Відомо, що є ген, який відповідає за накопичення в крові "поганого" холестерину. Цей ген відкрили в 2008 році вчені з Англії. Він веде до тромбоутворення. А це загрожує розвитком серцево-судинних захворювань.
Крім цього, якщо раніше вважалося, що через переїдання виникає ожиріння, і частина жиру перетворюється в "поганий" холестерин, то тепер встановлено, що високий рівень "поганого" холестерину викликає ожиріння.
Як утворюються "холестеринові бляшки"? Спочатку відбувається збій гена CYP7A (він відповідає за перетворення холестерину в печінці в жирні кислоти,
які потім направляються в кишечник і виводяться з організму. В результаті "поганого" холестерину стає в крові більше. З нього утворюється холестеринові ядро, навколо якого відбувається розростання сполучної тканини, вона прикріплюється до стінки судини. У новоутворенні знаходяться клітини-макрофаги. Вони захоплюють молекули "поганого холестерину", його в "бляшці" стає все більше, вона збільшується в розмірах, в якийсь момент перекриває просвіт судини, і викликає деформацію його стінки. Це утворення притягує іони кальцію, в результаті "бляшка" перетворюється на щільний кальцинат.


Так виникає ішемія, зростає ризик тромбозу, а, значить, і атеросклерозу, інфаркту та інсульту.
Схильність до підвищення рівня "поганого холестерину" передається у спадок. І якщо хтось із членів вашої родини страждав серцево-судинними захворюваннями, або у нього були проблеми з печінкою, то вам варто проявляти пильність .
Розвитку склерозу сприяє також брак в організмі вітамінів Е, С, В6 і В12, дефіцит фолієвої кислоти і поліненасичених жирних кислот омега-3.
Після 35 років потрібно регулярно перевіряти рівень свого холестерину.
Що має бути в раціоні, щоб звести до мінімуму утворення "поганого холестерину"? Якщо ви старше 22 років, то вам потрібно обмежити споживання жирних тваринних продуктів. Тобто, м'ясо краще їсти пісне, а бутерброди зі шпротами взагалі виключити з раціону, а з курки треба знімати шкіру. Обов'язково їжте рибу, свіжі овочі, хліб, вівсяну кашу. Молочні та кисломолочні продукти вибирайте зі зниженою жирністю. Від вершкового масла бажано взагалі відмовитися, а замість нього брати оливкова, арахісова або соняшникова.