Опублікованнние недавно в журналі Journal of Neuroscience результати дослідження медичного факультету університету Пенсільванії привели всіх просто в шок.

На думку групи дослідників, професії, які працюють ночами і цілодобово, завдають шкоди не тільки своєму здоров'ю, але й створюють небезпеку для оточуючих людей в момент виконання ним роботи.

Фахівці з'ясували, що навіть після позбавлення сну у людей бувають періоди нормального функціонування мозку, коли вони можуть закінчити необхідну роботу. Але ці всі періоди змінюються періодами зниженого сприйняття.

"Все відбувається так, ніби людина одночасно спить і не спить, і ці перемикання від одного до іншого відбуваються дуже швидко", - відзначає Девід Дінджес.

В експерименті брали люди, що працюють в нічні зміни , наприклад, чергові лікарі, а також водії дальніх рейсів, яким доводиться цілодобово знаходитися на роботі.

Їм пропонувалося виконувати ряд простих завдань на візуальне увагу, коли були добре виспатися і коли їх позбавляли нічного сну.


Дослідники використовували функціональну магнітно-резонансної томографію, за допомогою якої заміряли кровотік в мозку.

Фахівці виявили значні миттєві припинення кровотоку в ряді областей головного мозку, які, вказували на збої в роботі мозку. Це відбувалося, коли люди були позбавлені сну, але коли ці ж люди були добре виспатися, такого не повторювалося жодного разу.

"Уявіть, що ви сидите в кімнаті і дивіться фільм при запаленому світлі. При стабільній роботі мозку світло горить постійно. У сонному мозку вогні раптово гаснуть ", - розповів доктор Дінджес.

На думку професора Michael Chee, періоди нормального функціонування мозку дають помилкове сприйняття компетентності та безпеки дій, і це іноді має дуже страшні наслідки.

Наприклад водій, який перебуває за кермом автомашини, коли відсутність уваги навіть протягом чотирьох секунд може призвести до великої аварії.