У пошуку роботи ви відправили своє резюме на електронну пошту, а у відповідь отримали запрошення на відео-співбесіду. Що робити? Як підготуватися? Що це взагалі таке?

У нових економічних умовах підприємства стали ретельніше підходити до питання оптимізації витрат на персонал. Скорочення HR-бюджету торкнулося в першу чергу сфери підбирання. Одні компанії перестали наймати співробітників, інші відмовилися від послуг кадрових агентств і тепер здійснюють пошук і відбір своїми силами. Відео-співбесіда в цьому випадку вибирається як один із способів оптимізації витрат на підбір персоналу.

Цей метод оцінки кандидатів особливо вигідний компаніям, що мають віддалені філії. Адже для того, щоб підібрати персонал в іншому місті чи регіоні, HR-фахівцям необхідно їхати туди у відрядження або, запрошуючи на співбесіду в головний офіс, оплачувати здобувачам проїзд. А якщо компанія міжнародна, то витрати збільшуються багаторазово.

Відео-співбесіда, організоване за допомогою інтернету, допомагає скоротити витрати на підбір в рази. Цей сервіс дозволяє роботодавцям і здобувачам спілкуватися в режимі онлайн за допомогою веб-камер і мікрофонів.

Переваги відео-співбесіди:
 • провести його можна в будь-якій точці світу, де є інтернет;
 • можна підключити до відео-конференції кількох представників однієї компанії, незалежно від місця знаходження (офіс, будинок, автомобіль), і задавати питання голосом і в режимі чату, а також бачити претендента і чути його;
 • учасники співбесіди можуть на екрані проглядати резюме, копії дипломів, рекомендації та інші документи кандидата;
 • можна використовувати кейси, тестування, онлайн-опитування;
 • можна здійснювати відеозапис для подальшого перегляду, інтерпретації та аналізу.

Для проведення відео-співбесіди необхідні комп'ютер, навушники, мікрофон, web-камера і, звичайно, підключення до інтернету. До заходу необхідно ретельно підготуватися: протестувати обладнання, сформулювати питання, відповіді, завдання і т.д.

Використання технології відео-співбесіди не тільки дозволяє економити фінансові ресурси компанії, але і формує її позитивний імідж, т.к . організація демонструє повагу до часу кандидата.

Послугу відео-співбесіди пропонують зараз багато кадрові агентства. Причому вони можуть не тільки надати віртуальний клас в оренду, але і провести саме відео-співбесіду і зробити для замовника запис. Скористатися цією послугою можна в будь-якій точці світу, незалежно від того, є у компанії представництво в даному регіоні чи ні.

Проте відео-співбесіду має і недоліки:
 • не всі кандидати погоджуються на такий вид інтерв'ю;
 • не всі погоджуються на запис співбесіди;
 • через web-камеру видно тільки особа кандидата - "мова тіла" оцінити дуже складно;
 • можлива "неявка" кандидата, коли інші учасники вже вийшли на зв'язок;
 • не всі представники компанії відразу задають їх цікавлять;
 • відключення інтернету в однієї зі сторін перерве розмову.

Як підготуватися до відео-співбесіди

Постарайтеся заздалегідь підготуватися - добре продумайте і продумайте текст.


Ваша впевненість у собі, спокій, щирість, грамотна мова - не залишаться непоміченими і дозволять Вам створити позитивне враження у роботодавця.

Далеко не кожна людина актор від природи і впевнено почуває себе перед об'єктивом відеокамери, багато хто думає, що з незвички виглядають в камері гірше, ніж у житті. Хоча будь претендент повинен розуміти, що такий вид співбесіди може зіграти йому на руку: багато на особистій співбесіді з потенційним босом можуть розгубитися і зім'ятися. Відео-співбесіда дає можливість кандидату перебувати у звичній йому обстановці, відчувати себе спокійно, підготуватися, налаштуватися і вибрати правильний тон.

Зображати з себе супергероя за допомогою чудес монтажу психологи не радять: треба показати свої позитивні якості, але при цьому залишатися собою. Важливо, щоб крім добре відрепетируваною перед дзеркалом презентації роботодавець отримав максимально реальне уявлення про кандидата, так як наступним кроком напевно буде особисту співбесіду.

Одягніться так само, як якби збиралися на очну зустріч, розташуйтеся в світлому місці, переконайтеся, що позаду вас нейтральний фон, і вас не будуть відволікати дзвінки телефону, звуки ремонту у сусідів або домочадці. Намагайтеся дивитися в камеру, адже під час розмови ви дивіться співрозмовнику в очі?

Коли ви будете готові почати, посміхніться і починайте :) Можливості повернутися назад - ні, ні і можливості повторити, якщо "бесіда" обірвалася по технічних причин. Все пройде гладко, якщо ви дійсно скористалися інструкціями і протестували своє обладнання.

Так як же мені краще приготуватися?

Згадайте останній бачений вами телеміст .. як вели себе люди? Що з їх арсеналу ви могли б приміряти на себе і потренуйтеся спілкуватися по скайпу, цей спосіб найбільш походить на відеоконференцію.

Якщо вас запросили на інтерв'ю з використання програмного забезпечення, то швидше за все інтерв'ю буде за формою нагадуватиме так зване "структуроване", коли всім претендентам задається однаковий ряд питань, а значить ваше завдання не тільки дати змістовну відповідь, а й відрізнятися від середньостатистичного побратима. Як якщо б ви мали можливість спілкуватися з людиною особисто, що б ви робили тоді?

Вирішіть для себе, в чому ви сильні і чим можете відрізнятися?

Враження про вас буде складатися з особливостей вашого невербальної поведінки, голоси, зовнішнього вигляду, змісту відповідей, кількості неминучих пауз. Вирішальними моментами стануть по суті три параметри (незалежно від системи яка притаманна тій чи іншій компанії): кваліфікація, особистість, мотиви.

Ласкаво просимо у світ високих технологій!