Під гострим бронхітом розуміють запальний процес у слизовій оболонці бронхів, що характеризується збільшенням обсягу бронхіальної секреції. В результаті збільшення обсягу бронхіальної секреції відбувається підвищене виділення мокротиння, що призводить до частого кашлю. Якщо в ході захворювання уражаються так само дрібні бронхи, тривалий кашель у пацієнтів поєднується з задишкою. Найчастіше гострий бронхіт протікає спільно з гострими запальними захворюваннями носоглотки. Однак іноді захворювання може протікати самостійно.

Однією з найпоширеніших причин розвитку гострого бронхіту є вірусна інфекція. Розвиток захворювання, як правило, має сезонний характер. Найчастіше в зимовий період гострий бронхіт виникає на тлі інших гострих захворювань дихальних шляхів, викликаних вірусом грипу або застуди (аденовіруси, риновіруси, коронавіруси та ін.). У дорослих старше 60-65 років захворювання може розвинутися під впливом РСВ (респіраторно-синцитіальним вірусу). Бактеріальна інфекція є причиною розвитку гострого бронхіту в 10% випадків. Розвитку гострого бронхіту сприяють так само дим, пил, хімічні випаровування і забруднене повітря. Серед факторів, що провокують розвиток захворювання, знаходяться так само блювотні маси і їжа, випадково потрапила в дихальні шляхи. Поширення гострого бронхіту відбувається при кашлі або чханні, а так само в ході розмови з болеющим людиною. Таким чином, краплі, що містять інфекцію, потрапляють в повітря або осідають на предметах. При контакті з предметами, на яких знаходяться бактерії і інфекція, її можна перенести в свій організм, через немиті руки, при дотику до слизової оболонки очей, до рота або до носа. Так само інфекція вдихається з повітрям, що містить віруси і бактерії.

Факторами ризику, що впливають на розвиток і перебіг гострого бронхіту, є:

- Наявність хронічних захворювань бронхолегеневої системи, наприклад, таких як хронічна обструктивна хвороба легень, бронхіальна астма, фіброзно-кістозна дегенерація легенів тощо.

- Ослаблена імунна система або присутність таких станів як ВІЛ-інфікування та цукровий діабет.

- Перенесені гострі захворювання верхніх дихальних шляхів, таких як грип, синусит, застуда та ін.

- Алергічні реакції.

- Травми грудної клітини (наприклад, перелом ребра).

- Куріння (як активне, так і пасивне).

- Проживання в забруднених районах міста.

Симптоми і різновиди гострого бронхіту

Залежно від причин виникнення захворювання розрізняють такі види гострого бронхіту:

- Гострий бронхіт інфекційного походження (вірусний, бактеріальний, вірусно-бактеріальний);

- Гострий бронхіт, обумовлений хімічними і фізичними шкідливими факторами;

- Змішаний гострий бронхіт (поєднання декількох видів бронхіту);

- Гострий бронхіт неуточнений природи.

За методом розвитку виділяють:

- Первинний бронхіт (цей вид є самостійним захворюванням);

- Вторинний бронхіт (дана різновид хвороби є ускладненням, викликаним іншими патологіями).

За рівнем ураження гострі бронхіти поділяють на трахеобронхіти, бронхіоліти і бронхіти в яких уражені бронхи середнього калібру.

Якщо говорять про характер запальних процесів, то в такому випадку гострі бронхіти зазвичай поділяють на каральний і гнійний.

За функціональним особливостям захворювання зазвичай поділяють на обструктивне і необструктивного.

Більш несприятливо і важко протікають гострі ураження дрібних бронхів, зазвичай з обструктивним характером. Гострі бронхіти найчастіше мають каральний характер. Рідше зустрічаються гнійні форми хвороби. Часто подібні порушення викликаються стрептококової інфекцією в поєднанні з вірусами. Існує думка, що в разі збереження бронхіальної обструкції захворювання частіше переходить в хронічну форму.

Клінічна форма перебігу захворювання зазвичай обумовлюється особливостями етіологічного фактора, що викликав хворобу, ступенем і характером вираженості, рівнем ураження, ступенем дихальної недостатності, ступенем інтоксикації , а так же рівнем поширення ураження слизової оболонки в бронхіальному дереві.

Розвиток гострого трахеобронхіту може бути, як стрімким (тривати декілька годин), так і поступовим (наростати протягом кількох діб). У випадку, коли причиною гострого бронхіту є інфекція, спочатку з'являються симптоми ГРЗ. У деяких випадках симптоми ГРЗ та гострого бронхіту можуть розвиватися одночасно. До типових симптомів трахеобронхита можна віднести загальну слабкість і нездужання, озноб, лихоманку. Часто у хворих між лопаток і в грудині з'являється неприємне відчуття, яке іноді може переходити навіть у біль. З боку дихальних шляхів можуть з'явитися такі симптоми як нежить, охриплий голос, наявність болю при ковтанні.

Основний симптом гострого бронхіту - це сухий кашель. Такий кашель зазвичай з'являється на самому початку захворювання і тримається протягом всієї хвороби. Якщо захворювання вразило гортань, то кашель часто стає гавкаючим. Причиною кашлю є запалення або подразнення великих бронхів та слизової оболонки трахеї. Ці поразки впливають на нервові закінчення, що і викликає кашель. При посиленні кашлю часто виділяється невелика кількість мокротиння. Крім того, пацієнти можуть скаржитися на біль у нижніх відділах грудної клітки і у верхній частині черевної стінки.


Причиною болю є перенапруження м'язів в місці прикріплення діафрагми під час нападів кашлю. Через кілька днів мокрота вже відділяється більш регулярно, що служить причиною того, що кашель стає більш вологим і м'яким. Якщо у хворого з'явилася задишка, то це може означати, що до гострого бронхіту приєдналася хвороба дрібних бронхів. За цими ознаками можна судити про рівень ураження бронхіального дерева.

Пальпація, як правило, дає мало інформації під час діагностики, але за допомогою її можна виявити хворобливість між ребрами. Якщо під час прослуховування проявляється звук середньої або високої висоти, то це може вказувати на гостре перенапруження легенів і може залежати від інших ознак важкої обструкції. У таких випадках при огляді грудної клітки помітно участь міжреберних м'язів в процесі дихання, що свідчить про важку легеневої недостатності.

Якщо уражені великі бронхи, то зміни звуків при проведенні прослуховування не виявляються. В інших випадках вислуховуються сухі розсіяні хрипи і жорстке дихання. Потрібно відзначити, що від рівня ураження бронхів залежить тембр прослуховує хрипів. Хрипи можуть вислуховуватися тільки при наявності в бронхах рідкого секрету. У разі гострої пневмонії хрипи менш звучні, не настільки локальні і зазвичай зникають після прокашліванія.

У разі ускладнення у вигляді пневмонії в крові хворих виявляється підвищення рівня ШОЕ і лейкоцитоз. Проведення рентгена зазвичай не виявляє змін. Тим не менш, при вірусної інфекції на знімках можуть виявлятися нечіткість малюнка коренів легень і їх розширення. При алергічному бронхіті багато ознак запалення відсутні. При цьому спостерігається схильність до алергічних реакцій і етіологічна зв'язок з неінфекційними факторами.

Бронхиолит проявляється у вигляді важкого ураження бронхіального дерева. Набагато рідше він розвивається як самостійне захворювання. Типовими симптомами бронхіоліту є виражена задишка, болісний кашель, болі у грудній клітці. Нерідко відзначається одутлість деяких частин тіла.

Діагностика

Універсальних діагностичних тестів, що визначають наявність гострого бронхіту у пацієнта, не існує. Постановка діагнозу проводиться на основі історії хвороби пацієнта, поточної симптоматики і даних лабораторної діагностики (загальний аналіз крові та сечі). Якщо лікар відзначає наявність простудного захворювання, що провокує появу гострого бронхіту, то додаткова діагностика не потрібно.

Проте якщо є підозри на наявність бактеріальної інфекції, можуть знадобитися додаткові діагностичні процедури. Серед таких процедур:

- рентгенівське обстеження грудної клітки (визначає наявність ускладнень або супутніх бронхолегеневих патологій, так як самостійний гострий бронхіт не показує ніяких змін на знімках),

- фарбування мазків по Граму (надає можливість визначити природу легеневих виділень, рекомендується для підбору антибиотиковой методу лікування),

- тести з визначення рівня кисню в крові (визначають тип вірусної або бактеріальної інфекції).

Додаткова діагностика знадобиться дітям маленького віку, літнім людям і людям, що мають один з перерахованих факторів ризику, серед яких:

- Симптоматика гострого бронхіту, яка не проходить протягом 2-х тижнів медикаментозного лікування.

- Наявність ослабленого імунітету.

- Наявність хронічних респіраторних захворювань.

- Судомний кашель, який може бути симптомом бактеріального інфікування.

- Наявність ознак захворювання на грип.

Лікування і профілактика гострого бронхіту

Діти, літні люди і люди з супутніми серцево-судинними або легеневими патологіями підлягають госпіталізації. Лікувати в умовах стаціонару слід і пацієнтів, із загрозою ускладнень у вигляді пневмонії. На даний момент лікування гострого бронхіту в основному симптоматичне. Призначають жарознижуючі, протизапальні та болезаспокійливі засоби, наприклад: ацетилсаліцилову кислоту, метіндол, пірамннал, пиркофен та ін. При хворобах гортані і носоглотки призначають хворим камфомен, каметон і інгаліпт. Хворим показаний прийом вітамінних препаратів та гаряче питво. Слід пити теплий чай з малиною і лимоном, підігрітий грудної трав'яний збір, теплі лужні мінеральні води.

При появі гнійного мокротиння необхідно додати антибактеріальне лікування (тетрациклін, бісептол). Подібні препарати впливають на бактеріальну мікрофлору і одночасно є засобами профілактики розвитку ускладнень захворювання у вигляді пневмонії. Прийом антибіотиків слід поєднувати з прийомом вітаміну С. При неефективності антибиотиковой терапії, хворим показані інгаляції продігіозана. При синдромі обструкції пацієнтам показаний прийом бронхорасширяющих засобів. При затяжному перебігу хвороби хворим призначаються лужні тепловлажние інгаляції на основі морської або мінеральної води. Так само показано фізіотерапевтичне лікування, включаючи електрофорез кальцію на грудну клітку.

Профілактичні заходи попередження захворювання є такими ж, як і профілактика простудних захворювань (регулярне зміцнення імунітету, водні процедури, санація вогнищ інфекції та ін.). Так само слід обмежити контакт зі всілякими алергенами та іншими подразниками, згубно впливають на слизову оболонку бронхіального дерева (дим, пил, тютюн та ін.).