Фармацевтичний ринок сьогодні багатий самими різними лікарськими препаратами, серед яких дуже часто трапляються ліки однакові за складом, але сильно відрізняються за ціною. Чому існує така різниця в ціні? І якщо є можливість, навіщо переплачувати? Давайте спробуємо розібратися - наскільки аналоги дорогих лікарських препаратів ефективні і чому такі дешеві?

Дженерики ліків

Ще зовсім недавно це слово мало кому траплялося на слух, сьогодні ж його стали використовувати все частіше. Перш ніж перейти до самого визначення, спочатку коротко пояснимо процес створення ліки.

Коли певним колом учених виявлена нова лікарська формула, фірма-виробник отримує патент на виробництво цього оригінального лікарського препарату строком на 20 років. Коли термін патенту минає, інші фірми-виробники лікарських препаратів мають право скористатися складом цього оригінального кошти і на його основі виробляти аналоги, або ж інші лікарські препарати, що містять його. При цьому вони можуть називати свій препарат будь-якою назвою і просувати його на ринку. Ось саме ці лікарські засоби, які є відтворенням оригінального ліки і при цьому не мають патенту, називають дженериками.

Звідси вже можна зробити перші висновки - оригінальне ліки коштує дорого, тому, що в його собівартість входять наукові дослідження, тестування, безпосередньо його синтезування і просування на ринку. У той час як дженерики просто синтезуються і до них додаються допоміжні речовини. Звичайно, це призводить до серйозного зниження ціни. Але давайте розберемо більш докладно, в чому саме різниця між оригінальним препаратом і генеричним (дженериків).

Всі "За" і "Проти":
1. Якість виробництва, ступінь очищення, побічні ефекти.

Оригінальні препарати створювалися науковим шляхом, проходили всі ступені очищення, контролю якості, мають оригінальну субстанцію. Оригінальні лікарські препарати практично не мають побічних ефектів. Якість генеричних препаратів гірше з кількох причин: по-перше, близько 20% всіх генеричних препаратів не проходять перевірку якості; по-друге, з метою економії, компанії-виробники закуповують субстанції у В'єтнамі, Китаї та Індії, якраз там, де найбільше у світі фальсифікують продукцію і використовують модифіковані методи синтезу; по-третє, найчастіше, дженерики мають багато побічних ефектів. Приклад: дешеві протиалергічні дженерики Супрастин і Тавегіл - викликають сонливість, але коштують близько 80-100 рублів, оригінальні протиалергічні лікарські препарати Телфаст і Еріус - не мають побічних ефектів, але коштують вже більше 400 рублів.

2.


Допоміжні речовини.

В оригінальних дорогих лікарських препаратах завжди більше допоміжних корисних речовин, ніж у дженериках. Наприклад, звичайний Парацетамол, до складу якого входить тільки однойменне речовина, і ТераФлю або Колдрекс, до складу яких крім парацетамолу входить вітамін С, терпінгідрат, фенілефрину гідрохлорид, кофеїн, протиалергічні речовини.

3. Зручність у застосуванні.

Компанії виробники оригінальних лікарських препаратів прагнуть не тільки зробити якісний і ефективний препарат, але і зробити його зручним у застосуванні. Наприклад, термін зберігання - оригінальні препарати зберігаються довше, оскільки приймаються в невеликій кількості і короткий час. Спосіб застосування - дженерики приймати не завжди зручно, так як їх, як правило, необхідно застосовувати по 3-4 рази на день, в той час як оригінальний лікарський засіб досить прийняти 1-2 рази. Сюди ж слід віднести і форму - великі незручні таблетки дженериків, які потрібно ділити на декілька частин залежно від віку чи ваги хворого, неприємний смак, і невеликі порційні капсули оригінальних препаратів, які можна приймати по кілька штук, якщо так вимагає ваш вік, вагу або діагноз, а також завжди приємний смак ягід і фруктів.

Виходить, що дешеві аналоги дорогих лікарських засобів не мають ніяких плюсів? Насправді плюси у дженериків є і, звичайно, в першу чергу, це дуже низька доступна ціна. Друге, що теж дуже важливо, маленька ймовірність потрапити на підробку. Дешеві препарати підробляти невигідно. Третє - ефект один і той же, адже якщо вам необхідно знизити температуру, вам потрібен парацетамол, і зовсім не обов'язково, щоб до складу ліків при цьому входили ще допоміжні компоненти, вітаміни та ін.

Підводимо підсумок

Якщо у вас є фінансова можливість - віддайте перевагу оригінальним дорогим препаратам, так як це будуть якісні, зручні у використанні і без побічних ефектів препарати. Якщо у вас немає фінансової можливості, то й не біда. Ви також можете придбати дешевий аналог, адже головний лікарський компонент присутній і в тих і інших, але в дженериках присутні побічні. Головна відмінність в тому, що в дженериках допоміжні речовини або відсутні, або якщо присутні, то дешеві і синтезовані на застарілому обладнанні.

Які лікарські препарати купувати, вирішувати тільки вам. Але не забувайте, що якщо ви хочете заощадити, перш ніж отримати призначення лікаря, поцікавтеся у нього відносно дешевих аналогів.