Уже однорічний малюк починає поступово "відділятися" від матері, і до трьох років ця потреба самостійності досягає кульмінації.

Трирічного малюка вже може дуже образити ставлення до нього дорослих як до нетяма. Саме це найбільш підходящий вік для того, щоб - якщо це ще не зроблено - навчити його більшої самостійності. Втрачений момент обернеться роками життя з розпещеним, примхливим і егоїстичним деспотом, якому здається, що весь світ повинен крутитися навколо нього.

Звідки беруться маленькі егоїсти?

Часто - від надмірної любові і опіки. Ми потураємо кожному капризу малюка і поспішаємо виконати будь-яку його забаганку. Іграшка, на яку крихітка покаже пальцем, найбільш ласі шматочки, виконання будь-яких прохань "подай-принеси". Зрозуміло, малюк входить у смак і "сідає нам на шию".

Причин такої поведінки дорослих декілька.

• Бажання балувати довгоочікуваного спадкоємця ("дитина" дався "мені нелегко"; "нехай у нього буде все, чого я була позбавлена у своєму дитинстві").

• Почуття провини перед дитиною, адже ми багато працюємо і не приділяємо належної уваги - "а у дитини має бути щасливе дитинство ". Намагаючись компенсувати вседозволеністю брак ласки, ми дозволяємо маленькому члену сім'ї зайняти лідерські позиції в спілкуванні.

• Простіше все відразу вирішити, ніж кожен раз пояснювати, чому щось не можна: чим би дитя не тішилося, аби не плакало. "Нехай дивиться мультики хоч три години підряд - за цей час я стільки встигну зробити по дому!" Іноді простіше зробити все за малюка самим, бо нам ніколи або, зізнаємося чесно, лінь прикладати зусилля і вимагати виконання від дитини простих правил: "розкидав всі іграшки? Я все зберу швиденько сама, у сина піде на це годину, а ми поспішаємо на прогулянку ".

• З віком забавні капризи можуть перетворитися на неприємні риси характеру. До того ж, навчившись маніпулювати дорослими, дитина буде вдосконалювати й далі своє вміння домагатися бажаного за всяку ціну.

Похвала дорогого коштує

Побоюючись розвинути в дитині комплекси, ми іноді надмірно "захвалювати" своє дитя, наодинці і прилюдно. Але дуже легко переступити невидиму межу і замість впевненого в собі і в своїх силах самолюбивого людини виростити зазнайки і себелюба. Хвалити теж потрібно вміти. Важливо хвалити не тільки самої дитини ("ти в мене найкращий"), але і результат його праці ("мені дуже подобається картинка, яку ти намалював"). У такому випадку дитина виросте самодостатньою людиною: у нього не буде комплексів, що його "люблять за результат", при цьому стимулів прагнути до цього результату буде достатньо.

Мета виправдовує засоби?

Ще одна помилка батьків - спроба реалізувати власні амбіції і бажання в дитині. Так, поставивши перед собою мету виростити маленького генія, ми готові звільнити улюблене чадо від всього іншого, "відволікаючого" від заданого напрямку, наприклад, допомоги по господарству. Аби чадо вчилося відмінно, прагнуло до олімпійських рекордів у спортивній секції, стало другим Моцартом.


Але у відповідь дитина закидає заняття, тренування, гами, краще проводити час перед телевізором або з друзями. Йому самому куди цікавіше інші види творчості, але ми не здогадуємося запитати його, які, - а тільки дорікаємо в егоїзм і неуважність.

Передоплата недоречна

Зіткнувшись з егоїстичним небажанням дитини робити щось або слідувати певним правилам, деякі батьки намагаються зацікавити дитину матеріально: "вивчи віршик - отримаєш шоколадку", "почистиш зубки - подивишся мультик". Неважливо, чи платять батьки за зроблену роботу або допомога по дому речами або задоволеннями. У будь-якому випадку це небезпечний шлях. Вже скоро дитина без "передоплати" і кроку не ступить, при цьому зміни на краще в його характері так і не відбудуться. Адже з радістю і задоволенням людина займається лише тим, що йому дійсно цікаво, що його захоплює. Робота тільки "заради чогось" не приносить творчого задоволення і завжди виконується "з-під палки". Важливо зацікавити малюка, вселити в нього ентузіазм іншими, нематеріальними способами. Наприклад, перетворити нудну і рутинну прибирання в гру.

Щеплення від егоїзму

* Дозвольте дитині піклуватися про інших. Як би не було страшно, не захищайте його від спілкування з грудним братиком чи сестричкою або обговоріть з ним можливість завести домашню тварину, доглядати за якими буде він сам. Розраховуйте, щоб навантаження в цьому випадку була посильна: навряд чи дитина, з ранку до ночі зайнятий в саду і гуртках, зможе повноцінно піклуватися про собаку, з якою треба гуляти і грати.

* Обговорюйте з малюком не тільки його особисті справи, а й справи його друзів. Це змусить його звертати увагу на інших людей.

* Дозвольте дитині приймати прості рішення і робити вибір. Якщо дитя звикає, що за нього завжди думають і вирішують батьки, він виростає в інфантильне істота з купою психологічних проблем, залежне від мами і тата до старості.

* Навчіть дитину програвати. Чи не застерігайте крихту від неправильного рішення (звичайно, якщо воно не загрожує його життю) - нехай він вчиться на власних помилках. Тільки переживши невдачу, він навчиться вибирати ті шляхи, які приведуть його до успіху.

* Допомагайте дитині, але не робіть роботу за нього. Якщо він уміє одягатися самостійно, але робить це дуже довго, особливо вранці, коли ви спізнюєтеся в дитячий сад, - змініть розпорядок дня і вставайте раніше. Або навчіть користуватися годинником, щоб малюк сам розраховував, скільки часу відвести собі на вдягання.

Мама теж людина

Розмовляйте з малюком про свої власні почуття та переживання . Розкажіть про те, що на роботі ви втомилися (обов'язково поясніть чому) і тому не можете виконати ту чи іншу прохання дитини.

Малюкові не потрібні подробиці, але йому потрібно розуміння ситуації: мама має право на власні переживання, образи, хвороби, слабкості і т. д. У неї може бути сумний настрій. Попросіть малюка принести вам плед або поставити вашу чашку з-під чаю на стіл.