Забобон, яке свідчить, що не можна фотографувати сплячих людей, можливо, є одним з найбільш останніх, придуманих людиною. Тому хотілося б знайти як мінімум адекватне пояснення цієї прикмети, щоб зрозуміти, чому фотографувати людину, яка спить, вважається поганим знаком.

Стародавні вірування щодо сну

Це марновірство дійсно є "новою" прикметою, однак її суть тягнеться з античності, коли сон вважався тимчасової смертю, при якій душа людини на час покидала своє тіло, залишаючи його беззахисним і вразливим. Саме тому вважалося недозволеним переносити або перекладати сплячої людини на інше місце, щоб при поверненні душа змогла знайти своє тіло. Також не можна було турбувати, лякати або різко будити сплячих: древні люди вірили, що це може не тільки позбавити людину розуму, але і заподіяти йому страшні хвороби, від яких йому не судилося позбутися.

В античні часи існувало ще одне повір'я, згідно з яким нікому не дозволяли малювати сплячої людини. Це могло навернути на нього багато неприємностей - розлуку з близькими, зраду або зрада рідних або ж серйозну хворобу. І для античності всього цього знаходилося цілком логічне пояснення: без душі людина представляє лише половину свого буття, без душі він стає безпорадним, нездатним керувати своєю поведінкою та емоціями. Сьогодні ж це марновірство перенеслося на фотографії, які також є своєрідним портретом. Крім того, фотографувати сплячої людини без його відома - це ще й якась нетактовність або неввічливість подібної дії.

Що про це забобонність думають сьогодні

Якщо ж спробувати розібратися з марновірством, згідно з яким не можна фотографувати сплячих людей сьогодні, то можна знайти кілька логічних причин подібної заборони.

Перш за все, слід розуміти, що несподівана спалах фотоапарата може налякати дрімаючого, а це загрожує самими непередбачуваними наслідками, аж до заїкань і психічних розладів.


А ось на Сході вірять в те, що таке яскраве світло від спалаху здатний відігнати агнця Зберігача від людини, і він назавжди позбудеться захисника свого сну.

А ось наступна причина, по якій краще не робити фотографію сплячої людини, є кілька жахливою. У Старому Світі була традиція, згідно з якою мертвого родича фотографували з його живими рідними і близькими у звичайнісінькій і невимушеній обстановці, наприклад, за сімейною бесідою, читанням газет або чаюванням. І те, що у покійного були закриті очі, приймалося за секундне прикриття століття під час клацання для знімка. Не хотілося б мати навіть найменше зіставлення з цієї давньою традицією.

Крім того, в ті самі часи з закритими очима фотографували і немовлят, як би кажучи про їх високої смертності в цьому віці . І, дійсно, тоді маленькі діти вмирали дуже часто, і подібні фотографії, на яких дитина був відображений в гарному одязі з улюбленими іграшками, були єдиною розрадою для убитих горем батьків.

Сьогодні ж багато забобонні люди проводять якусь асоціацію між схожістю фотографій сплячих людей і небіжчиків. Тому більшість все ж намагається дотримуватися цієї прикмети і не фотографувати дрімаючих.

Як мінімум один з доводів, наведених вище, зможе задовольнити кожного з нас. Однак людині властиво бути консервативним, що цілком пояснює простий людський страх перед похоронами і всім, що з ними пов'язано. Слід запам'ятати одне - фотографувати сплячої людини вважається як мінімум не етичним.