У наш нелегкий час багато людей позбавлені можливості щорічно відпочивати. Хтось роками працює без перепочинку, хтось наважується взяти недельку відпустки. Сьогодні практично кожному працівникові відома позиція керівництва: відпускати своїх підопічних на відпочинок максимум на 2 тижні відразу, а то й на 7 днів. У підсумку доводиться розбивати на кілька частин заслужені деньки відпустки, а часом і відмовлятися від їх використання зовсім. Проте вчені наполягають на тому, що відпочивати від роботи просто необхідно! І відпустка має становити мінімум 10 днів.

Психологи зуміли з'ясувати, що повноцінно відпочивати організм починає тільки на четвертий день відпустки. До цього моменту нарешті йде напруга, знімається стрес і приходить розслаблення. Саме тому тижневе відсутність на роботі не принесе довгоочікуваного полегшення. Але незважаючи на те, що відпочинок значно підвищує працездатність людини, брати повну відпустку не варто. Як вважають вчені, ефект від такого відпочинку пропадає буквально за пару тижнів. Тому краще брати покладений відпустку кілька разів на рік і розбивати його так, щоб частини становили не менше 10 днів.

За даними статистики, в різних країнах картина з відпусткою складається таким чином:

• У Росії більше половини опитаних (52%) не бувають у відпустці зовсім; трохи більше чверті респондентів (27%) встигають вибрати за рік покладені 4 тижні на відпочинок, розбиваючи його на частини; майже кожен п'ятий (17%) дозволяє собі відпочити щорічно по одному разу; регулярний відпустку такого розміру, як хочеться, собі влаштовують тільки 4% опитаних, які трудяться на себе.

• В Україні 21% респондентів не відпочивають зовсім; 35% відпустку беруть, але проводять його в домашній обстановці, не маючи фінансової можливості виїхати кудись і шукаючи способи підзаробити грошей; 44% жителів, що беруть участь в опитуванні, влаштовують собі відпочинок, але основна маса так і не виїжджає далеко за межі міста або країни, проводячи заповітні деньки в селі, на дачі або заміській турбазі.

• У Великобританії 20% респондентів не беруть повну відпустку, оскільки на них тисне керівництво; 14% не відпочивають зовсім, побоюючись залишитися без робочого місця.


З тих, кому взяти відпустку вдається, 25% на відпочинок беруть із собою якусь роботу, а 30% не можуть відключитися від трудових думок.

• В США 45% респондентів не вибирають покладені на відпочинок деньки, але як раз в 10 днів, заявлених вченими, укладаються. При цьому половина з них везе з собою на відпочинок ноутбук і лише 35% дозволяють повністю відволіктися від роботи.

Останнім часом в нашій країні росте популярність ще одного виду відпустки: медовий місяць десь в тропіках або в Європі. Згідно порталу pssp.ru - Всеросійському туроператору весільних подорожей і сімейного відпочинку, весілля і медовий місяць закордоном стали настільки популярні в Росії, що необхідно записатися заздалегідь на цю послугу. Такі перші для молодої сім'ї подорожі можна здійснювати навіть в кредит.

А й правда, якщо заїхати куди-небудь на острови і захопити з собою ноут, може, вдасться поєднати прекрасний відпочинок і виконання робочих обов'язків? Завдяки сучасним технологіям у більш ніж 30% респондентів, перебуваючи далеко від робочого місця, виходить успішно працювати. При цьому 80% опитаних регулярно перевіряють свою електронну скриньку і відповідають на отримані листи, половина розмовляє по мобільному, вирішуючи робочі питання. А якщо людина не виїхав з міста, то кожен десятий у відпустці примудряється з'являтися на місці своєї праці. Однак відпочинком це вже не назвеш! Дослідники настійно рекомендують повністю відмовитися від будь-яких контактів робочого характеру і забути про свою трудову діяльність. Однак якщо такої можливості немає, то варто звести свої хвилювання до перевірки поштової скриньки не частіше двох разів за день і обов'язково слід сказати всім колегам і керівництву, щоб вас не турбували, що ви не будете на зв'язку, оскільки їдете відпочивати. Тоді у вас вийде провести справжній незабутній відпустку.

Серебрякова Анна спеціально для журналу Жіночі новини