Швидше за все, у вас низький "нудний" поріг, як у більшості творчих особистостей. Ви схильні шукати новизни і натхнення, і уникати контролю та рутини. Нудьга - ворог творчості, і її слід уникати будь-яку ціну. Чи ні?

Зверніть увагу на висловлювання комедійного сценариста Грема Лайнхана в недавньому інтерв'ю для "Guardian":

Мені доводиться користуватися всіма цими програмами для відключення інтернету, щоб занудьгувати, тому що стан нудьги - це невід'ємна частина письменництва, а з інтернет нудьгувати не дає.

Я його розумію. Я можу з ентузіазмом придумувати тему для нового проекту, але коли приходить час братися за роботу, просто дивно, як швидко мені стає нудно - і як багато "цікавих" варіантів приходить мені в голову: Твіттер, Behance (природно), Google Reader; переставити книги на полиці; нова посилка з Амазону, яка прибула сьогодні вранці; написати по імейлу друзям, з якими давно не спілкувався; провести ще "дослідження" ...

Звичайно ж, Стівен Прессфілд без тіні сумніву назвав би таку нудьгу Опором - невидимою силою, яка виникає в нас щоразу, коли мозок вирішує складну творчу задачу. Опір знає, наскільки важкою буде завдання, і використовує нудьгу, щоб відвернути нас від неї, пропонуючи всілякі шляхи до відступу. Не дивно, що Кінґслі Еміс сказав: "Письменницька мистецтво - це мистецтво застосування задній частині штанів до сидіння стільця".

Як і Лайнхан, я знав, що мені стане нудно, і підготувався до цього. По-перше, я знаю час, коли збираюся почати писати - після цього часу я або пишу, або халтура. По-друге, я включаю режим "в літаку" - відключаю телефон і систему оповіщення електронної пошти, і використовую Freedom, щоб відключитися від Інтернету. Зазвичай, це спрацьовує для написання прози, але поезія дається набагато важче - і я розумію, що нудьга-опір буде діяти набагато сильніше. Тому, коли я працюю над віршем, я залишаю вдома ноутбук і йду в Британську бібліотеку з олівцем і папером. Британська бібліотека - прекрасна будівля, і воно спеціально спроектовано так, щоб створювати саму нудну атмосферу в світі - тут нема на що відволікатися, і читачі тиснуть "стіною мовчання", так що складно робити щось, окрім того, щоб сидіти тихо і дотримуватися тишу.

Опір знає, наскільки складною буде робота, і використовує нудьгу, щоб відвернути нас від неї, пропонуючи всілякі шляхи до відступу.

Поезія це чи проза, кожен раз я переживаю одне і те ж: чи варто мені опинитися наодинці з порожнім екраном/сторінкою, назустріч мені піднімається хвиля нудьги. У мене виникає бажання піти куди-небудь - все одно куди - аби подалі. І я дозволяю хвилі накрити мене. Я визнаю, що мені нудно, і що нудьга - частина процесу. І я вірю, що якщо я буду сидіти тут досить довго, нудьга почне йти, і з'явиться іскра цікавості. Ця іскра схожа на крихітне мерехтливе полум'я палаючого сірника - легко загасити, але якщо ви терплячі, воно почне рости і розгоратися все яскравіше.


Цікавість переросте в інтерес, а інтерес - в захопленість .. і незабаром я растворяюсь в роботі, слова струмують, і я вже не хотів би займатися ні чим іншим в цілому світі.

Бачите, Опір забуває розповісти нам про те , що, з іншого боку, нудьга дає вам самий захоплюючий досвід, який ви можете отримати як творець - горіти і відкривати такі нові можливості, що ви й уявити собі не могли, коли сідали за роботу.

Отже, як пам'ятати про це досить довго, щоб прорватися крізь нудьгу на іншу сторону?

  1. Переконайтеся, що це правильний вид нудьги! Неправильну нудьгу ви відчуваєте, коли займаєтеся чимось нудним або безглуздим - тим, що вас не надихає або не допомагає досягти своїх цілей. А правильну нудьгу ви відчуваєте, незважаючи на те, що ви знаєте, що це саме те, що ви по-справжньому хочете робити - то є робота над великою і складною творчим завданням. Це має вказати вам на те, що нудьга - всього лише маскування для Опору.
  2. Заздалегідь визначте час початку роботи. Якщо ви чекаєте до завтра, щоб вирішити, приступати до роботи з ранку або з обіду, ви даєте собі можливість відкладати. Але якщо ви вирішите почати о дев'ятій ранку, то коли настане дев'ятій ранку, у вас буде жорсткий вибір - або працювати, або порушити дане собі обіцянку.
  3. Відключити все, що може відвернути. Не покладайтеся на силу волі. Чи достатньо використовувати програму для відключення Інтернету? Чи потрібно вам взагалі піти від комп'ютера? Або вам необхідна атмосфера сверхсосредоточенності, наприклад бібліотека або загальна студія? Ви знаєте себе краще, ніж хто-небудь.
  4. Приготуйтеся до того, що буде нудно. Чи не чиніть опір. Сидіть і відчувайте це - зверніть увагу, що відчуває ваше тіло, які думки і спокуси проходять крізь ваш розум, і які емоції ви переживаєте. (Регулярна практика медитації може бути вкрай корисна.) Постарайтеся дізнатися свою нудьгу - взагалі-то, вивчати її досить цікаво!
  5. Залишайтеся на місці, поки нудьга не почне йти. Не змушуйте себе відразу ж придумувати щось дивовижне. Просто покладіть папір/ноутбук/полотно/гітару/що завгодно перед собою і дивіться на нього. Якщо це робота не одного дня, дивіться на те, що ви зробили вчора. Коли я так роблю, зазвичай мені хочеться трохи виправити тут і там, а потім виправлень стає більше, я менше викреслюю і починаю додавати все більше і більше. Дозвольте собі нічого не робити або просто щось підправляти - аби бути зосередженим на роботі.
  6. Зробіть це звичкою. Чим частіше ви бачите модель, - спочатку нудьга, потім цікавість, потім інтерес, потім заглибленість - тим легше ви приймете нудьгу як частина робочого процесу, і тим легше буде встояти.