Вчені з університету при Вісконсінський школі медицини та соціального здоров'я провели серію експериментів на макаках, яка показала, наскільки сильно поведінку живої істоти залежить від будови мозку. Мова йде головним чином про нервозності і стресі.

Давно відомо, що не всі люди і тварини реагують на стрес однаковим чином. Але вчені до сьогоднішнього часу не могли визначити механізми, що відповідають за підвищену реакцію на стрес, що виражається в нервозності, почутті неспокою і навіть агресії.

Секрет затаївся в головному мозку, а точніше - в одному з його відділів, так званому миндалевидном тілі, що знаходиться поруч з мозочком. Для того щоб виявити це, дослідники проаналізували активність головного мозку, тривожне поведінку і вміст гормонів стресу в крові молодих мавп.

Тварин послідовно поміщали в різні ситуації - в клітці в оточенні інших макак, на самоті, а також наодинці з незнайомою людиною. Макаки, що володіють самим "гарячим" темпераментом, показували найбільшу активність мигдалеподібного тіла, причому не тільки в стресовій ситуації, але і в спокійній, звичній для них обстановці.

Через 18 місяців тести були проведені повторно.


Ті ж самі макаки показали такі ж результати. Вчені зробили висновки про те, що підвищена нервозність є вродженим ознакою у макак, а можливо, і у людей. Адже будова мозку цих мавп найбільш наближене до будови мозку людського.

На сьогоднішній день тривожні розлади є найбільш поширеним психічним порушенням, яким страждають 7% дорослих американців, причому у жінок воно відзначається вдвічі частіше, ніж у чоловіків. Найчастіше ці розлади вперше проявляються в кінці підліткового періоду або у молодих дорослих, хоча можуть виникати в будь-якому віці.

Всі ми зустрічали людей, які не в силах впоратися зі своїми емоціями. Це проявляється у всіх по-різному, і часто сторонні вважають такі прояви наслідком "емоційної розбещеності". Можливо, всьому виною особливу будову мозку, і така людина дійсно не в силах взяти себе в руки?

Підготовлено відділом Здоров'я