Іронія, жарт, дотепність, сатира, сарказм - все це викликає сміх у людей і є різними формами гумору. Почуття гумору має величезне значення в житті людини. Адже тому, у кого воно розвинене, цікавіше і легше живеться, він намагається жартома дивитися на життя і всі свої проблеми.

Почуття гумору в житті людини

Уміння до місця пожартувати є ознакою гострого розуму і всебічного розвитку, яке кожному допоможе стати менш агресивним, влитися в нову компанію, набути впевненості в собі, втілювати в життя свої творчі плани.

Але чи так важливо використовувати своє почуття гумору в повсякденному житті? Відповідь на таке питання не буде однозначним і знаходиться в центрі постійної обговорення. Наприклад, знаменитий професор, психолог Роберт Провайн дотримується теорії ворожості, при якій людина, що використовує жарти, дозволяє собі агресію, зло насміхаючись над іншими людьми. А от Олександр Лук, автор відомої роботи "Про почуття гумору і дотепності", запевняє нас у тому, що гумор народжується тоді, коли в чомусь немає логіки, але є протиріччя, а це викликає сміх і веселощі.

Де ж береться почуття гумору? Воно дістається нам у спадок від батьків або ми можемо самостійно його розвинути? Вчені, вивчаючи людську здатність жартувати, прийшли до висновку, що гумор має функцію захисту людини від зовнішніх подразників і закладається ще при народженні, але розвивається протягом життя. Тобто найважливішу роль відіграє стиль виховання дитини. Якщо батьки "йдуть" по життю, жартома, то і дитина навчиться бачити смішне, стане дотепним, от коли батьки занадто суворі і прямолінійні, то і дитина не буде гумористом.

Часто трапляється, що ті, хто має славу жартівника, насправді дуже скромний і соромливий. Але "кидаючи" жарти, людина стає впевненіше. Багато роботодавців вважають за краще брати в кампанію людей мають почуття гумору: вони і працюють ефективніше, і з людьми сходяться простіше, тому що веселощі - це одна з найбільш позитивних рис характеру кожної людини.

Крім цих моментів, почуття гумору зміцнює імунітет людини. Вам здалося це дивним? Але це доведено! У момент реготу і позитивних думок у людей виробляються ендорфіни - гормони задоволення, що продовжують життя і зміцнюють здоров'я. Також за допомогою сміху людина може вийти з депресивного стану і на якийсь час забути про свій біль, переживання та інші неприємності.

Як розвинути почуття гумору у дитини

Щоб у дитини розвивалося почуття гумору, батькам потрібно слідувати декільком простим правилам:

 • не треба бути в сім'ї занадто суворим і серйозним, вмійте знайти смішне у всьому і вчіть цього свою дитину, смійтеся разом з ним;
 • виховуйте дитину і розвивайте його почуття гумору за допомогою старих мультиків, де посміятися можна над добрими фразами і ситуаціями, в які потрапляють головні герої;
 • вчіть дитину розуміти суть жарти і причину смішного;
 • намагайтеся зробити так, щоб дитина себе дізнався краще, тоді можна буде виховати в нього почуття здорової самоіронії;
 • не дозволяйте дитині сміятися над серйозними темами, вчіть його розпізнавати, де можна жартувати, а де - ні.

Сприйняття світу відіграє важливу роль у формуванні характеру вашої дитини і його почуття гумору. Використовуйте у виховному процесі ігрові моменти, це допоможе вам бути ближче до дітей. У них викликає інтерес гра словами, яка дає привід посміятися від душі.

Як розвинути почуття гумору у дорослих

Так чи можна розвинути себе і навчитися жартувати, якщо батьки не прищепили тобі це з дитинства, а це так згодиться тобі в житті? Можна і дуже потрібно! Для того щоб говорити і розуміти вдалі жарти, необхідно:

 • прагнення бути в центрі уваги;
 • терпіння;
 • читати багато гумористичної літератури.

Якщо ви вирішили стати жартівником, ви повинні знати, що без веселої компанії вам не обійтися, адже ваш гумор повинен бути двовекторну - спрямованим в себе і в світ, який вас оточує. Це означає, що ви повинні бути готові пожартувати над своїми вчинками і вміти залучити інших до своїх жартів. Ніколи не бійтеся виглядати смішним, це позбавить вас від різних життєвих неловкостей.

Методів, допомагають розвинути почуття гумору, безліч, але для початку просто:

 • постійно практикуйтеся - розповідайте анекдоти, копіюйте улюблених коміків, використовуйте всі можливі моменти, щоб пожартувати і посміятися;
 • намагайтеся не звертати увагу на і без того складних ситуаціях.


  Краще розслабтеся, "включите" креативність і жартуєте: над собою, над своїм становищем, над ситуацією, що склалася і вихід з неї обов'язково знайдеться!

 • не стискаючи палицю, якщо ваші жарти ставляться до оточуючих! Намагайтеся не нашкодити і не образити. Перш ніж іронізувати з приводу друзів, почніть з жартів над собою. У цьому випадку друзі звикнуть до вашого стилю поведінки, почуттю гумору і ніколи не стануть ображатися.
 • навчитеся сміятися в обличчя своїм проблемам. Це, безумовно, складно, але так ценимо, особливо в складній ситуації.
 • то не будьте занудою - цього не люблять, намагайтеся розуміти жарти друзів і підтримувати їх. Навіть тоді, коли ви не зовсім зрозуміли, в чому гумор, просто посміхніться. Це підтримає розмову.

Щоб ваше почуття гумору було бездоганним, навчитеся знаходити асоціації, адже саме з них складаються великі жарти. Тренуйтеся це робити постійно. Для того щоб переконатися, що ваша жарт вдала, використовуйте її перед серйозними людьми, адже якщо навіть вони її сприймуть, значить у вас все вийшло!

Створюйте свої жарти. Це набагато цікавіше , ніж використовувати чужі. Спробуйте скласти речення зі слів, на початку яких одна і та ж буква алфавіту. Це не може не викликати посмішки.

Вмійте підносити жарти так, щоб було дійсно смішно, намагайтеся робити це просто і невимушено. І головне - дивіться на світ під іншим кутом і ви зможете побачити те, чого не бачать інші.

Практика створення гумору

Щоб розвинути свої здібності, практикуйтеся у вашому оточенні. Але тут слід бути обережним. Перш ніж жартувати з приводу національностей, розповідати анекдоти про лікарів, жарти для дорослих - озирніться довкола, не зачепите ви своїми жартами, чиїхось інтересів.

Намагайтеся жартувати на теми, які вам прекрасно знайомі. Чи не закручуйте пропозиції. Чим простіше, тим вони цікавіше. А інтелектуальні жарти, якщо їх не зрозуміють співрозмовники, можуть принизити людину.

Колекціонуйте анекдоти або хоча б намагайтеся запам'ятовувати ті, які у вас викликали сміх, так ви виробите свій стиль. Розповідати їх практикуйтеся на своїх друзях, адже вони завжди вас зрозуміють і підкажуть, якщо щось не так. Також для розвитку ерудиції та інтелекту буде корисним використовувати в розмові нові слова, пояснюючи друзям їхній зміст. Якщо у вас в голові крутиться смішна думка, не бійтеся вимовити її в голос, потім, промовчавши, ви дасте можливість пожартувати з цього приводу кому -то іншому. Але завжди враховуйте одна умова: жартуйте з розумом, не те зарекомендуєте "нерозумним", а це не дуже добре і може зіпсувати вам кар'єру або особисте життя.

Створення власного стилю гумору

Всі самі знамениті гумористи мають свій власний стиль створення жартів. Вони використовують всього кілька стилістичних прийомів, основні з них:

 • Іронія - давайте чогось протилежну оцінку. Наприклад, якщо один говорить вам, що одружився, ви замість звичного "Вітаю", можете йому сказати: "Дострибався ...". Або характеристика поганий холодної погоди, може бути такий: "Які ж прекрасні дні для загоряння й купання!". Прикладів може бути багато, головне добре подумати над цим і сказати жарт до місця.
 • Стрибок гумору - д авая чогось характеристику, ви використовуєте ряд критерій, які мають спільні ознаки, а потім додавайте до них ті, що нічим не зв'язані з ними. Наприклад, в "Золотому теляті" використовувалася фраза про яничарів, які не знають жалості ні до маленьких дітей, ні до жінок, і додається: "Ні до підпільним радянським мільйонерам".
 • Двозначний гумор - в таких жартах використовуються слова, що мають кілька тлумачень. Приміром, жарт про Штірліца, який всю ніч топив свою грубку. А до ранку вона взяла і потонула.
 • Афоризми - цитати, афоризми і крилаті вирази знають усі. Такий гумор неможливо не зрозуміти. Популярний вислів "Москва сльозам не вірить" можна в розмові з подружкою про маму її нареченого перефразувати, як "Свекруха сльозам не вірить".