Дорогоцінні камені з давніх часів приваблювали людей, які наділяли їх особливими властивостями і поклонялися їх красі. Сучасний світ також не залишається байдужим до коштовних каменів, найбільш затребуваним і шанованим, звичайно ж, є алмаз.

Алмази відрізняються не тільки кольором, датою і часом знахідки, але і розміром. Регулярно різні видання складають список найбільших алмазів світу. Перше місце протягом багатьох років займає алмаз "Куллінан".

Найбільший алмаз - "Куллінан"

Історія найбільшого в світі алмазу почалася в січні 1905 року, коли на руднику, що належить Томасу Куллінану, був знайдений камінь дивовижною чистоти - без домішок і єдиного вкраплення. Власник присвоїв каменю своє ім'я. Однак цей алмаз має й інші назви - "Велика зірка Африки" або просто "Зірка Африки". Розміри найбільшого алмазу в світі 10 сантиметрів х 6,5 х 6 сантиметрів, а вага - більше трьох тисяч карат (близько 600 грам ).

Через деякий час Куллінан продав свій камінь за 750 000 доларів представництву англійської колонії. Однак, як виявилося, власник "продешевив", оскільки алмаз був оцінений експертною комісією незабаром після продажу в 7,5 мільярдів доларів. Камінь був подарований англійському королю Едуарду VII, який віддав його на огранювання.

В алмазі були тріщини, тому зробити з нього один великий діамант не представлялося можливим. Камінь довелося розколоти, завдяки чому з одного каменя вийшло два великих, сім середніх і безліч дрібних шматочків. Огранка отриманих каменів здійснювалася протягом чотирьох років, в результаті були отримані камені "Куллінан-I" (вага - більше 500 карат), "Куллінан-II" (вага - більше 300 карат), "Куллінан-III" (близько 90 карат), "Куллінан-IV" (близько 60 карат) і дрібні діаманти, які були названі "Малими зірками Африки".

Кожен з отриманих та огранованих каменів має свою історію. Найбільш великий з них прикрашає британський скіпетр і сьогодні зберігається в Лондонському Тауері.


Другий за величиною камінь вставлений в корону Британської Імперії, і сьогодні також зберігається в Тауері. "Куллінан-III" і "Куллінан-IV" оформлені в брошка, яка належала королеві Мері. Брошкою також можна помилуватися в Тауері.

Інші великі алмази

До рейтингу найбільших алмазів входить також камінь під ім'ям "Регент" (його маса - понад 130 карат). Сьогодні він зберігається в Луврі. Знайдений ж він був у 1700 році в Індії рабом, який, знайшовши камінь, розрізав своє стегно і заховав камінь в рану, зав'язавши пов'язкою. Матрос англійського флоту пообіцяв рабу свободу в обмін на алмаз, але слова свого не дотримав, і вбив раба, відібравши у нього алмаз. Йому вдалося продати його за 1000 фунтів стерлінгів. Через багато років, в 1886 році при розпродажі скарбів французької корони, алмаз "Регент" був викуплений для Лувру за 6 мільйонів франків.

Одним з найвідоміших алмазів є камінь "Орлів" (найбільш великий в Алмазному фонді Росії). Його вага досягає майже двохсот каратів. Знайдений він був все в тій же Індії в 17 столітті. У 1768 році російський граф Орлов купив його за 400 тисяч рублів в Амстердамі, і подарував його Катерині II, за наказом якої він був вставлений в золотий скіпетр.

"Новий" найбільший алмаз

Зовсім недавно у самого купного каменю "Куллінана" з'явився гідний суперник. У тій же ПАР, де був знайдений "Куллінан", виявлений самородок, вага якого становить близько 7000 карат (близько півтора кілограм).

Назва компанії, якій належить ця дорогоцінна знахідка, не розголошується. Відомо, що під посиленим ескортом камінь повинен бути доставлений до столиці ПАР Йоганнесбурга, де він буде досліджений за допомогою спеціальної техніки.

На даний момент інформація про новий алмазі залишається непідтвердженою. Проте деякі експерти вже говорять про ймовірної вартості знайденого каменю. За їх оцінками вона становитиме понад 30 мільйонів доларів.