Порушення мозкового кровообігу або, як називають його в народі інсульт, є однією з найпоширеніших хвороб у світі. За наведеними даними європейських дослідників на 100 тисяч осіб припадає 60% людей-інвалідів після цієї недуги.

Якщо стався інсульт у людини на ваших очах, обов'язково вперше хвилини викличте швидку медичну допомогу, хворий повинен бути госпіталізований . Лікарі нададуть комплекс заходів щодо підтримання серцево-судинної системи і дихальних шляхів. Обов'язково хворий повинен бути відправлений до лікарні. Лікувати таку важку хворобу - це справа лікарів невропатологів і нейрохірургів.

Перші дні після інсульту

Перші три-чотири дні після нападу хворий повинен перебувати у відділенні інтенсивної неврології, або в інсультному відділенні. У ці дні має суворо контролюватися стан хворого, а саме серцево-судинної та дихальної систем. Перше завдання лікарів - боротися з набряком головного мозку, який виникає в поле інсультного вогнища. Ще дуже важливий фактор - хворому обов'язково потрібно забезпечити постільний режим. Щоб у хворого не утворювалися пролежні, потрібно протирати тіло камфорним спиртом, наносити на складки тальк. Рекомендується, укладати хворого на гумовий круг, а на крижі і п'яти слід надягати ватні пов'язки.

Харчування тяжкохворого має бути під суворим контролем. Якщо людина не може ковтати, годуєте його через зонд, якщо ж все-таки він в змозі харчуватися самостійно, то слід давати солодкий чай і фруктові соки. На другий-третій день, можна давати легкозасвоювані продукти, такі як бульйони, йогурти, овочеві і фруктові пюре.

Перший місяць після інсульту

Існує безліч думок, що лікування в спеціалізованих інсультних відділеннях позитивно впливає на клінічний результат хворого. Курс лікування в спеціалізованому відділенні повинен становити дві, три або більше тижнів, залежно від стану пацієнта.

Чим відрізняються відділення загального профілю від спеціалізованих інсультних відділень? По-перше, тим, що в даних клініках використовуються нові методи і технології, а так само нове сучасне обладнання для діагностики, лікування та реабілітації. По-друге, фахівці інсультних відділень координують лікування та реабілітаційну терапію.

Що відбувається в організмі під час інсульту? В першу чергу, це розлад мозкового кровообігу.


Наслідком порушення кровообігу в мозку є утворення патологічного вогнища. Що таке вогнище? Патологічний осередок - це загиблі нервові клітини, а ті клітини, які знаходяться поруч з вогнищем, перебувають або в стані низької активності, або в стані повного гальмування. І якщо вчасно прийняти лікувальні заходи, то можна повернути клітинам активність. Для цього потрібно правильно призначити лікування, займатися з хворим лікувальною гімнастикою, тому фізичні вправи стимулюють здатність нервових клітин. Нервові клітини здатні "переучуватися" брати на себе функції загиблих клітин. Основним правилом подібних тренувань є збільшення навантаження. Якщо немає протипоказань, то лікар призначає легкий масаж м'язів. Останнім часом користується популярністю процедура електростимуляції м'язів. Але все ж основними лікувальними процедурами залишаються дихальна і загальнозміцнююча гімнастика.

Також хворому призначають лікарські препарати, здатні активізувати передачу імпульсів від одних нервових клітин до інших. Заняття з відновлення мови у хворого, слід починати після дозволу лікаря, зазвичай в першу - другу тиждень. І все ж при ранній реабілітаційної терапії хворий після інсульту набуває функціональні навики швидше. Тому чим раніше починати реабілітаційну терапію, тим позитивніше і ефективніше буде протікати одужання організму після інсульту.

Відновлення після виписки з лікарні

Потрібно не забувати про те, що при виписці хворого додому потрібно продовжувати реабілітацію під наглядом невролога. Іноді відновлення порушених функцій після інсульту протікає за кілька місяців, і людина може повернутися до колишнього життя і роботі. Але в більшості випадків організму хворого потрібно досить тривалий час для відновлення отриманих розладів. Лікувальну гімнастику при таких обставинах належить проводити постійно протягом довгого часу.

Природно, всі вправи і гімнастика повинні бути узгоджені з лікарем-неврологом. Людини після інсульту можна порівняти з дитиною, який вчитися жити: сідати, вставати, координувати свої рухи, ходити, розмовляти, пізнавати все нове.

Але головне - потрібно пам'ятати про те, що одужання буде протікати швидше, якщо хворого оточувати турботою, ласкою і любов'ю близьких людей. Вірте в свій одужання і одужання своїх близьких!