Одна з найбільш обговорюваних тем у нашому житті - гроші. Практично щодня кожен з нас опиняється в ситуації, коли розмови про гроші просто неможливо уникнути: наприклад, при плануванні бюджету з чоловіком, при оплаті рахунку за вечерю в ресторані з друзями, при "скидання" на подарунок колезі ...

Спробуємо в цьому матеріалі розглянути найбільш часті варіанти ситуацій з грошима, щоб при розмові про них не ставити ні себе, ні інших у незручне становище ...

Почнемо, мабуть, з однією з самих зустрічаються ситуацій - неоплачений борг ...

Дуже часто ті суми, які позичати родичам або найближчим друзям "на час", все більше стають схожими на подарунки. Принаймні, повертати їх збираються за принципом "коли самому не накладно буде". Найнеприємніше в цій ситуації те, що часто ти побоюєшся сама заявити про цей борг, тому що боїшся зачепити почуття близьких, викликати якусь образу. Є ж адже така думка: "Хочеш втратити друга - дай йому в борг грошей" ...

Однак, якщо ваші відносини реально довірчі, щоб давати в борг серйозні суми, то і нагадування про послугу також не повинно заподіювати ніяких незручностей ні для боржника, ні для кредитора. Щонайменше можна, якщо у боржника немає можливості повернути гроші прямо зараз, обумовити більш конкретні терміни та умови їх повернення.

А для того, щоб захистити себе від подібних ситуацій у майбутньому, необхідно взяти для себе за правило спочатку зважувати такі обставини:

  • чи є у тебе така сума, з якої можеш розлучитися надовго (а то й назавжди)?
  • для чого потрібні гроші тому, хто просить в борг?
  • наскільки ти довіряєш хто просить людині (у плані можливості повернення боргу в строк)?
  • які ще варіанти є у прохача в разі твого відмови?

Тільки у випадку повного з'ясування для себе зазначених питань, ти можеш давати якісь кошти в борг .. Ну, а якщо ти ставишся до такої категорії людей, які просто не можуть відмовити у фінансовій допомозі, то перш за все запам'ятай той факт, що найчастіше саме таких людей просто використовують. Так що твій відмова не повинен викликати ніякої агресії, якщо у тебе є хоч найменші причини сумніватися в необхідності позичати .. Крім того, хорошим стимулятором боржника є матеріальна фіксація суми і термінів вашої домовленості: розписка, листування по електронній пошті, асьці ...

І все ж, зважившись дати в борг, заздалегідь смірість з тим, що гроші "подаровані" - це психологічно допоможе віддати лише ту суму, розставання з якої не приведе тебе до зубожіння, а також кілька пом'якшить негативні емоції від того, що повернення не буде. До речі, якщо гроші при такому розкладі все-таки повернуть, це буде зайвим приводом для емоцій позитивних. Ще однією поширеною ситуацією є подібна: ти приходиш на роботу в обновці або з покупкою, і відразу ж починаються розпитування про вартість та інших грошових речах, які, на твою думку, колегам знати абсолютно зайве. У такій ситуації абсолютно не варто бентежитися і прямо заявити, що "ти не хочеш цього обговорювати", що "покупка коштує саме стільки, наскільки вона тобі подобається" або просто відбутися жартами, що "дане питання є комерційною таємницею". Знай, що якщо ти завжди будеш таким чином уникати прямих розмов про вартість своїх речей, дуже скоро такі питання просто перестануть виникати.

Дуже і дуже часто зустрічаються в світі люди, вкрай незадоволені своїм матеріальним становищем. Напевно, повністю задоволених фінансовим станом людей в природі не існує - людині властиво завжди прагнути більшого. Однак, коли невдоволення відсутністю грошей переходить у стадію постійних скарг і ниття, впору бити тривогу.

Особливо неприємно, коли на тебе виливає цебер своїх скарг подруга, більш забезпечена фінансово, ніж ти . Задуматися про доцільність такої поведінки її може змусити твоє щире здивування і зауваження з приводу того, що ти "починаєш турбуватися у зв'язку з її невмінням розпоряджатися своїми фінансами" або щось в цьому дусі. Зазвичай, така іронія швидко відбиває бажання виливати надумані напади незадоволеності.

Складніше, коли скарги тобі викладає людина, яка реально перебуває в тривалому матеріальному кризі .. Якщо створюється враження, що людина реально зацікавлений у вирішенні даних проблем, спробуй дати йому які-небудь слушні поради - менше слухати, більше допомагати.


Якщо ж замість того, щоб пробувати наслідувати твоїх порад, тобі знову починають "компостувати мізки" розповідями "як мені фігово", просто скажи прямо, що в тебе своїх проблем вистачає, окрім як вбирати чийсь негатив. В іншому випадку дане ниття доведеться чути ще не раз ...

А як чинити, якщо твої доходи істотно відрізняються від доходів друзів? По-перше, готуйся до компромісів. Якщо більш самостійний (і заможна) друг або подруга платить за тебе в ресторані, а ти не можеш відповісти таким же вчинком, не варто переживати - адже це ж не змагання. Зазвичай, такі речі робляться від чистого серця, тому ти можеш відповісти чимось, що тобі дозволяє твоє положення: наприклад, запросити на чергове свято до себе на вечерю, подарувати якийсь подарунок - не дуже дорогий, але зі змістом.

Якщо ж ситуація "з точністю до навпаки" - піднось свою щедрість максимально коректно. Твоє матеріальне становище, яке знаходиться вище, ніж у друзів, не повинно підноситися напоказ. Щедрі жести не повинні бути хвастощами або ставити навколишніх у незручне становище. Необхідно зважувати кожен вчинок.

Частою ситуацією буває необхідність оплачувати спільний рахунок у ресторані. Найпростіший і, ймовірно, правильний спосіб - просити роздільний рахунок у офіціанта відразу, при подачі замовлення. Це позбавить тебе від незручності при перераховування рахунки і з'ясувань, хто і що там їв .. Зазвичай офіціанти йдуть назустріч, хіба що якщо компанія надто велика ...

У випадку, коли всі в компанії замовляють практично одне і те ж, і набір страв і напоїв відрізняється мінімально, можливо, правильним буде оплатити рахунок, розділивши на рівні частини, тим самим закриваючи очі на дрібну різницю. Якщо ж для тебе це не дрібниці, тоді бажано запропонувати відразу систему "кожен платить сам за себе".

Якщо порядок оплати не був обумовлений заздалегідь, то візьми рахунок, побіжно прорахуй своє замовлення і вклади в "книжечку" потрібну суму. Незайвим буде уточнення, що ти цим платиш за те, що замовила, плюс частина чайових (якщо в ресторані вони прийняті). Це допоможе уникнути непорозумінь при розрахунку.

Мабуть всім знайома ситуація, коли, наприклад, на роботі починають збирати на подарунок колезі. Думається, нікому даний процес не доставляє особливого задоволення, тим більше, коли вираховують: на яку суму і що дарувати .. Відмовившись від внесення грошей в "общак", можна нажити собі погану славу. Так що візьми участь в обговоренні майбутнього подарунка, щоб не віддавати гроші за марну дрібничку. Якщо матеріальний стан не дозволяє віддати свою частину сьогодні, пообіцяй віддати на наступний день. Тільки обов'язково виконай цю обіцянку, адже замість тебе з грошима розлучився хтось інший ...

Якщо ж збір грошей був люб'язно доручений тобі, то радій - скоро ти почуєш море відмовок "у мене сьогодні немає", "може, поклади за мене - я віддам" і т.д. Вкладати свої гроші за когось варто тільки у випадку довіри до людини. Якщо терміни підтискають, а хтось не може взяти участь у зборах, обговори з колективом можливість скинутися на велику суму або вибрати інший, дешевший подарунок.

І ще одна важлива і делікатна ситуація: чи варто оплачувати професійну допомогу друзям або близьким знайомим? Відповідь - обов'язково. Часто в таких ситуаціях існує думка, що людина вибирає ту чи іншу спеціальність виключно через любов до професії, тому із задоволенням допоможе полагодити машину або поставити пломбу в зубі з величезною відданості до тебе. Якщо не оплатити такі послуги, то сильно ризикуєш, що наступного разу при поводженні з подібним проханням у твого знайомого раптом виявиться купа невідкладних справ, просто непозволяет допомогти. І винна у такій відмові будеш саме ти. Так що найкращим рішенням буде питання типу "Чим я тебе можу віддячити за це?" ще до надання тієї чи іншої послуги. Можливо, подяку потрібна буде не грошима, а відповідної послугою, або ж один наполегливо відмовиться від оплати. В даному випадку ти позбавиш себе від незручних ситуацій. У будь-якому випадку, навіть при відмові від вдячності, вона не завадить - зроби якийсь подарунок на суму, ідентичну вартості послуги.

Сподіваємося, дані поради допоможуть тобі при грошових взаєминах, дозволяючи уникати потрапляння в незручне становище.