Найдорожчим металом у світі сьогодні є штучно отриманий в 1950 році каліфорній-251. Своєю назвою найдорожчий на сьогоднішній день метал у світі зобов'язаний місцю своєї появи - Каліфорнійському університету в Берклі. За однією з версій, американські вчені - творці цього унікального металу - назвали його так, бажаючи показати ті труднощі, які були подолані. Тут проводиться аналогія з непростим освоєнням Каліфорнії вікової давнини. До складу дослідницької групи Сиборга з отримання найдорожчого металу, крім самого Г.Сіборга, входили також американські фізики К.Стріт, А.Гіорсо і С.Томпсон.

Фізичні властивості

Каліфорній-251 - штучний радіоактивний хімічний елемент сріблясто-білого кольору, що відноситься до III групи періодичної системи Менделєєва. Вартість одного грама найдорожчого металу становить цілих 10 мільйонів доларів США. Виробництво цього металу займає вкрай тривалий час, наприклад, один реактор може в рік виробити лише 20-40 мікрограмів. Для отримання найдорожчого металу був використаний плутоній, довгий час опромінюваним нейтронами. До слова, ядерних реакторів, здатних відтворити цей метал, у світі всього два. Один з них знаходиться в Росії, інший - в США.

Всього лише один грам цього металу за одну секунду виділяє стільки ж нейтронів, скільки і ядерний реактор - 2,4 більярда.

Застосування

Цей метал використовується при виготовленні термоядерних зарядів, в ядерній енергетиці.


Широко застосовується цей дорогий метал у світі у нафтовидобувній, вугледобувної та сталеливарної промисловості, використовується при видобутку корисних копалин і геологічній розвідці. Найдорожчий метал у світі знайшов застосування в медицині, в нейтронної радіографії, також його використовують для точкового обробки недоброякісних пухлин. Крім того, даний метал застосовують в нейтронних камерах в аеропортах, так як за допомогою каліфорнія-251 можна легко виявити різні наркотики.

Цей дорогий метал також згаданий в одному з творів Чингіза Абдуллаєва, як компонент атомної бомби мініатюрного розміру , іншими словами, "ядерний чемоданчик".

Найбільш дорогий метал, зустрічається в природі

Як було зазначено вище, каліфорній-251 має штучне походження. Якщо ж говорити про природні металах, то найдорожчим з них на даний час є осмій. Цей самий щільний, але в той же час досить крихкий, метал на Землі не дозволений до продажу, але на чорному ринку його можна придбати за ціною від 200 тисяч доларів за грам.

Осмий має синьо-блакитний сріблястий відтінок і різкий неприємний запах. Використовується цей метал у військовій промисловості для виготовлення зарядів і ракет, як каталізатор для синтезу аміаку, для виготовлення ламп розжарювання. З платини і осмію виготовляють хірургічні імплантанти, наприклад, електрокардіостимулятори.