Якщо на вашій улюбленій речі з'явилася пляма, ви можете спробувати видалити його самостійно, перш ніж нести одяг у хімчистку. Щоб ваші старання увінчалися успіхом, а одяг не була остаточно зіпсована, потрібно дотримуватися деяких простих правил.

Все плями можна поділити на три групи:

- розчиняються у воді;

- розчиняються в органічних розчинниках;

- що не розчиняються в органічних розчинниках і воді.

Видалення будь-якого виду забруднень з одягу вимагає спеціальної обробки. Але є і загальні правила.

Перед початком процедури обов'язково очистіть забруднену ділянку одягу від пилу, зробити це можна за допомогою щітки. Рекомендується видаляти пляма, вивернувши річ навиворіт, при цьому бажано підкласти під ділянку з забрудненням паперову серветку або білу тканину, складену кілька разів. Перед початком процедури потрібно також перевірити, як матеріал буде реагувати на використовувані для видалення забруднення речовини, зробити це можна на непомітній ділянці. Для видалення плями використовуйте ватний тампон. Щоб від забруднення не залишилося розлучень, обробіть ділянку навколо нього і починайте видалення плями від країв до середини, тоді воно не розпливеться.

Більшість свіжих плям з одягу можна видалити простим промиванням під струменем води, чергуючи холодну воду з гарячою . Якщо це не допомогло, тоді потрібно вживати інших заходів, виходячи з походження забруднення.

Як видалити жирну пляму з одягу

Жирні плями не мають чітко окреслених меж. Контури їх розмиті або мають вигляд поширюються на всі боки променів. Свіжі жирні забруднення на одязі завжди темніше, ніж тканина, на якій вони утворилися. З часом жирні плями темніють і стають матовими. Жирні забруднення мають властивість глибоко проникати в тканину і з'являтися на зворотній стороні. Жирні плями, які відносно просто видаляються, це плями від рослинних масел, від вершкового масла, воску і свинячого жиру, набагато складніше позбутися від жирних забруднень смоли, лаку та масляної фарби.

Старі жирні плями від масляної фарби і дьогтю з одягу можна видалити, попередньо вимочивши забруднене жирний ділянку одягу в скипидарі, а потім обробивши необхідним засобом.

Якщо свіже жирне забруднення утворилося на світлої тканини, видалити його можна, насипавши на забруднену жирний ділянку крейдяний порошок, залишити його потрібно на пару годин, а потім струсити. При необхідності операція повторюється.

Жирні плями з коміра верхнього одягу можна видалити, завдавши за допомогою ватного тампона розчин кухонної солі в десятивідсотковим нашатирному спирті (5 грам солі на 25 грам нашатирного спирту).

На жирну пляму можна нанести сіль і обережно потерти його промокальним папером або хлібом. Змінюйте сіль кілька разів, поки жирне забруднення з одягу не зникне.

Для видалення жирних плям можна використовувати кашку з картопляного борошна, яку необхідно попередньо підсушити на вогні, остудити і перемішати з бензином. Під одяг підкладіть фанеру і починайте втирати кашку.

Жирні плями можна посипати тальком, потім накрити промокальним папером і пропрасувати теплою праскою. Залиште тальк на добу, потім струсіть.

Свіжі жирні плями можна видалити, використовуючи бензин. Але врахуйте, що при такому способі видалення навколо жирного плями утворюється ореол, який зникне тільки після хімчистки. Для видалення застарілих жирних плям протріть їх білим милом, розведеним у бензині в пропорції один до десяти, а через годину змийте бензином.

Видалити жирні плями з одягу можна за допомогою спирту.


Візьміть півсклянки чистого спирту, додайте в нього чайну ложку спирту нашатирного і половину чайної ложки бензину. Просочіть жирні плями цією сумішшю, дайте одязі висохнути.

Якщо жирна пляма утворилася на бавовняної одязі, змочіть його скипидаром і пропрасуйте теплою праскою через промокальний тканину.

Жирні плями від рослинного масла легко видалити гасом. Протріть їх тампоном з вати або тканини, змоченим в гасі, потім виперіть одяг у воді з милом.

Як видалити плями поту з одягу

Способи видалення плям поту з одягу залежать від типу матеріалу.

Якщо одяг вовняна, і її не рекомендують часто прати, видалити плями поту можна міцним розчином кухонної солі, в якому потрібно замочити забруднену ділянку. Якщо сіль не впорається з потом, тоді потрібно застосувати спирт.

Видалити плями поту з синтетичного одягу можна, використовуючи звичайний порошок або господарське мило. Річ потрібно прати після попереднього замочування.

Якщо вам потрібно видалити плями від поту на кольоровий одязі, змішайте жовток з десятивідсотковим розчином денатурату. Нанесіть суміш на пляму від поту, дайте висохнути, потім видаліть жовток. Якщо від нього залишилося пляма, протріть одяг гліцерином.

Щоб видалити плями від поту на підкладці піджака, нанесіть суміш з нашатирного спирту, денатурату і води в пропорції один до одного і до чотирьох.

Відіпрати плями від поту на комірах і манжетах можна оцтом. Змочіть невеликий відрізок тканини в оцті і протріть ним комір або манжети, промийте водою. Можете також використовувати суміш нашатирного спирту, води і кухонної солі (чотири до чотирьох і до одного) змішайте всі складові, нанесіть суміш на комір, відітріть пляма від поту, промийте водою.

Видалити плями від поту на нижній білизні можна розчином води і харчової соди. Змочіть цим розчином забруднене потім ділянку одягу, через тридцять хвилин виперіть білизну у воді з милом, а після - в розчині нашатирного спирту (на один стакан води одна столова ложка спирту).

Як видалити плями крові з одягу

Якщо пляма від крові свіже, видалити його можна, виправши одяг у холодній воді, використовуючи мило. Якщо одяг прати не можна, змочіть пляма від крові невеликою кількістю холодної води, а потім вимакайте його паперовими серветками, обробіть мильним розчином.

Видалити пляма від крові на одязі допоможе гліцерин. Його потрібно підігріти до 35 градусів (для цього опустіть баночку з ним на кілька хвилин у теплу воду). Обробіть пляма від крові тампоном, змоченим в гліцерині, через півгодини одяг промийте теплою або прохолодною водою.

Якщо потрібно видалити пляму від крові з тканини білого кольору, обробіть місце забруднення перекисом водню. Решта розводи від крові усуньте за допомогою розчину нашатирю.

З вовняної тканини плями від крові можна видалити звичайною водою, в якій розчинена таблетка аспірину. Або протерти пляма від крові тампоном з вати або тканини, змоченим в розчині аміаку тривідсоткового, а потім промити прохолодною водою.

З шовку плями від крові можна видалити картопляним крохмалем, його потрібно розвести водою і замісити в тісто. Пляма від крові покрийте кашкою з обох сторін, залиште до висихання. Потім струсіть крохмаль і виперіть одяг.