Напевно, такий препарат, як активоване вугілля, є в кожній аптечці. Ми вже давно звикли до цього лікарського засобу, який успішно використовували і наші мами, і наші бабусі. Однак не варто забувати, що навіть незважаючи на свою натуральність, активоване вугілля є ліками, так що приймати його слід в певній дозуванні.

Причому, ця дозування може бути абсолютно різною залежно від того, з якою метою ви використовуєте активоване вугілля: при отруєнні, як засіб від алергії або для очищення організму від токсинів при вірусних інфекціях.

Активоване вугілля при отруєнні

Активоване вугілля - відмінний сорбент, так що не дивно, що він дуже давно і не менш успішно застосовується при різного роду отруєннях. Завдяки своєму складу, спеціально оброблений вугілля тваринного або рослинного походження має пористу структуру, володіє великою поверхневою активністю і здатний поглинати або, іншими словами, адсорбувати і гази, і алкалоїди, і різні токсини. Тому активоване вугілля успішно застосовується в медицині і при розладах травлення або диспепсії, і при метеоризмі або скупченні газів в кишечнику, і при харчових отруєннях або інтоксикаціях .

У разі необхідності активоване вугілля можна давати як маленьким діткам (старше одного року), так і дорослим людям. Звичайна добова доза при отруєнні - від 100 до 200 мг на один кг ваги і вжити цю дозу потрібно за три прийоми, так що доведеться вирахувати свою індивідуальну дозу залежно від маси тіла. Зверніть увагу, що в одній таблетці зазвичай міститься 250 мг, але вугілля може випускатися як у вигляді таблеток, так і у вигляді порошків, тому не залишайте без уваги дозування препарату.

Якщо ви не хочете виробляти ніяких розрахунків - можете скористатися стандартною схемою: 2 пігулки вугілля три рази на день дорослими і одну пігулку дітям від одного до трьох разів за день.

Традиційно, тривалість такої терапії вугіллям зазвичай становить від трьох днів і до двох тижнів. Правда, таблетки краще не ковтати цілком, а ретельно розжовувати або попередньо подрібнювати, а проковтнувши - запивати достатньою кількістю чистої води (не менше ніж півсклянки). Особливо ретельно потрібно подрібнити вугілля перед вживанням маленькими дітьми, а ще краще використовувати для них вугілля у вигляді порошку або суспензії.

При гострому отруєнні - необхідно, насамперед, з використанням суспензії активованого вугілля, зробити промивання шлунка. Для цієї мети зазвичай використовують 10-20% суспензію. А вже після промивання приймають перорально 20-30 г препарату. Але саме ефективне використання активованого вугілля як сорбенту - в перші 12 годин відразу після отруєння.

Активоване вугілля при метеоризмі

Крім відмінного дезинтоксикационного і ентеросорбірующий властивості, вугілля надає ще й відмінне протидіарейні дію, а також допомагає впоратися із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, які супроводжуються підвищеною секрецією шлункового соку, а також процесами постійного бродіння або гниття в кишечнику.

При цьому дозування вугілля наступна: при метеоризмі та диспепсії - необхідно вживати по 100-200 мг не менше трьох разів на добу.


Курс такого лікування - від трьох днів до одного тижня.

При захворюваннях, що супроводжуються підвищеною секрецією шлункового соку, а також процесами бродіння і гниття в кишечнику - дозування становить 1 г вугілля 3 рази на добу. Курс лікування - 1-2 тижні.

Активоване вугілля при грипі та ГРВІ

Можливо, ви здивуєтеся, але при захворюванні на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції, поряд з іншими лікарськими препаратами важливо застосовувати і сорбенти.

Пов'язана ця необхідність з тим, що потрапили в наш організм віруси і бактерії серйозно забруднюють його своїми продуктами життєдіяльності. Потрапляючи в кров, ці шкідливі токсини розносяться по всьому організму і буквально отруюють його. Поряд з іншими ознаками хвороби, настає інтоксикація організму, яка заважає нам впоратися із захворюванням.

І в цьому випадку активоване вугілля прийде на допомогу! Він допоможе впоратися організму з шкідливими токсинами, а отже, сприятиме швидкому одужанню. Схема правильного прийому препарату в цьому випадку стандартна, як і при будь-якій іншій інтоксикації: 1 таблетка (250 мг) активованого вугілля на 10 кг маси тіла хворого.

Активоване вугілля при алергії

За такою ж схемою буде правильно давати вугілля і людям, що страждають алергією. Необхідність вживання цього відмінного і недорогого сорбенту в тому, що він очищає кров, покращує її стан, збільшує число Т-лімфоцитів і одночасно зменшує кількість вільних імунних тілець. Таким чином, в результаті правильного прийому вугілля зміцнюється і імунітет людини, а, отже, скорочується алергізація всього організму.

Основні правила безпеки при прийомі активованого вугілля

Однак є правила прийому активованого вугілля, яких необхідно дотримуватися незалежно від того, з якою метою ви його приймаєте.

По-перше, не можна його приймати одночасно з їжею. Тому що в зворотному випадку ви позбавите свій організм корисних речовин, які приходять до нього разом з їжею. Так що ви ризикуєте отримати справжнісінький авітаміноз!

По-друге, його не можна приймати одночасно з іншими лікарськими препаратами, тому що користі від них теж не буде - активоване вугілля виведе і їх діючі речовини.

По-третє, і це найважливіше, існують протипоказання в його застосуванні: виразкові ураження шлунково-кишкового тракту і шлункові кровотечі. Крім того, з величезною обережністю потрібно приймати вугілля людям, схильним до запорів, тому що вугілля має властивість дуже "скріплювати" стілець. Зате при розладі - це саме те, що потрібно!

І останнє: постійно приймати активоване вугілля не можна. Дотримуйтесь дозування і терміни лікування!