Прагнення свиней валятися в грязі, здавалося б, давно вивчено і ретельно препарували. Але дослідник з Нідерландів глянув на це типова поведінка свинок зі свіжою точки зору.

У свиней немає робочих потових залоз, і від того грязьові ванни їм просто необхідні для регулювання температури тіла. Крім того, грязь допомагає позбавлятися від паразитів. Ці дві головні причини змусили свиней знайти "грязьовий" вихід зі скрутного становища. Така поточна версія науки. Але Марк Брек (Marc Bracke) з університету Вагенінгена (Wageningen UR) вважає, що його попередники переплутали причину і наслідок.

Згідно Марку, свині не прийняли практику валяння в грязі через свої нефункціональних потових залоз, а навпаки, ці тварини (їх попередники) не розвинули колись дані залози саме через те, що так багато любили валятися в грязі і охолодження за допомогою поту їм не було потрібно.

Щоб обгрунтувати свій погляд, Брек проаналізував 60 наукових робіт, які висвітлюють практику валяння в грязі (або катання по землі) як у свиней, так і у тварин, які перебувають з ними у родинних тій чи іншій мірі, зокрема, у носорогів, слонів, бізонів, буйволів, оленів і бегемотів . Марк зіставив мотивування для такої поведінки і вирішив, що запобігання перегріву - не визначальний фактор.

Олені, наприклад, таким способом залишають пахучі мітки, які відіграють велику роль в залученні партнера.


Як розповідає BBC, ця сторона грязьових ванн може бути важлива і для свиней теж. Крім того, вважає Марк, для свиней така поведінка може бути просто "ознакою хорошого життя" і "винагородою самим по собі". І сходить, мовляв, ця любов до води ще до дуже далеким предкам.

Брек міркує, що тягу до води деякі лінії тварин могли пронести крізь століття ще від риб і пізніших створінь, які вели напівводний спосіб життя.

плескання на мілководді також, мабуть, було важливою поворотною точкою в еволюції китів. А у них з нині живих створінь найближчі родичі - гіпопотами. Та й свині до них генетично куди ближче, ніж можна було б припустити, орієнтуючись на вигляд. Не дарма останнім часом біологи навіть ввели надзагін кітопарнокопитних.

При цьому свині, як і родичі бегемоти, досить масивні і непогано озброєні потужними іклами і різцями, щоб не занадто побоюватися хижаків, здатних підстерегти видобуток в неглибокій воді. Це, на думку Марка, один з факторів, завдяки якому свінообразних дозволили собі зберегти любов до водних процедур протягом довгої еволюції цієї гілки живого світу.