Молодість - чи не єдина складова навколишнього сфери людини, що виявляється непідвладною так званої людської дресурі. І як би не боровся людина з наступаючими ознаками старіння, якими б штучними способами не намагався відтягнути неминучу - все марно. Змінити хід природних годин не вдається жодної живої душі.

Однак, насправді все не так вже й сумно. У визначенні віку більшість людей вважає головним не те, скільки земних років виповнилося людині, а те, наскільки молодо він себе відчуває внутрішньо. І в цьому, безсумнівно, є частка здорового глузду.

Буває, що п'ятдесятирічний чоловік виглядає значно молодше і відчуває себе набагато енергійніше і життєрадіснішими, ніж двадцятирічний молодик. Все тому, що відчуття власного віку - справа суто індивідуальна. Більшою мірою воно залежить від власного ставлення до життя.

З біологічної ж точки зору віковий поріг все ж існує. Визначити його дозволили вчені мужі, які провели масові соціологічні опитування серед різновікової населення 31 європейської країни. Результати анкетування більше 40 тисяч чоловік звелися до наступних цифр: 35 років - є вікова межа молодості, а 58 років - той рубіж, після якого починається старість.

При цьому визначення граничного вікового рубежу виявилося досить-таки залежним від віку опитуваних учасників.


Наприклад, люди, які належать до вікової групи від 15 до 24 років, вважають, що в 28 років пора підводити риску молодості, а в 54 роки приходить старість. Ті учасники, чий вік перевалив за 80-річну позначку, завершенням молодечого етапу вважали 42 роки, початком же старості вони відзначали 67-річний рубіж.

Чималу роль зіграла і національна приналежність учасників опитування. Португальці починають прощатися з молодістю в 29 років, а тих, хто переступив позначку в 51 рік, вони вважають людьми похилого віку. Кіпріоти продовжують "молодитися" до 45 років. Більше всіх в "молодечому пориві" відзначилися жителі Бельгії: вони не старіють до 64 років.

На думку британського професора Домініка Абрамса (Dominic Abrams), який очолював дане дослідження, важливе значення у визначенні вікового порогу зіграло місце розташування країни учасників . Жителі північних країн воліють перебувати в середньому або зрілому віці довше, а чим південніше і тепліше клімат, тим швидше - по відчуттю живуть там людей - закінчується молодість.