Тигр вважається одним з найнебезпечніших хижаків в світі. При цьому величезна кішка виглядає красиво і граціозно, завдяки чому привертає до себе увагу з боку людей.

Тигр - опис і особливості

Тигр - найбільший наземний хижак. Всього виділено дев'ять підвидів тварини, але до початку двадцять першого століття збереглися лише шість. Загальна кількість тигрів сьогодні - приблизно 4000-6500 особин. Найчисленнішим підвидом є бенгальський тигр. У двадцятому столітті хижак занесений в Червону книгу, по всьому світу заборонено полювання на нього.

Різні підвиди тваринного мають різну вагу і розміри. Дорослі амурські тигри можуть досягати двох з половиною метрів, а в деяких випадках - майже до трьох метрів в довжину без хвоста, важити до 275 кілограм, іноді до трьохсот кілограм.

Великий тигр мешкає в самих різних місцях: вологі тропічні ліси, бамбукові хащі в тропіках, мангрові болота , савани, напівпустелі, тайга. У зоопарку забарвлення тигра здається дуже яскравою - помаранчевої в чорну смужку. Однак у природних умовах проживання смуги виступають відмінною маскуванням. У заростях і чагарниках тигр стає практично невидимим, особливо коли нерухомий. Але навіть якщо він граціозно ковзає в тінях джунглів, його дуже складно помітити. Всі підвиди тигрів мають забарвлення, яка відповідає особливостям середовища проживання.

Тигр, як правило, живе один, але іноді може полювати з подругою. Це тимчасове явище, зазвичай відбувається в період спарювання взимку або навесні. Територія, яку хижак мітить, виявляється також лише тимчасовим будинком. Її розмір залежить від місця проживання, достатку видобутку, наявності самок на даній місцевості.

В основному тигри харчуються копитними: олень, дикий кабан, чепрачний тапір, аксис, косуля. Також вони можуть полювати на таких великих тварин, як індійський буйвіл, лось, гаур. Тигру потрібно близько шістдесяти копитних за рік. Іноді тигри можуть нападати на інших хижаків, зокрема леопардів, вовків, удавів, іноді навіть крокодилів. Для вистежування видобутку тигр використовує свою особливу забарвлення. Під прикриттям рослинності він наближається до жертви і накидається на неї стрімким ривком. Лігво влаштовують у важкодоступних місцях: в печерах, в ущелинах, в очеретяних крепях.

Вагітність самки триває три з половиною місяці. Малюки народжуються сліпими і безпорадними. У віці двох тижнів вони прозрівають, чують, вага збільшується в два рази. Вони стають цікавими, вилазять з лігва і навіть прагнуть лазити по деревах. У два роки тигренята важать до ста кілограм і починають самостійно полювати, але поки ще під контролем матері. Тигриця терпляче передає спадкоємцям весь свій досвід.


Тигр не приймає участь у вихованні своїх дітей.

Основна частина кішок уникає води, але тигри дуже люблять купатися. Вони часто сидять або лежать, занурившись у воду по шию, і насолоджуються прохолодою. Хижак дуже охайний, після обіду він ретельно вилизує своє хутро.

Амурський тигр - один з великих хижаків

Окреме місце серед цих тварин займає амурський тигр. Серед своїх родичів є найбільшим, довжина тіла сягає майже трьох метрів, а вага - до двохсот сімдесяти кілограм. Крім розмірів, тварина відрізняється густою шерстю, значним шаром жиру на череві, яке при низьких температурах захищає його. Мешкає тигр в холодній місцевості. У неволі міститься близько чотирьохсот п'ятдесяти особин, приблизно стільки ж мешкає в природних умовах. Популяція цього підвиду зменшується.

Середня тривалість життя - п'ятнадцять років, максимальна швидкість до п'ятдесяти кілометрів на годину. Зазвичай всі тигри вибирають великі території, площа яких триста, а нерідко і все п'ятсот квадратних кілометрів. Свою територію вони позначають слідами кігтів на деревах і сечею. Якщо їжі вистачає, тварина не покидає своїх володінь, стежачи, щоб не вторгся інший самець. Ведуть одиночну, в основному нічне життя. Вони добре розрізняють кольори, а вночі бачать набагато краще, ніж людина.

Основне живлення тигра: кабан, козуля, рись, лось, олень. При цьому вони можуть поласувати птахами, рибою, мишами, жабами і деякими видами рослин. Щоденна норма споживання м'яса - приблизно десять кілограм на особину. Деякі вважають, що амурський тигр може їсти людей. Насправді він майже ніколи не нападає на них, такі випадки дуже рідкісні. Туди, де живе людина, він взагалі намагається не заходити, тільки в тому випадку, якщо виникли проблеми з їжею.

Підвиди тигрів

Бенгальський тигр живе в Індії, але іноді його можна знайти і в країнах по сусідству. Підвид налічує приблизно одну тисячу двісті особин, а розмір трохи поступається габаритами сибірського тигра - три метри завдовжки і 260 кілограм вагою.

Індокитайський тигр поширений в південних районах Китаю, Лаосі, Таїланді, В'єтнамі, існує приблизно дев'ятсот особин. Популяція цих тигрів вивчена слабо, так як живуть вони у важкодоступних лісах.

Південно-китайський тигр мешкає в Китаї, всього залишилося двадцять особин, тому цей підвид відносять до рідкісного і майже вже вимерлому виду.

Каспійського тигра раніше можна було зустріти в Середній Азії. Забарвлення шерсті був яскраво-рудим, а смуги довші з коричневим відтінком. З настанням холодів хутро ставав густим і пухнастим, відростало пишні бакенбарди. Підвид знищений в 1970-х роках.