На жаль, авіакомпанія не зобов'язана ні садити вас на інший рейс, ні компенсувати витрати. На будь-якому авіаквитку є попередження про те, що пасажир повинен з'явитися в аеропорт не менш ніж за 3 години до вильоту.

На запитання відповідає наш консультант Георгій Мохов, керівник юридичного агентства "Персона Грата"

Якщо ви все-таки не встигли на реєстрацію, але літак ще не відлетів, можна звернутися на стійку запізнилися пасажирів. Є шанс, що вас візьмуть на борт.

.. рейс затриманий або скасований?

За російським законодавством, перевізник зобов'язаний доставити пасажира в пункт призначення в розумні терміни . Але це не означає, що літак повинен вилітати і приземлятися чітко за розкладом. Особливо якщо мова йде про чартерні рейси, час вильоту яких часто змінюється. У разі затримки рейсу адміністрація аеропорту і представники компанії-перевізника повинні попередити туристів і пояснити причини. Пасажир, в свою чергу, має право вимагати компенсацію. Однак вона настільки незначна - 25 р за годину прострочення, що рідко хто звертається до суду. До речі, якщо затримка сталася не з вини авіакомпанії (стихійні лиха, несприятливі погодні умови, надзвичайні ситуації), то перевізник не зобов'язаний ні попереджати, ні виплачувати штраф, але в будь-якому випадку він повинен надати: кімнати матері і дитини пасажирам з маленькими дітьми (до семи років), два телефонних дзвінка або два повідомлення по електронній пошті, прохолодні напої - в тому випадку якщо виліт затримується більш ніж на 2 години; гарячу їжу - якщо туристу довелося чекати посадки на борт більше чотирьох годин; номер у готелі та трансфер - при очікуванні вильоту більше восьми годин (у денний час) і більше шести годин (в нічний час), а також організацію зберігання багажу.

..


якщо на ваше місце посадили іншого людини?

У цій неприємній ситуації слід зафіксувати факт перебронювання (овербукинг). Для цього потрібно попросити представника авіакомпанії поставити відповідний штамп на квитку. Потім ви можете вимагати компенсації від перевізника, причому не тільки вартості перельоту, а й інших збитків - наприклад зниклого часу відпочинку. У країнах Євросоюзу в разі відмови в посадці на борт перевізник зобов'язаний сплатити значний штраф: від 200 до 600 євро, крім інших супутніх виплат.

.. якщо ви купили квиток за спеціальним тарифом?

Приваблива ціна часто йде рука об руку з різними обмеженнями. Наприклад, обміняти або здати такий квиток можна тільки з великими грошовими втратами. Тому, перш ніж купувати спецтариф, бажано уважно ознайомитися з умовами, встановленими авіакомпанією.

.. якщо ваші права були порушені?

Перш ніж звертатися до суду, необхідно пред'явити письмову претензію перевізнику протягом 6 місяців з дня вчинення польоту. Без неї суд просто не прийме позов пасажира до розгляду. Перевізник, як правило, розглядає лист протягом одного місяця і дає відповідь. Тільки після цього можна вирушати в суд. Позитивний результат процесу багато в чому залежить від доказів, тому в обов'язковому порядку зберігайте всі польотні документи: квитки, квитанції, багажні і посадочні талони.