Цикламен - дуже красивий і яскрава квітка. Назва його походить від грецького 'kyklas', в перекладі означає "круглий", і пов'язане з незвичайною формою коренів. Як кімнатна рослина цикламен відомий ще з часів Стародавнього Риму. Тоді його охоче вирощували в будинках і на клумбах разом з фіалками і нарцисами. І донині цикламен завдяки своїй красі і яскравою забарвленні суцвіть користується особливою популярністю серед господинь і квітникарів.

Існує думка, що цикламен приносить в дім радість, невимушену атмосферу і бажання радувати один одного. Його корисно тримати в квартирах, де живуть люди, чий настрій схильне частих змін

Види цикламена

Існує два різновиди цього дивного за своєю красою квітки - цикламен перський і європейський. Перший з них більш популярний, оскільки вважається менш вибагливим у змісті. Існує думка, що цикламен будь-якого виду дуже важко вирощувати в домашніх умовах. В якійсь мірі, це вірно. Однак дотримуючись певних правил і створивши для рослини всі необхідні умови, можна не тільки містити готовий квітка, а й виростити цикламен з насіння. Це досить нелегке завдання, однак, цілком здійсненне. Для цього необхідно обзавестися необхідним обладнанням, насінням, вивчити кілька нескладних рекомендацій і запастися терпінням. Вирощування цикламена з насіння може зайняти досить довгий період часу.

Матеріали для вирощування цикламена з насіння

Вам знадобляться:

 • насіння цикламена;
 • торф, а краще спеціальна грунт для цикламенів;
 • пісок;
 • темна плівка;
 • квітковий горщик, один або декілька, невеликого розміру (приблизно 10 см в діаметрі).

Правила вирощування цикламена з насіння
 • насамперед, насіння необхідно підготувати. Для цього їх потрібно просто залити злегка теплою водою і залишити на 10 - 12 годин. Це зробить шкірку насіння цикламена більш м'якою і дозволить їм швидше прорости;
 • промийте насіння і приступайте безпосередньо до посіву. Насипте в горщики торф або грунт, щільно утрамбуйте і викладіть розм'якшені насіння. Присипте піском і зверху викладіть другу частину ґрунту;
 • полийте висаджені в горщики насіння. Накрийте розсаду темним поліетиленом. На даному етапі цикламен боїться сонячного кольору;
 • залиште горщики, накриті плівкою, в приміщенні з температурою 20 - 24 градуси. Слідкуйте за розсадою. Як тільки з'являться перші паростки, негайно зніміть поліетилен і поставте рослину на світло;
 • до появи перших листочків поливайте цикламен щодня і стежте за тим, щоб температура повітря в приміщенні, де знаходиться рослина, не перевищувала 20 градусів.


  Пам'ятайте, грунт завжди повинна бути вологою;

 • при правильному догляді через 3 місяці з'являться листочки, а ще через місяць, коли коренева система повністю зміцниться, рослини можна буде пересадити в горщики більшого розміру. Занурювати цикламени занадто глибоко в грунт немає необхідності. Бульби повинні бути видні над поверхнею грунту. Якщо для посадки квітки ви не використовуйте спеціальний грунт для цикламенів, обов'язково збагатите грунт добривами для кращого росту рослини.

Через 9 - 10 місяців цикламен, можливо, порадує вас першими квітками. Однак бувають випадки, коли появи перших бутонів доводиться очікувати більше року. Це цілком нормальна ситуація. Не варто турбуватися. Потрібно просто трохи почекати - квітки обов'язково з'являться.

Рекомендації з вирощування цикламена з насіння
 • Купувати насіння цикламена краще в спеціалізованих магазинах або у досвідчених квітникарів, які розбираються в різновидах цієї рослини і зможуть дати корисні рекомендації по правильному догляду за ним.
 • Посів насіння краще проводити в період з жовтня по січень.
 • Цикламени люблять світло. Однак тримати їх під прямими сонячними променями не можна. Це може призвести до опіків листя.
 • Фахівці не рекомендують тримати рослину на південній стороні. Це може сповільнити його зростання.
 • Цикламени люблять прохолоду. Тому приміщення, в якому вони перебуватимуть, повинно бути не дуже теплим. Намагайтеся підтримувати температуру не більше 20 градусів. У літні місяці регулярно обприскуйте рослина звичайною водою, краще відстояною, і аерального добривами.
 • Необхідно уважно стежити за появою листочками. Навіть легке незначне пожовтіння є ознакою того, що рослині не вистачає вологи. Необхідно переставити горщики з цикламеном в прохолодне місце і вжити заходів щодо забезпечення необхідного зволоження.

Виростити це рослину з насіння - завдання не з легких. Бажаючим просто мати цю рослину у себе вдома на підвіконні краще придбати готовий квітка. А от тим, хто хоче прикрасити цикламеном клумби або займатися розведенням цього чудового квітки, варто докласти зусиль і виростити його.