Незважаючи на всі досягнення сучасної медицини, ситуації, коли у жінки виявляються глисти при вагітності, не так вже й рідкісні. Гельмінтози (захворювання, викликані глистами) зустрічаються надзвичайно часто - багато лікарів вважають, що близько 90% населення в усіх вікових групах інфіковані цими багатоклітинними паразитами, і вагітні жінки не є винятком.

Деякі глисти становлять небезпеку для здоров'я пацієнта - непрошений "гість" не тільки позбавляє свого "господаря" певної кількості поживних речовин, а й негативно впливає на організм людини продуктами своєї життєдіяльності.

Під час вагітності навантаження на організм жінки зростають у декілька разів, і недостатнє надходження поживних речовин, вітамінів і мікроелементів неминуче буде позначатися на стані майбутньої матері та її дитини. Саме тому гінекологи рекомендують проходити комплексне обстеження, спрямоване на виявлення паразитів (багатоклітинних гельмінтів) в організмі, ще на етапі планування вагітності. Необхідна профілактичне обстеження і лікування повинно проводитися до моменту зачаття - лікар-паразитолог після консультації призначить лікарські препарати в залежності від того, який саме глист буде виявлений в організмі.

Причини зараження глистами

Причинами інвазії стає потрапляння яєць гельмінтів в кишечник людини - в ньому паразити проходять стадію остаточного перетворення і стають статевозрілими особинами, здатними продукувати яйця глистів, які будуть активно поширюватися в зовнішньому середовищі. Набагато рідше зараження відбувається після укусу комах або при активному проникненні гельмінта в організм.

Для людини потенційну небезпеку можуть представляти представники круглих черв'яків (аскариди, гострики) або плоских гельмінтів - цестоди (стрічкові черв'яки) і трематоди. Саме ці види глистів є найбільш поширеними - всі вони потрапляють в організм людини аліментарним шляхом (з їжею або водою, а також з поверхні рук і предметів побуту).

Симптоми зараження глистами

На жаль, зараження гельмінтами дуже часто протікає безсимптомно. А в тих випадках, коли симптоми спостерігаються, як правило, їх недостатньо для однозначного визначення хвороби - точно такі ж симптоми можуть свідчити про зовсім іншому захворюванні. Тому так важливо проходити повне обстеження, особливо якщо ви плануєте вагітність.

Проте, вас повинно насторожити, якщо у вас спостерігаються три і більше сіптоми, перерахованих нижче.

 • свербіж в області заднього проходу поосле пробудження
 • Шлунково-кишкові проблеми: гази і нуртування в животі, нестійкі випорожнення
 • Скрип зубами уві сні, підвищене слиновиділення під час сну
 • Нудота при чищенні зубів, неприємний запах з рота
 • Лущення шкіри в області століття, а також пальців рук або ніг
 • Алергічні прояви на шкірі, свербіж
 • Дуже сильне бажання поїсти солодкого
 • Сильне почуття голоду, до непритомності
 • Погане самопочуття, постійна сонливість, слабкість, млявість
 • Проблеми з вагою (глисти можуть сприяти як набору, так і зниження ваги)
 • Ламкість нігтів і волосся
 • Хронічні захворювання суглобів, бронхо-легеневої системи
 • Стійка анемія
 • Іноді лихоманка, з болями у м'язах і суглобах

Чим небезпечні глисти при вагітності

Важливо уявляти, що будь-які глисти представляють певну небезпеку для людини.


Основними загрозами глистів під час вагітності стають:

 1. Можливість розвитку алергічних реакцій - паразити виділяють в просвіт кишечника достатню кількість речовин, здатних виступити в якості алергенів.
 2. Розвиток диспепсичних станів і порушення травлення - деякі дослідники вважають, що при великій гельмінтної навантаженні ймовірність розвитку тяжких форм раннього токсикозу значно вище.
 3. Розвиток і прогресування анемії - в організм не надходить необхідна кількість заліза, інших мікроелементів і вітамінів, що може провокувати порушення кістковомозкового кровотворення.
 4. Окремо необхідно згадати про аскарид - ці глисти мають можливість проникати через плаценту, вражати головний мозок і легені плоду на стадії внутрішньоутробного розвитку.

Лікування глистів при вагітності

Під час очікування дитини можна використовуватися для лікування гельмінтозів засоби народної медицини - вони безпечні і досить дієві, а також не забувати про необхідність дотримання правил гігієни (особистої та у власній середовищі існування).

За погодженням з лікарем можна використовувати гарбузове насіння, часник з молоком, що приймаються всередину, клізми з сольовими розчинами або відварами лікарських рослин. Прийом лікарських препаратів можливий тільки після прямого призначення цих коштів лікарем-паразитологом - використання пірантелу і піперазину допускається тільки для лікування аскаридозу.

Кожна майбутня мама повинна розуміти, що всі небезпеки глистів для матері і дитини (за винятком випадків аскаридозу ) - відносні: при виявленні гельмінтів під час вагітності ніякого лікування в переважній більшості випадків не проводиться, адже негативний вплив на плід лікарських препаратів, що використовуються для терапії гельмінтозів, загальновідомо.

Більш докладно про глистах при вагітності ви можете прочитати на сайті: baby-calendar.ru