"У резюме є така графа - очікувана зарплата. Що писати?"

У резюме граф немає, вони бувають в анкетах. Вказувати чи ні в резюме очікувану оплату праці, кожен вирішує сам. Я зазвичай раджу включати в резюме розділ "Мета", розміщуючи його відразу після анкетних данних.Напрімер, "Мета: Отримання роботи менеджера регіональних продажів в галузі продуктів харчування". До цього можна іноді додати: ".. з оплатою від ...". Але додавати доцільно в тих випадках, коли ви вважаєте себе досить конкурентоспроможними на ринку праці і не сумніваєтеся в тому, що при розсилці вашого резюме буде активний відгук. Через величину вказується очікуваної оплати можна регулювати відгук.

Багато кадрових агентств і деякі фірми пропонують заповнити анкету, в якій дійсно присутній пункт про очікувану оплату. По-моєму, потрібно постаратися відповісти на всі питання анкети, в тому числі і на цей.

Як правильно визначити величину очікуваної оплати праці? Вказуйте мінімальний розмір, який вас влаштує за умови, що інші характеристики пропонованої роботи вас влаштують. А визначити, скільки ви реально стоїте на ринку праці, можна тільки досвідченим шляхом, якщо активно зайнятися пошуками роботи.

"Чи є зараз попит на ринку праці на фахівців бек-офісу цінних паперів?"
Поки існують бек-офіси такого роду, існує і якийсь попит на фахівців. Інша справа, що в порівнянні з іншими галузями бізнесу, операції з цінними паперами особливо сильно постраждали від кризи і скоротилися у багато разів. Тому і попит на таких фахівців зараз, по-моєму, мізерний. Можливо, слід перекваліфікуватися. Можна, наприклад, спробувати шукати роботу у фінансово-бухгалтерських службах великих торгових компаній. Я знаю компанію, в якій відповідне підрозділ, що обслуговує торговельні угоди, навіть так і називається бек-офісом.
Для представників будь-яких професій індикатором попиту на ринку праці можуть служити оголошення про вакансії, що публікуються в газетах та Інтернет. Особливо оголошення, що публікуються безпосередніми роботодавцями та агентствами з підбору персоналу, що не беруть плати з кандидатів. Думаю, що в цих оголошеннях практично завжди мова йде про реальні вакансії.

"Перерахуйте, будь ласка, назви газет і журналів, найбільш відомих і поширених, де пропонується робота"

У друкованих ЗМІ переважна більшість вакансій публікується в газетах, в журнали ж потрапляють крихти. Безсумнівним лідером є "Робота для вас", в якій розміщується близько половини всіх публікованих в Москві вакансій. Велика кількість вакансій публікують газети "Робота сьогодні", "Є робота!", "Запрошуємо на роботу" (остання виглядає як журнал).
Менша кількість вакансій публікують "Exclusive Personnel", "Капітал", "The Moscow Times", "The Russia Journal", але це, як правило, вакансії для керівників і висококваліфікованих фахівців, за якими ведеться особливо суворий відбір, але зате і пропонуються більш цікаві умови роботи.Багато цікавих вакансій публікується в Інтернет. Відповідні сайти відвідують до 20 тисяч осіб на день. Пошук роботи через Інтернет - це окрема тема, яку ми розглянемо в одній з наступних публікацій.

"Скажіть, будь ласка, де можна отримати інформацію про іспанські фірмах, що знаходяться в Москві?"

У посольствах різних країн зазвичай є комерційні відділи. Там можна за гроші або безкоштовно отримати списки фірм відповідних країн з контактними координатами. Координати багатьох зарубіжних фірм можна знайти в численних телефонних довідниках. Я, наприклад, найчастіше користуюся довідником "Moscow Telephone Business Guide". Але в таких довідниках фірми групуються за галузевою належністю. Визначити, до якої країни належить фірма, іноді можна по назві.

"Скажіть, чи існують програми роботи за кордоном без моїх матеріальних витрат (дорога, участь у програмі та ін.)?"

Теоретично такі можливості існують. Я знаю випадки, коли висококваліфіковані фахівці з комп'ютерів та інформаційних технологій через Інтернет знаходили собі роботодавців за кордоном, які брали на себе всі витрати, пов'язані з виїздом. Але в більшості випадків зарубіжного працевлаштування доводиться щось платити самому фахівцеві. У 1998 році через недержавні фірми, що мають ліцензії Федеральної міграційної служби Росії, на роботу за кордон виїхало близько 32 тисяч чоловік (приблизно 0,04% від загального числа працездатних російських громадян). Думаю, що більшість з них оплачували та послуги з працевлаштування, і деякі інші витрати. Для молодих людей, готових жити в зарубіжних сім'ях і доглядати за молодшими дітьми, існує міжнародна програма "Work and Study as AuPair" (подробиці в Інтернет на сайті www.metropolis.ru). Це відносно маловитратний і абсолютно легальний спосіб пожити за кордоном і навіть трохи заробити.

"Як знайти роботу і краще написати резюме? Зателефонуйте мені і допоможіть знайти роботу"

Відповіді на запитання та корисні поради з приводу пошуку роботи, Галина, ви можете щочетверга читати в газеті "Робота для вас". На цю тему є книги. Подекуди (наприклад, в Школі менеджерів "Арсенал") для шукачів проводяться безкоштовні заняття. А ось зателефонувати вам і допомогти знайти роботу я, на жаль, не можу. Працюючи в агентстві з підбору персоналу, я займаюся не працевлаштуванням, а вишукуванням висококласних фахівців для компаній-клієнтів. Тим, хто зацікавлений у пошуку роботи, потрібно вчитися робити це самостійно, а не через агентства по платному працевлаштуванню. Своїми силами можна домогтися більшого.