Розмір будь-якого живої істоти в світі залежить від зовнішніх факторів. Основний обмежує критерій при цьому - харчування личинки. Навіть особини жуків одного виду за розмірами можуть відрізнятися в два-три рази. Інший важливий параметр - концентрація кисню в повітрі, так як дихання жуків здійснюється шляхом дифузії кисню через трахеї.

Яких розмірів можуть досягати жуки?

Ентомолог Олександр Кайзер розрахував, що сучасний рівень концентрації кисню забезпечує зростання комах тільки до шістнадцяти сантиметрів. Такий розмір мають два види: дроворуб-титан і геркулес. Обох можна зустріти в джунглях Південної Америки, перший представляє сімейство вусанів, другий - рогачів. Єдине, що потрібно врахувати, що самців жуків рогачів вимірюють разом з рогами, а в розмір вусанів вуса не належать . У пресі періодично заявляється, що в світі існують великі колекційні екземпляри розміром 18-20 сантиметрів і навіть 22 см. Однак достовірних даних про це немає.

Найбільший у світі жук - голіаф - водиться в екваторіальній Африці. Він відноситься до сімейства пластинчатовусих.


За розмірами поступається своїм більшим побратимам, досягаючи одинадцяти сантиметрів. Але за масою йому немає рівних: описані екземпляри вагою до ста грам.

У різні геологічні епохи концентрація кисню в атмосфері сильно коливалася. Триста мільйонів років тому вона досягала тридцяти п'яти сантиметрів, сьогодні тільки 21%. У той час жили величезні багатоніжки, бабки, що мають розмах крил до вісімдесяти сантиметрів і інші велетні. Але особливо великих екземплярів комах поки не виявлено: тридцять сантиметрів - це максимум, визначений за наявними останкам.

У нашій країні найбільший жук - реліктовий вусань. Це рідкісне комаха занесено до Червоної Книгу. Він зустрічається на Далекому Сході, в Китаї та на Корейському півострові. Максимально відомий розмір - 11,2 сантиметрів.

Найбільшим європейським комахою вважається жук-олень. Він мешкає в букових і дубових лісах по всій Європі, його розмір з рогами - майже дев'ять сантиметрів.