Здавна було відомо, що сонячні промені сприятливо впливають на людський організм. Отримуючи необхідну кількість ультрафіолетового випромінювання можна підлікувати наявні шкірні захворювання - екзему, нейродерміт, псоріаз. Сонячні промені здатні виробляти вітамін групи D, який не тільки підсилює імунітет і покращує процеси кровообігу, але і нормалізує рівень артеріального тиску, зміцнює кісткову і м'язову тканини, та й просто підвищує загальний тонус організму.

З іншого боку, надмірна кількість одержуваних людиною сонячних променів може позначитися на організмі несприятливим чином. Надмірне захоплення сонячними процедурами може значно посилити і прискорити процеси старіння людини. Але найстрашніше - це високий ризик захворювання і розвитку раку шкіри. Тим більше, що чим більше одержуваних у результаті сонячних процедур шкірних опіків, тим більше ймовірність придбання цього небезпечного і невиліковного захворювання.

Тому взаємодія і спілкування людини з сонцем і ультрафіолетовим випромінюванням в цілому повинно бути по максимуму безпечним і акуратним . Необхідно дотримуватися правил відпочинку під сонцем, використовувати сонцезахисні засоби, не надто старатися в спілкуванні з так званим "штучним сонцем" - солярієм.

В минулі часи суспільство цінувало бліду шкіру - вона вважалася символом аристократичності, свідчила про благополуччя і достатку її власника. Засмагла ж шкіра була "поза законом", мати її було ознакою поганого смаку і долею нижчих верств населення. Однак у сучасних реаліях ситуація повністю змінилася. Засмагла шкіра в наші дні - це красиво, модно і стильно. Володарі гладкою і ніжною, покритої рівним красивим загаром шкіри уособлюють собою еталон здоров'я, успіху і привабливості.

Рішення про те, який відтінок шкіри більш привабливий і бажаний, суто індивідуальне для кожної людини. А ось знання про фототип, до якого належить власна шкіра, необхідні кожному. Володіючи інформацією про ступінь чутливості своєї шкіри можна убезпечити пов'язані з процедурою засмаги ризики і правильно підібрати необхідні захисні засоби. Іншими словами, наявний контакт з сонячними променями можна зробити найбільш приємним і найменш небезпечним.

Фототип шкіри - поняття, що характеризує ступінь чутливості шкіри по відношенню до сонячного світла. Багатьма вченими доведений той факт, що люди, що володіють різними фототипії шкіри, реагують на ультрафіолетове світло по-різному. Тому на практиці наявність необхідних знань про фототип шкіри і вміле їх застосування дозволяє передбачати і легко запобігти ризики, пов'язані з сонячним випромінюванням.

Існує деяка кількість умовних класифікацій, що визначають характерні ознаки різних фототипів людської шкіри. Але найбільш поширеною і популярною є класична класифікація фототипів шкіри, розроблена в 1975 році американським професором Томасом Фіцпатріком. Його система визначення фототипу включає 6 типів шкіри, кожному з яких притаманні свої відмінні риси.


Також використовується розроблена цією людиною таблиця, що дозволяє підібрати захисні засоби для шкіри в залежності від її фототипу.

Відповідно до класифікації Т.Фіцпатріка існують наступні фототипи людської шкіри:

дуже світла шкіра рожево-бежевого або молочно-білого відтінку, характерна наявність на ній великої кількості веснянкуватих утворень. Як правило, люди цього типу мають світлі рудуваті волосся, блакитні та світло-сірі очі. Володарям шкіри даного фототипу не рекомендується піддавати її дії сонячних променів - засмагнути найчастіше не вдається, а ймовірність отримання сонячних опіків дуже висока, так як така коду миттєво обгорає.

шкіра світла, іноді присутні веснянки. Колір волосся коливається від світло-русявого до світло-каштанових, очі, як правило, блакитного, сірого або зеленого відтінку. Представникам такого типу трапляється іноді злегка засмагнути, але найчастіше їх шкіра просто обгорає.

шкіра, як правило, смаглява або ж кольору слонової кістки, практично без ластовиння. Характерний колір очей - світло-коричневий, волосся - від темно-русявого блондина до світлого або темного шатена. Шкіра даного типу легко загоряє і покривається красивим і рівномірним засмагою. Однак слід обережно контактувати з сонцем - можливі обгорання.

натуральний відтінок шкіри досить темний і смаглявий, темний (коричневий або чорний) колір очей, темно-коричневі або чорні волосся. Шкіра такого типу легко і добре піддається засмазі, він швидко схоплюється і тримається досить-таки тривалий період часу. Така шкіра ніколи не обгорає. Але нехтувати сонцезахисними засобами не варто - в іншому випадку це може призвести до передчасного старіння шкіри.

темно-коричнева шкіра з жовтуватим відтінком, темні чорне волосся. Така шкіра ніколи не обгорає.

дуже темний, синяво-чорний колір шкіри, чорне волосся. Такий тип шкіри ніколи не згоряє.

Дані відмінності між фототипії обумовлені, як правило, спадковими факторами. Для більшості європейських жителів властиві перші чотири фототипу шкіри. Люди ж, які мають шкіру п'ятого чи шостого фототипу, можуть не зіграти взагалі, так як мають яскраво виражену природну пігментацію.

Знаючи свій шкірний фототип, необхідно визначити SPF-індекс (Sun Proteсtion Factor - фактора захисту від сонця) , за допомогою якого можна підібрати максимально ефективні сонцезахисні засоби. Для цього можна скористатися наступною таблицею, спеціально розробленої все тим же доктором Т.Фіцпатріком.

Фототип шкіри
SPF при сильній сонячної активності (c 11 до 16 год.)
SPF при середній активності сонця (10-11 год., 16-17 ч.)
SPF при слабкій сонячної активності (8-10 год., 17-18 ч.)
Фототип I
30
20
15
Фототип II
25-30
15-20
6-8
Фототип III
20-25
12-15
6-8
Фототип IV
12-15
6-8
3

Незалежно від того, який відтінок шкіри є найбільш прийнятний і привабливий конкретно для вас, намагайтеся зіграти з толком і на здоров'я!