Дорослі турбуються, що їх малюк не може постояти за себе - у нього постійно відбирають іграшки. Чи треба вчити дітей давати здачі?

У три роки малюки тільки починають показувати зацікавленість до спільних ігор - до цього вони займалися своїми справами, якщо знаходилися поряд з незнайомими однолітками. Ось і парадокс: зацікавленість до спільних ігор є, а знань її правил - ні. Тому і виникає конфлікт. Так що треба вчити малюка не постояти за себе, а дружити з іншими малюками - десь відстояти своє, поділитися, запропонувати поміняти іграшками. Покажіть малюкові мирні способи вирішення конфлікту: нехай попередить кривдника, якщо той не заспокоїться, він поскаржиться батькам, або не буде відігравати з забіякою, сказавши, що з такими дітьми ніхто не хоче грати.

Іноді дорослі думають, що якщо малюка навчити битися, то його ніхто не буде ображати.


На практиці відбувається інше - саме малюки, яких навчили давати здачі, стають в садку першими забіяками. І вони часто ходять з синцями, які отримали від інших малюків, які вміють постояти за себе. Дорослим треба пам'ятати, що діти сприймають не так, як дорослі. І фразу "тебе образили" він розуміє по-своєму - в результаті від малюка можна почути: "Я перший йому дав здачі". І, зрозуміло, що безвідповідально давати малюкові поради в стилі "дати в око" - адже це може залучити великі неприємності, як вам, так і малюкові.

Деякі дорослі запитають: "Треба іншим малюкам знущатися над ним? ". Зрозуміло, немає. Але знущання не може, провялятся у малюків, яким три роки. Все-таки, треба малюка навчити битися, але не зараз, а трохи пізніше, коли він буде розуміти реальні образи і рівень небезпеки для себе. А зараз, малюка треба навчити дружити - і тоді йому вміння давати здачі просто не знадобиться.