Уявити життя без ліків не вийде і у самого здорового. Заболить чи голова, зачинившись чи горло або не спиться - ми хвать першу-ліпшу під руку таблеточку!
І у самого кращого ліки є і побічні ефекти і правила прийому.
Kанадци вирішили вивчити, як грейпфрутовий сік впливає на один з антигістамінних препаратів, тобто тих, що застосовуються при алергії. Досі було відомо, що грейпфрутовий сік негативно впливає на засвоєння ліків.
У ньому міститься алкалоїд бергамоттін, що пригнічує особливий фермент, який розщеплює близько 50 ліків. Через це концентрація препаратів в крові підвищується, а їх виведення
Виявилося, що при прийомі препарату з соком всмоктується вдвічі менше ліків, ніж при запевняє водою. Ті ж властивості виявлені у апельсинового і яблучного соків.
Мало того, виявилося, що ці соки порушують всмоктування дуже багатьох ліків: серцевих, антибіотиків, протигрибкових, протиракових.
Так що якщо вам доводиться приймати такі препарати, найкраще запивайте їх чистою водою. Так і є грейпфрути, апельсини та яблука відразу після прийому ліків не варто.
А адже ми найчастіше і в лікарню нездоровим родичам і друзям несемо апельсинчиків і яблук.

Чим же запивати?
Небажаний контакт з соками - це всього лише одна з таємниць правильного прийому ліків. Багато таблетки болісно реагують і на контакт один з одним, і на їжу, і на напої: іноді стають сильнішими і, значить, небезпечніше, а іноді і пропадають без сліду.
Простий приклад: часто діти відмовляються від гірких пігулок і мікстур, і жалісливі мами намагаються підсолодити їх - соками, варенням, а то й морозивом. І нерідко зводять весь ефект лікування нанівець.
Але й у дорослих можливі важкі наслідки неправильного прийому ліків. Наприклад, "сирний синдром" - різкий підйом тиску аж до інсульту, який виникає у хворих, які приймають деякі антидепресанти (так звані інгібітори моноамінооксидази).
Для цього достатньо з'їсти або випити що-небудь, що містить речовину тирамін (це сир, бринза , маринована і копчена оселедець, кава, молоко, вершки, боби, а також вина к'янті, рислінг, херес і пиво).
Студентам-медикам розповідають жахливий випадок інсульту у пацієнтки, яка після прийому одного з таких ліків з'їла 30 грамів сиру "чеддер".
Але це не єдиний приклад небажаного сусідства.
Антибіотики групи тетрацикліну не можна приймати одночасно з молоком і молочними продуктами.
Активність препаратів йоду, які призначають при захворюваннях щитовидної залози, знижує капуста.
Ліки-антикоагулянти, які лікар призначає при високому ризику утворення тромбів, не люблять сусідства з яйцями, помідорами, сиром і листовими овочами, що містять вітамін К: всілякі салати, шпинат, листова капуста і т.п.
Токсичність антибіотиків, сульфаніламідних препаратів , нейролептиків, снодійних, антидепресантів, ліків від глистів різко збільшує алкоголь - чемпіон з негативному впливу на ліки.Він же підсилює дію антикоагулянтів і препаратів, що знижують тиск, - це може привести до різкого його падіння. А в компанії з препаратами, сужающими судини (ефедрин, галазолін, нафтизин тощо), може звузити їх ще більше - можливий гіпертонічний криз і навіть інсульт.
Значно зменшує дію знеболюючих ліків і ефект більшості вітамінів куріння. А якщо курити ароматизовані сигарети і одночасно приймати деякі антикоагулянти (їх призначають, наприклад, для лікування тромбофлебіту), можна Докуро до кровотечі.
Перевіримо аптечку?
Домашня аптечка є в кожній родині. Але, зізнаємося чесно, заглядаємо ми в неї тільки тоді, коли захворіли. А між тим проводити ревізію свого лікарського складу треба регулярно, не рідше, ніж раз на квартал.
Першим ділом перевіримо, чи є в ній засоби першої допомоги: перекис водню, йод, зеленка або інший аніліновий барвник, бинти, стерильні серветки, ватяні палички, вата, засіб від зневоднення, сорбенти і т.п.
Перевіряємо терміни придатності ліків і безжально видаляємо все з вичерпаним терміном. Тільки, будь ласка, не викидайте упаковки або блістери цілком - їх можуть знайти діти і наїстися до втрати пульсу.
Сильнодіючі ліки потрібно зберігати так, щоб їх не дістав і самий шкідливий шибеник. А найкраще все це - під замок
П'ять пунктів самолікування
1. Незалежно від того, чи призначив ліки лікар, або ви купили його самі після консультації з провізором, уважно прочитайте інструкцію по застосуванню.
Іноді і лікарі, і провізори можуть помилятися або не враховувати ВАШИХ ОСОБИСТИХ особливостей.
Чим потім ходити по судам, витратьте час на прочитання ВСІЄЇ інструкції.
2. Чітко дотримуйтесь кратність і час прийому ліків.
3. Прислухайтеся до себе: якщо після прийому нового препарату відчуєте погіршення або незвичайні відчуття, краще ще раз перепитати лікаря, чи можуть бути такі ефекти, або це ненормально.
4. Ніколи не приймайте ліків з вичерпаним терміном придатності або порушення заводській упаковці.
5. Ніколи не приймайте ліків ПО РАДІ рідних і знайомих.
Прийом за всіма правилами
Якщо ви вирішили лікуватися, а не просто витрачати гроші на ліки, важливо чітко виконувати рекомендації по часу і порядку їх прийому . Ось кілька прикладів:
Антибіотики/За півгодини до або під час їжі. Їжа повинна бути багата вітамінами.
Препарати заліза (для лікування анемії)/За півгодини до їди. Одночасно приймати вітамін С, є суницю, буряк, абрикоси, яблука, печінка, м'ясо.
Аспірин/Після їжі, подрібнити і запиваючи великою кількістю води, краще лужної мінералки, або рідким киселем.
Гормони (кортизон, преднізолон і т.п.)/За півгодини-годину до їжі, у вигляді порошку, запивати водою, киселем або молоком.
Дигітоксин (для лікування серцево-судинних захворювань)/За півгодини-годину до їжі. Одночасно приймати препарати калію. Не можна сливовий сік і варення, теплі борошняні вироби і десерти.