Для повноцінного функціонування, організм повинен отримувати, звичайно ж, величезна кількість різних компонентів. Один з основних - вуглеводи.

Їх, у свою чергу, ділять на три групи. Це, так звані, моносахариди, олігосахариди, полісахариди. Хоч і ділять вуглеводи на групи, але всі вони мають однакові якості і знаходяться в твердому стані. Молекули складаються з кисню, вуглецю і водню.
Розглянуту нами фруктозу, відносять до моносахаридам. У цю ж групу входить і глюкоза. Представляються вони у вигляді кристалічних речовин, причому безбарвних. На смак солодкі, добре розчиняються у воді.
Особливості фруктози
Солодкість фруктози пояснюється накопиченням в її молекулах, так званих, гідроксильних груп. Вони тануть при нагріванні. А коли згорають, то стають причиною обугливания. До речі, фруктоза солодша глюкози рази в два.
Є такий науковий термін - пасивна дифузія. Так от з травного тракту, фруктоза всмоктується саме таким шляхом. Потрапляючи в кишечник, під дію ферментів вона може піддаватися бродінню. Залежно від виду цього самого бродіння, виробляє менше або більше, наприклад молочної кислоти або оцтової, навіть алкоголю.
Особливість фруктози ще й у тому, що окрім клітин печінки, практично ніякі інші не можуть її використовувати. Вона поглинається клітинами печінки майже повністю. Там же перетвориться і зберігається у вигляді, так званого, глікогену.
Переваги фруктози
  1. Хорошим якістю цього продукту вважається те, що вживання його не приводить до підвищення різкого, рівня цукру. саме в крові. Виявляється, фруктоза не звільняє в кишечнику гормони, що стимулюють вироблення інсуліну. Такий механізм роботи робить її доступною у вживанні людям хворіють на діабет.
  2. Вважається цей продукт, у порівнянні з іншими вуглеводами, і менш калорійним. У 100 г міститься 400 калорій. Так що, додаючи в їжу саме цей інгредієнт, можна добитися значного зниження калорійності продуктів.
  3. Володіє фруктоза і тонізуючий ефект. Накопичуючись в печінці у вигляді глікогену, вона сприяє відновленню, причому найбільш швидкому, після понад навантажень. Будь вони фізичні або розумові. У такому ракурсі рекомендується спортсменам, та й просто людям, які ведуть досить активний спосіб життя.
  4. Ще один плюсик в скарбничку переваги фруктози те, що вона не викликає карієс. А ще вона прискорює розпад в крові алкоголю.
  5. Вважається фруктоза і одним з кращих підсолоджувачів. Адже в ній немає консервантів. І якщо цукор у випічці замінити фруктозою, то такий виріб зможе довше залишатися пухнастим і м'яким.

Недоліки фруктози
  • У деяких людей фруктоза викликає сильну алергію. Такі хворі взагалі не можуть вживати ніякі фрукти. Навіть овочі протипоказані. Їжа на основі цих інгредієнтів теж не рекомендується. Тільки це дуже індивідуально. Адже алергенами можуть виявитися будь-які речовини.
  • Може фруктоза виявитися і винуватицею зайвої ваги. Цьому сприяє її особливість створювати відчуття голоду. Виявляється, що при тривалому і непомірному вживанні продукт цей може викликати порушення у виробленні деяких гормонів, які відіграють дуже важливу роль. Гормони ці називаються інсулін і лептин. Без них якраз наш організм не здатний регулювати енергетичний баланс.
  • Більша, ніж прийнятно, споживання фруктози може стати причиною захворювань відносяться до категорії серцевосудинних.

Дослідження ізраїльських вчених, які проводили експерименти на мишах, показали, що фруктоза навіть може призвести до передчасного старіння організму.Перераховані недоліки фруктози не говорять про те, що негайно треба від неї і від продуктів, в яких вона є, відмовитися. Помірне вживання цього природного замінника цукру, не призводить до ускладнень, а навпаки приносить значну користь. Оптимальною нормою для дорослої вважається - 45 г на добу.
Вміст фруктози в деяких продуктах
Щоб, як мовиться, контролювати процес, необхідно, все-таки, знати, скільки ж фруктози помістила природа в той чи інший продукт.
Почнемо з фруктів. Вони то, вважаються найбільш потужними носіями цієї речовини. І так, на перше місце за кількісним складом можна висунути фінік. Такої кількості фруктози, як в плодах цієї рослини, навіть приблизно ні в кого немає. У 100 г смачних, солодких фініків - 31,95 г фруктози.
Наступний щабель займає джекфрут, в 100 г якого - 9,19 г фруктози. Третє місце можна віддати груші. У 100 г соковитою і стиглої її м'якоті фруктози 6,23 м У п'ятірку лідерів входять яблуко - 5,9 г і хурма - 5,56 г розглянутого продукту в 100 г цих фруктів.
Серед ягід перше місце належить винограду сорту кишмиш. У ньому фруктози трохи більше восьми грам в 100 г продукту. У винограді мускатному фруктози вдвічі менше - 3,92 г в 100 г продукту. Третє місце серед ягід можна віддати смородині червоної і білої. 3,53 г - така кількість фруктози в цих ягодах.
Є фруктоза і в овочах. У цих рослинах її, звичайно ж, набагато менше. Так, наприклад, у капусті білокачанної зміст компонента цього - 1,45 м У кольоровій ще менше - 0,97 г, в брокколі і того менше - 0,68 м
Серед злакових можна виділити кукурудзу. У 100 г її міститься 1,94 г фруктози.
Застосування фруктози
Фруктоза вважається відмінним замінником цукру. У цій якості вона застосовується давно і ефективно практично в усьому світі. Використовують цей продукт для всілякої випічки, при приготуванні напоїв самих різних, десертів, кондитерських виробів.
Додають фруктозу і в страви з молока, а також в морозиво. Підходить вона і для приготування варення, джемів, консервування фруктів, овочів.
Крім того, що фруктоза знижує рівень калорійності продуктів, а це вельми важлива якість, вона ще здатна підсилювати аромат ягід і фруктів. Ця якість особливо активно працює при приготуванні фруктових салатів і ягідних, джемів, соків.
Якщо додати фруктозу у випічку, то час утворення, так званої, рум'яної скоринки, значно скорочується. Та й температуру випічки треба трохи знизити. Готові вироби буде довго зберігати свіжість і м'якість.
Максимальну ж користь проявляє фруктоза, та й властивості свої розкриває, коли застосовується для приготування страв, які не треба доводити до кипіння, а точніше до температури вище ста градусів.
Але найкраще, все-таки, фруктоза, яку ми отримуємо разом з натуральними продуктами - фруктами, овочами, ягодами. Ще злаковими і горішками. Тільки й тут головне не перестаратися. Інакше користь може перейти на шкоду.
Будьте здорові!