Михайлечко Оксана за матеріалами ЛЛЛ та статті К.Соловей

Сучасна жінка прагне бути процвітаючої як у сім'ї, так і на роботі. Їй треба встигнути вчасно народити малюка, і не втратити час, щоб зробити вдалу кар'єру. Найчастіше це буває не легко, але вибирати не доводиться.

Отже, в нашій статті ми поговоримо про те, як організувати грудне годування малюка так, щоб не довелося переводити його на штучні суміші в момент виходу годуючої мами на роботу .

Коли краще вийти на роботу? Перше, з чим треба визначитися годує мамі, яка бажає вийти на роботу, це з часом, коли це зробити найбільш зручно. Психологи вважають, що, якщо мама намітить вихід на роботу в проміжок між четвертим і друге місяцем, то це буде не так травматично для маленького чоловічка. Адже перші місяці малюк вважає маму своїм власним продовженням, і йому буде не зрозуміло, куди ж раптом поділася така велика його частина. Усвідомлення цього моменту може піддати крихту стресу. І саме з 4 - 6-го місяця малюк поступово починає усвідомлювати, що мама - це зовсім не його частинка, що вона може відлучатися на якийсь час і потім знову опинятися рядом.Об'ясніте вашому роботодавцю, що грудне молоко буде підтримувати здоров'я вашої дитини , таким чином, скорочуючи вашу потребу в лікарняних листах. Зціджене грудне молоко для вашої дитини зробить роботу поза домом трохи легше, тому що Ви будете знати, що Ви забезпечуєте кращу їжу для вашої дитини.

Зберігання молока Ваше молоко - біологічно активна рідина, настільки цінна, що деякі називають його "біле золото". Дуже важливо зберігати ваше зціджене молоко належним чином, щоб зберегти його харчові та антиінфекційні властивості. Жіноче молоко має антибактеріальні властивості, які допомагають йому зберігається довше.

Основні принципи Зберігання
• Вимийте їх руки перед сцеживанием;
• Контейнери для зберігання повинні бути вимиті в гарячою, мильній воді і обполоснути.
• Усі молоко має бути датована перед зберіганням
• Зберігання малої кількості молока в контейнері може знизити його якість
• Охолоджене молоко зберігає більше антиінфекційних властивостей, ніж заморожене молоко.
• Охолодіть молоко в холодильнику перед додаванням до замороженого молока.

Жіноче молоко може зберігатися
• При кімнатній температурі 19-22 C до 10 годин
• При кімнатній температурі вище 22 С до 8 годин
• У холодильнику при 0-4C до 8 днів
• У морозильнику всередині холодильника (змінна температура через що відкривається часто двері) до 2 тижнів
• У морозильнику з окремими дверима ( змінна температура через двері, що відкривається часто) для до від 3 до 4 місяців. Якщо порція змішана, тобто в один контейнер Ви зцідили за кілька разів, така порція зберігатися 1 міс.)
• В окремому морозильнику при глибокому заморожуванні (-19C) до 6 місяців або довше. Які контейнери використовувати?
Охолоджене або заморожене молоко може зберігатися в:
• Пластмасових (з твердої пластмаси) або скляних контейнерах з кришкою
• мішечки для заморожування жіночого молока
• Одноразові стаканчики не рекомендуються.

Як нагріти молоко
Під струменем теплої води
Не доводьте молоко до кипіння!
Струсніть пляшку перед тим, як будете пробувати температуру. Коливання також розмішають вершки в молоці. (Це нормально для відталого молока - відділення шару молока і вершків.)
Не використовуйте мікрохвильову піч, щоб нагріти жіноче молоко.

відтанути молоко
Якщо молоко було заморожено і розморожені, це може зберігатися до 24 годин у холодильнику для пізнішого використання. Його не можна заморожувати. Чи не відомо, чи може молоко, яке залишено в пляшці після годування благополучно зберігатися до наступного або цього варто уникати.

Коли починати зціджувати молоко? Спочатку годуєте дитину тільки грудьми, на вимогу, збирайте мимоволі виливається молоко в накладки, при необхідності зціджування (при нагрубанні грудей, наприклад) заморожувати молоко. Спробуйте почати зціджувати молоко за 1 місяць перед виходом на роботу (після виповнення дитині півтора місяців). Адже молока крихті буде потрібно не мало, поки мами не буде вдома. Дітки з'їдають приблизно одну порцію в 120-150 грам кожні 2 години. Тому мамі потрібно буде взяти за правило зціджувати молоко, наприклад, щоранку. Дня через три вона привчить груди виробляти вранці молока більше, ніж потрібно для насичення одному малюкові. Добре мати молокоотсос з регульованою швидкістю, встановіть спочатку мінімальну, потім збільшуйте поступово, що дозволить вам уникнути травми сосків. Після декількох спроб починайте зціджувати один раз на день, бажано вранці, як додаткове годування. Це молоко заморожувати в спеціальні стерильні пакети по 120-150 грам.

Коли давати пляшечку? Перший час не варто давати дитині пляшечку з соскою зі зцідженим молоком (або пустушку, щоб не виникло проблем з правильним захопленням грудей і виробленням достатньої кількості молока. Приблизно за 2 - 3 тижні до передбачуваного виходу на роботу починайте пропонувати малюкові пити з пляшечки. Дла початку використовуйте ортодонтические тверді соски, наприклад соску Авент, щоб не пошкодити правильному захопленню грудей.

Іноді малюк відмовляється брати пляшечку. Що робити?
• 1. Нехай пляшку дає хто- то інший. Багато годуються грудьми немовлят не братимуть пляшку від матері, так як її запах і присутність нагадують дитині про годування грудьми. Було б добре, щоб обраний людина мала досвід годування дитини з пляшки, і дитина б довіряв цій людині.
• 2. М'яко стимулюйте рот штучної соскою, як робили це для першого годування груддю. Дозвольте "роті" дитини познайомитися з цим предметом.
• 3. Пробуйте різні види сосок (з більшими чи меншими отворами, з різною кількістю отворів, різних фірм, матеріалів, різної твердості). Консультуйтеся з продавцем
• 4. Пробуйте змінити температуру соски. Охолодіть її (так люблять діти з зубами, що прорізуються) або нагрійте теплою водою (не гарячою).
• 5. Годує дитину людина повинна обіймати дитину, тримати його на руках при годуванні
• 6. Деякі немовлята беруть пляшку краще в такому ж положенні, в якому їх годують грудьми, інші - тільки в інших положеннях.
• 7. Не варто пропонувати відмовляється дитині пляшку, коли він дуже голодний.
• 8. Пробуйте годувати, ритмічно погойдуючись або переміщаючись, заспокоюючи дитини і відволікаючи його від відмінності в ссанні.
• 9. Якщо дитина відмовляється і ви перепробували все, спробуйте обійтися без сосок. Для крихітного немовляти - це ложка, одноразовий шприц без голки на 20 мл, ложка для подачі ліки, спеціальна чашечка для годування немовляти, спеціальний поїльник, крихітний паперовий або пластиковий стаканчик, пізніше - звичайний поїльник або гуртка.

Годування з чашечки, стаканчика
При годуванні з чашки тримайте дитину на лікті, напіввертікально, помістіть край чашки на нижню губу дитини, і нахиліть чашку, поки молоко не наблизиться до губи дитини. Мова дитини досліджує і знайде рідину. На перших спробах це може зайняти кілька хвилин. Потім дитина почне хлебтати або потягувати молоко. Не лийте молоко в рот дитини. Тримайте рівень постійно щодо нижньої губи, і дозволяйте дитині зупинятися і відпочивати при питво, але не прибирайте чашку. Коли дитина закінчила, він повідомить, відхиливши голову, або іншими очевидними сигналами. Немовлята, які можуть сидіти, іноді воліють годувати себе самі (під наглядом дорослого) зі звичайної чашки або поїльника.


Коли дитина харчується одним з цих методів, переконайтеся, що ви часто його годуєте грудьми, ви разом, щоб задовольнити потребу дитини в ссанні.

Годування без зціджування на роботі
• няня приносить малюка мамі на роботу (3 рази по 20 хвилин повний робочий день)
• мама ходить додому (3 рази по 30 хвилин повний робочий день)
• мама ходить на роботу з малюком
• мама зціджує молоко будинку (вночі, вранці, ввечері), можливо зціджування однієї грудей при годуванні дитини з іншої, збір молока в накладки при годуванні з інших грудей або подтекании молока.

Зціджування на роботі
• Носіть вільні сорочки або блузки
• Знайдіть місце, де вас не потривожать (окрема кімната, туалет, порожня кімната), влаштуйтеся зручніше, нахиліть груди вниз, якщо молокоотсос дозволяє.
• Постарайтеся розслабитися, увімкніть спокійну м'яку музику або уявіть, закрийте ваші очі, дихайте глибоко, і уявіть, що ваше молоко тече з ваших грудей. Помасажуйте груди перед сцеживанием.
• Думайте про дитину, можна дивитися на його фотографію або уявляти, як ви годуєте його, носіть на руках, співаєте йому пісеньку.
• Після зціджування покладіть молоко в лід в сумці, будинки перекладіть в холодильник, щоб використовувати на наступний день. П'ятничне молочко приберіть в морозилку, щоб розморозити в понеділок вранці.

Скільки разів на роботі треба зціджуватися?
• Якщо ви працюєте менше 4 годин - 1 раз через 2 години після останнього годування, або погодувати перед відходом і повернувшись. Будинки один раз зціджувати молоко на час вашої відсутності
• Якщо ви працюєте від 4 до 6 годин на день - як мінмум 1 раз, краще через кожні 2 -3 години після останнього годування.
• Якщо ви працюєте 8 годин і більше - як мінімум 3 рази.

Який повинен бути режим годувань за відсутності мами?
Це питання дуже індивідуальний, так само як і розрахунок кількості молока на одне годування, тому порадьтеся з консультантом з лактації. Якщо все-таки кількості зцідженого молока виявиться недостатнім, деякі годування можна буде замінити сумішшю. Нічого кримінального в цьому немає. Але важливо буде підібрати суміш, до якої організм Вашої дитини поставиться прихильно. Зрештою, після 6 міс. можна буде ввести прикорм і поступово зовсім відмовитися від суміші. Іноді мама зціджується на роботі і відчуває, що кількість молока скорочується, що робити? На щастя, є багато способів збільшити вашу вироблення молока.

Розгляньте цей список можливих рішень.

• Купуйте більш ефективний молокоотсос, для двох грудей
• Зціджувати обидві груди одночасно. Це подвійне порушення не тільки економить час, але також і дуже збільшує кількість пролактину, гормону, необхідний для виробництва молока.
• Пробуйте використовувати методи розслаблення, масаж грудей і тепло на груди (рушник нагріте під гарячою водою або на батареї) протягом декількох хвилин перед сцеживанием. Напруга, також як прохолодна температура тіла і в кімнаті можуть вплинути на виділення молока і зробити зціджування менш продуктивним. Випийте перед сцеживанием що-небудь тепле.
• Більш короткі часті спроби зціджування більш ефективні, ніж менша кількість довших.
• зцідити вночі, для збільшення кількості молока
• Перевірки, що Ви досить харчуєтеся, п'єте, відпочиваєте. Дуже важливо дбати про себе. Дозволите іншим допомагати Вам з домашніми обов'язками, у той час як Ви зосереджуєтесь на вашу дитину. Просіть про допомогу.
• Якщо ваша дитина переживає сплеск зростання, або Ви сильно напружені і нервуєте, візьміть відпустку на пару днів. Використовуйте це вільний час, годує грудьми вашої дитини настільки часто, наскільки можливо, і відпочивайте.
• Інший спосіб збільшувати вироблення молока полягає в тому, щоб уникати додаткових пляшок і сосок. Це заохочує вашої дитини задовольняти всю його смоктальну потреба у вашої грудей.
• Може вам не варто думати про дитину під час зціджування, почитайте книгу або уявляйте щось приємне - море, водоспади, важкі краплі дощу, річку. Це може посилити приплив молока.
• Зателефонуйте консультанту по грудному годуванню за інформаційної та психологічної підтримкою.

Рекомендації працюючої годує мамі
Будинки носите дитину в перев'язі - слінгу, щоб ви могли робити щось ще крім носіння дитини. Будьте готові до того, що кількість нічних прикладань збільшиться - так дитина може компенсувати відсутність денних грудних годувань і відсутню спілкування з Вами. Організуйте зручний нічний сон, або в одному ліжку, або зніміть спинку з дитячого ліжечка і присуньте її до своєї, щоб було зручно годувати дитину вночі. Бажано прорепетирувати кілька разів Ваш відхід перш, ніж Ви вийдете на роботу. Малюк повинен поступово звикнути до того, що мама буде відлучатися на якийсь час. Почніть з 3-х годин і поступово збільшуйте час розлуки з малюком. Мамі треба намагатися йти з дому так, щоб малюк не бачив, як вона одягається і зачиняє за собою двері, щоб у крихти не формувався зоровий образ "мама мене залишила одного". Коли мама йде непомітно для малюка, йому це легше пережити. Так само мама повинна постаратися повертатися з роботи непомітно, як і йшла - малюк не повинен бачити картину як мама повертається з роботи. Краще показуватися на очі до дитини вже у звичній для нього домашньому одязі, як ніби мама нікуди і не йшла, а просто була в іншій кімнаті. Відразу ж запропонуйте дитині груди - адже він по Вам скучив.

У вихідні дні дитина може просто не злазити з маминих рук, вимагаючи уваги до себе, можливо, він буде прагнути прикластися до грудей з будь-якого приводу - не відмовляйте йому, адже попереду у нього довга тиждень, крихті треба насититися Вашою любов'ю, Вашою підтримкою, Вашою впевненістю. Якщо ваша дитина стала відмовлятися від грудей, зателефонуйте консультанту з грудного вигодовування

Рекомендації няні (бабусі).
Познайомте няню і дитини заздалегідь, перш, ніж ви вийдете на роботу. Дуже важливо дати зрозуміти няні, що ви плануєте годувати тільки грудьми. Ознайомте няню з правилами зберігання, розморожування, підігрівання молока та годування дитини. Покажіть їй, де зберігається ваше молоко. Навчіть її годівлі з чашки, якщо дитина не погоджується пити з пляшки. Розкажіть, як часто і скільки молока потрібно давати дитині. Попросіть няню носити вашої дитини на руках, обіймати і підходити до плакав малюкові. Може виникнути складність з укладанням на денні сни якщо дитина звикла засинати з грудьми. Зручно або заколисувати дитину на руках, або ж лягати з ним на ліжко "в обнімку". Людина, яка буде залишатися з дитиною, повинен з розумінням поставитися до Ваших побажань і не дозволяти собі самодіяльності. Забороніть няні давати дитині що-небудь без вашого дозволу - суміш, воду або іншу їжу. Навчіть няню способам носіння дитини в слінгу. Навчіть няню, як переключити увагу малюка, наприклад, заспівати знайому дитині пісню, прочитати забавну потешку, розвеселити його грою. Тільки в крайньому випадку можна використовувати пустушку. Тобто, важливо, щоб дитина в разі поганого настрої не залишався сам з собою в цій ситуації, а відчував підтримку близького поруч людини. Няня повинна знати ознаки недостачі молока - кількість сечовипускань менше 6-8 на добу і ознаки зневоднення.