Цитомегаловірусна інфекція являє собою захворювання, яке має інфекційний характер. Цитомегаловірус відносять до сімейства герпесвірусів, що має в своєму складі ДНК і може викликати ураження майже всіх органів і тканин людини. Назва вірусу пояснюється із збільшенням вірусних клітин після зараження. У перекладі назва означає гігантські клітини.
Залежно від індивідуальних особливостей організму і від станів імунітету, захворювання здатне викликати різні зміни. Воно може протікати без особливих симптомів до важких форм інфекцій з ураженням печінки, легень, нирок та інших органів.
Причини виникнення захворювання
Збудником цитомегаловірусної інфекції є Cytomegalovirus hominis. Вірус не сильно стійкий у зовнішньому середовищі, нестійкий до високих температур і до заморожуванні, чутливий до дезінфікуючих засобів.
Поширений цитомегаловірус повсюдно. Зараження можливе після щільного контакту з хворим або зі здоровим носієм інфекції. У зовнішнє середовище вірус здатний виділятися зі слиною, калом, сечею, спермою, вагінальними виділеннями, грудним молоком. Шляхи передачі - статевий, харчової, повітряно-крапельний. Немовлята можуть заражатися від хворої матері через молоко. При вертикальному способі передачі інфекції (від матері до плоду) може виникнути важка хвороба - цитомегалия.
Так само зараження може відбутися після переливання крові, а так само при трансплантації органів від людини з цітомегавірусной інфекцією.
Якщо людина один раз заразився цим вірусом, то в основному він є носієм даної інфекції все життя.
Симптоми цитомегаловірусної інфекції
Інкубаційний період триває від п'ятнадцяти днів до трьох місяців. Дане захворювання може бути вродженим і набутим. Вроджена інфекція найчастіше проходить по типу генералізованої, а набута в основному протікає, вражаючи в основному один орган або систему.
Дуже часто цитомегаловірусна інфекція протікає у дітей безсимптомно, тільки в деяких випадках можна зафіксувати конкретні клінічні прояви.
Вроджена цитомегалія. При даній формі захворювання відбувається інфікування від матері, яка є хронічним носієм інфекції або має гостру форму цитомегаловірусної інфекції. Захворювання передається дитині в період внутрішньоутробного розвитку. З крові матері вірус потрапляє в плаценту, після цього в кров малюка, звідки потрапляє в тканини слинних залоз. Там вірус розмножується, потрапляє в кров і викликає генералізований процес. Якщо плід заражається на ранніх термінах вагітності, то це може виникнути внутрішньоутробна загибель плода. Якщо плід не загинув, то інфекція може провокувати народження дитини з різними вадами в розвитку. Вади розвитку нервової системи виявляються в гідроцефалії - збільшений об'єм мозку унаслідок великої кількості рідини в шлуночках мозку, мікроцефалія - тканину мозку зменшена в розмірах і недорозвинена. З боку серцево-судинної системи - недостатність або стеноз клапана аорти та легеневого стовбура. Можуть зустрічатися пороки з боку дихальних шляхів, шлунково-кишкового тракту, нирок та інших.
Якщо дитина була інфікована на пізніх термінах, то ніяких вад у його розвитку не виникає. Інфекція проявляється в жовтяниці, у збільшенні розмірів селезінки і печінки, у поразці кишечника, легенів. Якщо захворювання протікає в гострій формі, то після народження у дитини досить важкий стан.


У дітей знижується апетит, вони дуже мляві, стілець нестійкий, вони повільно набирають вагу, може підвищуватися температура тіла, знижується тургор шкіри. Миє виникати знебарвлення калу, потемніння сечі. На слизових оболонках і на шкірі з'являється геморагічний висип. При важкій формі геморагічного симптому можуть виникати ознаки шлункового кровотечі. У такому випадку виникає густа блювота, з коричневим відтінком, баріться стілець. У малюка розвивається гіпотрофія через недостатнє поповнення в масі тіла. Якщо захворювання довго триває, то у дитини знижується тонус м'язів, він стає дуже сонним, можуть виникати дрібні судоми окремих груп м'язів. При загальному аналізі крові виявляють анемію, тромбоцитопенію. При біохімічному аналізі крові виявляється підвищення ферментів клітин печінки, знижене кількість білка, підвищена кількість холестерину.
Придбана цитомегалія. Інфекція передається дитині найчастіше під час пологів. Так само інфікування може відбутися в перші дні життя малюка від хворої матері або від медичного персоналу. Інфекція може вражати слинні залози або вражати один (кілька) органів. За кілька днів у дитини підвищується температура тіла, лімфатичні вузли шиї збільшуються. Можуть збільшуватися і інші лімфовузли. Мигдалини стають збільшеними, слизова оболонка глотки червоніє і набрякає. Діти старшого віку можуть скаржитися на хворобливі відчуття під час ковтання. Селезінка та печінка дитини збільшуються в розмірах. У дитини стає поганий апетит, можуть виникати проноси або запори. Виникають ознаки ураження ШКТ з проносами і блювотою, ознака ураження легень за типом пневмонії і так далі. Захворювання протікає тривало, з ознобами і температурою близько 40 градусів.
Діагностика цитомегаловірусної інфекції
У діагностуванні цитомегаловірусної інфекції велике значення має клінічна картина. До групи ризику відносять новонароджені і діти, яким пересаджували внутрішні органи або проводили переливання крові. Проводять лабораторну діагностику. Її проводять за допомогою цитоскоп, молекулярних методів, використовують різні серологічні аналізи (РСК, РІФ, ІФА). Застосовують перинатальну діагностику у вигляді УЗД, визначають антитіла IgM у новонароджених дітей.
Лікування цитомегаловірусної інфекції
Лікування цитомегаловірусної інфекції у дітей є дуже тривалим і поступовим. При цитомегалії специфічним препаратом є цитотект (специфічний іммуноглубін людини). Даний препарат призначається зараженої вагітній жінці, а так само діткам з важкою формою цитомегаловірусної інфекції та з іншими захворюваннями, які протікають паралельно. Так само використовують гормональне лікування за допомогою преднозолона в разі генералізованої форми захворювання. Якщо спостерігається нашарування бактеріальної інфекції, призначають застосування антибіотиків.
Профілактика цитомегаловірусної інфекції
Профілактика цитомегаловірусної інфекції полягає в дотриманні особистої гігієни у вагітних. По можливості слід обмежити спілкування з особами, які уражені інфекцією і переносять захворювання. Якщо виникають найменші підозри на цитомегаловирусную інфекцію, то потрібно обов'язково звернутися за допомогою до фахівця. Він проведе серологическую реакцію і в разі необхідності вживають заходів профілактики, щоб не виникло внутрішньоутробне зараження інфекцією плода.