Напевно, не знайдеться людини, у якої б хоч раз не з'являлися висипання, в народі іменовані "застудою" або "лихоманкою". Зазвичай цьому явищу невідводиться особливої уваги, більше того, часто наші бабусі втішали нас тим, що це дуже навіть непогано, адже "якщо застуда вийшла на губі - значить, хворіти зсередини не буде".

Бульбашки підсушували спиртом або валокардина, і зверху припудрювали порошком стрептоциду. Часто цих заходів дійсно було достатньо, для того щоб висипання підсихали і проходили за пару днів.

Однак, це тільки видима частина айсберга . Насправді, виконуючи ці нехітростние маніпуляції, ми блокуємо тільки зовнішні прояви цього захворювання. Передається воно найчастіше контактно-побутовим шляхом, в основному при поцілунках і при дотику до уражених ділянок шкіри. Збудником є вірус Герпес (що перекладається з грецької як "повзучий"), яке пояснюється характером висипань - вони можуть початися з ледь помітного вогнища, і "розповзтися" по всьому тілу.

В даний час вже відомо, що цей вірус далеко не нешкідливий - він вражає внутрішні органи і імунну систему організму, вбудовуючись в геном клітини організму і змушуючи її продукувати собі подібні частинки вірусу. Найчастіше для продукування вірусних компонентів герпес використовує клітини епідермісу і слизової, тому висипання (пухирці, наповнені рідиною, яка містить мільйони частинок вірусу) можуть з'явитися на будь-якій ділянці шкіри і слизових оболонок. Найчастіше вірус має тенденцію до "тропности" -тобто виникає у кожної людини в одному і тому ж місці: це можуть бути не тільки губи (але найчастіше саме вони), але й особа, слизова носа або Кон `юнктива очей.

Один раз потрапивши в організм людини, вірус герпесу назавжди залишається в ньому, і на даний момент медицина не в змозі запропонувати засіб для повного позбавлення від нього, оскільки його просто немає.


Але ця галузь розвивається семимильними кроками, і цілком можливо, що незабаром ця проблема буде вирішена. Та й, на щастя, наша імунна система теж не дрімає, і стримує прояви вірусу, тому він присутній в організмі в рецесивним стані. Ну а при зниженні захисних сил організму герпес проявляє себе у всій красі. Найчастіше це буває в осінньо-весняний період - час авітамінозів і сезонних гострих респіраторних захворювань, але, в цілому, все індивідуально і залежить від стану імунітету конкретної людини. Звідси випливає висновок: від вірусу герпесу не можна позбутися остаточно, але можна і потрібно стримувати його прояви, зміцнюючи загальну опірність організму.

А що ж робити, якщо висипання вже з'явилися? Застосовувати противірусні, спрямовані на боротьбу з герпесом, препарати ацикловіру, панцікловіра. Існують мазі і таблетовані форми даних препаратів, і краще застосовувати одночасно обидві форми. При ураженні герпесом слизової оболонки очей необхідно терміново звернутися до офтальмолога, тому що зволікання в цій ситуації може коштувати зору. До візиту до лікаря можна застосувати очні краплі, що містять інтерферон - захисний білок, дія якого спрямована на знищення вірусів. Крім лікування безпосередньо вірусу необхідна одночасна корекція імунітету. При своєчасному лікуванні і загальному зміцненні організму з цим вірусом цілком можна співіснувати, обходячись мінімумом неприємностей.

До речі, за даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я вірусом герпесу заражено до 85% населення земної кулі. Так що, в будь-якому випадку, ви у своїй проблемі вже точно не самотні, і коштів, і методик по лікуванню даного захворювання існує предостатньо. Залишається сподіватися, що і засоби для повного лікування чекати залишилося недовго.