Не так давно назву "пальмова олія" радувало недосвідчених жителів нашої країни екзотичною назвою, зовнішнім виглядом і смаком. Але зараз ця ейфорія пройшла. Більше того, ведуться запеклі суперечки про шкоду пальмового масла для здоров'я людини. І це при тому, що пальмова олія сьогодні активно використовується виробниками та в кондитерській промисловості, і навіть у дитячому харчуванні. Чому ж так відбувається і чи справді шкідливо пальмове масло?

Для початку, давайте розберемося, що таке взагалі пальмова олія, звідки воно береться і що собою представляє.

Що таке пальмове масло

Як кажуть нам достовірні джерела, пальмова олія - це олія, один з його видів, що отримується з плодів так званої олійної пальми. Пальмова олія добувають з м'ясистої частини пальми методом пресування або виварювання в Малайзії та Індонезії. Саме ці країни є сьогодні найбільшими виробниками та постачальниками пальмового масла в усьому світі.

Поширення пальмового масла

Дійсно, пальмова олія сьогодні закуповують у великих обсягах у багатьох країнах світу. Чим же пояснюється така його популярність?

Вся справа в тому, що ароматне пальмова олія має унікальну властивість покращувати смак, аромат і зовнішній вигляд продуктів, а також значно збільшувати термін їх зберігання. Причому, це стосується як кондитерських виробів, випічки, так і майонезів, молочних продуктів, продуктів швидкого приготування та ін. При цьому найголовнішим його перевагою є дешевизна. Так що, покращуючи смак, аромат, колір і термін зберігання, воно ще й знижує собівартість продуктів харчування. До того ж, маючи дуже високу температуру плавлення, це масло не димить під час смаження. Хто ж з виробників втримається від такої привабливої придбання?

Ось і додають сьогодні виробники пальмове масло і в цукерки, і в тістечка, і в згущене молоко, і в майонези, і в спреди, і в маргарини, і повністю замінили їм соняшникова та кукурудзяна олія під час смаження фаст-фудів і картоплі-фрі. Приємний смак і аромат молочних вершків, дешевизна, тривалий термін зберігання. Здавалося б, одні плюси! Але не все так просто. Як говорить народне прислів'я: безкоштовний сир - тільки в мишоловці. І ситуація з пальмовою олією - яскраве тому підтвердження. Ось тільки розплачуються за цю дешевизну покупці. У даному випадку не тільки своїми фінансами, але і своїм здоров'ям.

У чому ж небезпека пальмового масла і якої шкоди організму воно може принести?

Щоб відповісти на це питання, подивимося уважно на його складу.

Склад пальмового масла

Натуральне масло, отримане з м'якоті масленичной пальми - красивого оранжево-жовтого кольору.


Воно солодкувате на смак і має приємний запах. У своєму складі масло, отримане щадним способом, т. Е. Віджиманням, містить невеликий відсоток ненасичених і значна кількість насичених жирних кислот. Так, в ньому виявлена лінолева і олеїнова кислота, миристиновая, стеаринова і арахінова кислота, однак левову частку в ньому займає пальмітинова кислота.

Крім того, в пальмовій олії виявлені каротиноїди, кофермент Q10, сквален, магній, лецитин , фосфор і фітостероли, а також вітаміни: Е, К і Д.

На своїй батьківщині, в Південній Африці, воно використовується як джерело каротиноїдів, вітамінів та інших біологічних корисних речовин. Однак необхідно уточнити, що мова йде саме про натуральний нерафінованій олії, отриманому методом віджимання і без термічної обробки. До того ж - в незначних кількостях. У великій кількості насичені жирні кислоти, на жаль, приносять організму тільки шкоду. До того ж під дією температури всі корисні речовини, що містяться в пальмовій олії, руйнуються. Так що говорити про корисні властивості рафінованого пальмового масла взагалі не доводиться.

У чому шкода пальмового масла

Головна шкода пальмового масла полягає в тому, що містяться в ньому у величезній кількості жирні насичені кислоти не розчиняються в нашому організмі, т. К. Ми вже говорили, що температура їх плавлення досить висока - близько 40 градусів, що, природно, вище температури нашого тіла. В результаті, потрапили в наш організм разом з ним жири - осідають на стінках наших судин у вигляді шкідливого холестерину і закупорюють їх. Як наслідок - ризик виникнення інсультів та інфарктів. Ось така невесела картина.

Цікавий факт: завдяки рекордному вмісту в пальмовій олії в'язкої складової, воно дуже широко використовується в промисловості, а саме - у виробництві твердих мастильних матеріалів, таких як солідол. Також активно використовується для виготовлення стеарину, господарського та туалетного мила, гидрофобной обробки тканин, дерева і шкіри. І все це - завдяки високій опірності нанесеного пальмового масла зносу, вимивання або стирання, а також винятковій здатності пальмового масла міцно осідати і зчіплюватися з тією поверхнею, на яку воно нанесено. Важлива і висока температура плавлення, і слабка розчинність пальмового масла у воді.

Безсумнівно, всі ці властивості цінні в хімічній, але аж ніяк не в харчовій промисловості. Адже і в наших судинах пальмова олія поводиться таким же чином.

Так що, купуючи продукти, зверніть увагу на вміст у них пальмової олії, а особливо - його кількості. І гарненько подумайте, чи потрібні вам зайві проблеми зі здоров'ям.