виразно для себе вирішила, що так жити не можна. І почала потихеньку працювати над собою. Спочатку з малого: щоранку по дорозі на службу я зустрічала двірника, постійно п'яного і брудного. І щоранку, проходячи повз нього, я відчувала огиду і неприязнь до цієї людини. Я почала з того, що вирішила навчитися ніяк не реагувати на цю людину. Зрештою, він сам розпоряджається своїм життям, і це його особиста справа. Мабуть, це вправа виявилося найлегшим для мене. Набагато важче було не реагувати бурхливо на спогади з минулого життя, або на поведінку чоловіка.


Дуже часто його репліки виводили мене з себе, мені здавалося, що чоловік зайво прискіпливий, несправедливий до мене. Але я стала намагатися кожного разу, коли ображалася, змінюватися подумки місцями з ним, не відповідати, подумки йому посміхатися і втішати. Це мені вдалося настільки, що навіть він сам став помічати, що я йому постійно посміхаюся, і він став теж посміхатися мені. Важче було розібратися з минулим. Тиск у мене могло підскочити, ледве я згадувала своє "важке" дитинство. Але поступово, раз за разом я змогла розібратися і з цим: пробачила всі свої образи батькам, старшому братові. Після таких сеансів роботи над собою мені набагато простіше тепер не реагувати на хамство в транспорті або в магазині. Мало того, я таким чином стала гасити вибухові ситуації, якщо вони могли розвинутися в моїй присутності. Спробуйте самі не відповісти грубістю на грубість, і ви зрозумієте, як це здорово. Адже набагато важливіше, в першу чергу, для мене самої, щоб мої емоції були завжди під моїм контролем, щоб не було напруги в душі. Як тільки справляєшся з цими важливими процесами в своїй душі, так тут же відчуваєш себе на фізичному плані здоровим і щасливим. Я багато книг прочитала останнім часом на цю тему і хочу поділитися з усіма: треба починати прямо зараз міняти своє емоційне життя в ім'я власного здоров'я. Відразу нормалізується тиск, серцевий ритм, проходить безсоння, та й весь організм стає бадьоріше. Я тільки встала на цей шлях емоційного здоров'я, але дуже хочу, щоб будь-яка людина, яка читає мій лист, задумався про це.