Незважаючи на те, що вагітність є нормальним станом жінки, найчастіше в цей період життя потрібно прийом різних лікарських препаратів.

Із самих ранніх строків вагітності і навіть до її настання, на етапі планування, акушери-гінекологи призначають жінкам приймати вітаміни і мікроелементи. У зв'язку з хронічною нестачею яких або вітамінів і мікроелементів розвиваються досить серйозні відхилення в організмі матері, які непрямим чином впливають і на формування різних проблем у дитини.

Консультує Марія Вікторівна Селихова, акушер-гінеколог Центру імунології репродукції:

Найбільш часто призначається препаратом з вищевказаної групи є фолієва кислота, вітамін Е, полівітаміни, мікроелементи.

Фолієва кислота належить до вітамінів групи В, бере активну участь у кровотворенні, надає сприятливу дію на репродуктивну систему жінки, під час вагітності - на закладку і розвиток нервової системи плоду. Добова доза на етапі планування і під час вагітності становить 400-800 мкг. Приймати фолієву кислоту можна незалежно від їжі.

Ефективність фолієвої кислоти знижується при паралельному її прийомі з анальгетиками, протисудомними препаратами, цитостатиками і сульфаніламідами.

Вітамін Е (альфа-токоферол), в першу чергу, є антиоксидантом і запобігає пошкодження клітинних мембран, тим самим підтримує нормальну роботу плаценти. Крім того, вітамін Е поліпшує газообмін у тканинах: бере участь у синтезі гемоглобіну - переносника кисню в організмі. Під час вагітності добова потреба організму жінки у вітаміні Е становить 0,2-0,3 м Прийом вітаміну Е так само від прийому їжі не залежить.

Для нормального розвитку у плода щитовидної залози та профілактики порушення її функції у матері використовують препарати йоду. Найбільш часто призначають "Йодомарин" в профілактичній дозі - 100-250 мкг на добу. При захворюваннях щитовидної залози препарати йоду є дуже важливим компонентом комплексної терапії.

Залізо бере активну участь у формуванні молекул гемоглобіну, який є переносником кисню у всіх тканинах організму як матері, так і плода. Препарати заліза зазвичай призначають для профілактики та корекції залізодефіцитної анемії в різних дозуваннях. Рівень гемоглобіну знижується і підвищується нешвидко, тому їх приймають тривало. Під час вагітності необхідно обов'язково проводити профілактику залізодефіцитних станів.

Небажано паралельно приймати разом з препаратами заліза магній, кальцій, так як його "доставка" в кров зі шлунково-кишкового тракту на цьому тлі знижується.


Хороший лікувальних ефект залізодефіцитної анемії досягається при одночасному прийомі заліза з фолієвою кислотою, вітаміном С.

Препарати, що містять солі магнію володіють дуже широким спектром дії, одним з яких є нормалізація діяльності серцево-судинної системи. Враховуючи підвищення навантаження на серце під час вагітності, профілактичне використання даного мікроелемента набуло широкого поширення в складі комплексних полівітамінних препаратів. Препарати магнію не використовують разом з препаратами кальцію, так як лікувальні ефекти магнію значно знижуються.

Кальцій, беручи участь у багатьох біохімічних процесах, грає велику роль в життєдіяльності організму майбутньої мами. Під час вагітності з лікувальною метою використовують препарати кальцію при судомах в скелетних м'язах. При цьому, для досягнення доброго лікувального ефекту, часто призначають препарати кальцію разом з вітаміном Д (наприклад, "Кальцій Д3 Нікомед"). З обережністю приймають при згущенні крові (гіперкоагуляції). Для профілактики дефіциту і для забезпечення адекватного зростання плоду кальцій зазвичай приймають у складі комплексних полівітамінних препаратів.

Дуже активно під час вагітності акушери-гінекологи призначають полівітамінні препарати, що містять всі вітаміни та мікроелементи, потрібні вагітній жінці в необхідних для неї дозуваннях. Підбір їх здійснюється разом з акушером-гінекологом, з урахуванням індивідуальних особливостей вагітної жінки.

Крім того, при різних специфічних для вагітності станів, таких як ранній токсикоз, загроза переривання вагітності на різних термінах, пізні гестози, гіпоксія плода , більшість загальнозміцнюючих препаратів набуло широкого поширення. Так як на тлі їх прийому ліків, що мають певну точку впливу на механізм розвитку вищеуказанних станів вагітності, більш ефективно працюють, забезпечуючи поліпшення стану майбутньої матері і ще не народженого малюка. Піклуйтеся про себе і своє майбутнє малюка! Своєчасно здавайте аналізи (зокрема, біохімічний аналіз крові) для контролю і сприятливого розвитку вагітності.