Давно відомо, що безпечної хімії не існує, але наскільки можливо мінімізувати шкоду чистячих і миючих засобів, і що ми знаємо про фосфатах в пральних порошках?

Прання - найдавніша домашня обов'язок. Древні фрески із зображенням людей, які стирають одягу, знайдені на стінах єгипетських пірамід. У ті часи прання була важкою працею, яким переважно займалися жінки.

Прання завжди включала в себе 4 аспекти: механічний вплив, температурне, тимчасові витрати і миючий засіб. У наші дні ці 4 пункти і раніше становлять процес прання, тільки їх якісні характеристики видозмінилися. Еволюція прального порошку налічує близько 100 років. У 1907 році основою пральних порошків був силікат, в 1950 році його місце зайняли фосфати, які надовго і міцно увійшли в індустрію виробництва пральних порошків. У 1980 році почали використовувати цеоліти, в 1986 з'явилися безфосфатні з'єднання і в 2005 році при виробництві пральних порошків почали використовуватися з'єднання на основі соди і фосфонатів, які вважаються нешкідливими в порівнянні з фосфатами.

Чим так небезпечні фосфати в пральних порошках, і якої шкоди вони завдають довкіллю?

Фосфати, потрапляючи в стічні води, є відмінним живильним середовищем для водоростей, які починають буйно рости, цвісти, заполоняючи водойми. Цей процес називається евтрофікацією. У процесі відмирання водорості споживають кисень з води. Це призводить до кисневого голодування і загибелі риби та іншої фауни у водоймах. Є й невидимі загрози: через достатку фосфатів у водоймах змінюється хімічний склад води, руйнується мікрофлора, вода перестає бути придатною для пиття. Все це глобальним чином впливає на екологічну ситуацію на нашій планеті.

Як боротися з негативним впливом фосфатів у пральних порошках на навколишнє середовище?

В Європі існує два успішних прикладу перемоги над евтрофікацією. У 1950х роках кількість фосфатів у пральних порошках в Європі було максимальним, відповідно фосфати потрапляли в стічні води і в озера і річки. У 80х роках рівень фосфатів у Боденському озері перевищив всі допустимі норми. Тоді уряд Швейцарії заборонило використання цих хімічних елементів у виробництві порошків. Завдяки цьому з 1985 року по теперішній час концентрація фосфатів в озері знизилася до мінімального допустимого рівня. Такий же позитивний ефект був досягнутий у випадку з річкою Рейн в Європі.

А ось судячи зі знімків з космосу ситуація в Україні, зокрема стан річки Дніпро, Чорного та Азовського моря говорить про те, що рівень евтрофікації в цих водоймах дуже високий, навіть критичний. Це обумовлено тим, що в нашій країні не було обмежень на використання фосфатів у пральних порошках. Інша проблема в тому, що наші споживачі не обізнані про настільки небезпечний вплив фосфатів на довкілля та про те, що є альтернативні миючі засоби, настільки ж ефективні, але менш шкідливі.

Останнім часом у всьому світі ( Україна - не виняток) набирає чинності екотренд, який включає в себе поняття здорового способу життя й екологічного підходу до життя в цілому.


Світові лідери-виробники пральних порошків давно працюють над розробкою більш екологічних миючих і пральних засобів, знижуючи їх негативний вплив на навколишнє середовище.

В даний час на українському ринку виробників пральних порошків присутні міжнародні компанії, локальні виробники і приватні торгові марки. Велика частка ринку належить саме міжнародним виробникам пральних порошків.

Одна з таких міжнародних компаній - це Henkel. Заснована в 1876 році, вона займає лідируючі позиції у світі як на споживчому, так і на промисловому секторі. Цілком логічно, що компанія веде наукові дослідження з метою мінімізації шкідливого впливу чистячих і миючих засобів на довкілля. Всі основні інгредієнти, які використовуються в хімічному виробництві Henkel, зареєстровані згідно Регулювання Європейського Союзу REACH (реєстрація, Вивчення, Авторизація Хімічних речовин). Абсолютно безпечних хімічних чистячих засобів не буває, про це варто пам'ятати. Але цілком реально знизити їх шкоду для людини і природи. Основна мета компанії- підвищення ефективності пральних порошків при зниженні негативного впливу на навколишнє середовище. Про це розповіли представники компанії на прес-ланчі, який пройшов 11 червня в Києві. Henkel є піонером руху за відмову від фосфатів у виробництві пральних порошків.

З 2009 року представлені на українському ринку пральні засоби "Персил" , "Лоск", "Рекс" не містять фосфатів, замість цих хімічних елементів використовуються нешкідливі фосфонати. Перед журналістами виступали професор Вальтер Гігер - голова департаменту хімії та навколишнього середовища європейської асоціації хімічної та молекулярної науки, доктор Роланд Шредер - глобальний директор з питань сталого розвитку компанії Henkel в бізнес-підрозділі "Миючі та чистячі засоби" і Торі Біроль - генеральний директор підрозділу " Миючі та чистячі засоби "компанії" Henkel Україна ". Лектори говорили про актуальність проблеми використання фосфатів у пральних порошках в усьому світі і в Україні зокрема і про те, що робить компанія для зниження негативного впливу хімічних миючих засобів на довкілля. Журналісти мали можливість задати всі їхні запитання по даній темі спікерам.

Очевидно, що фосфати у пральних порошках небезпечні для екосистеми, і це вибір кожного з нас, який пральний порошок використовувати. Досить просто уважно читати інформацію виробника про склад порошку на етикетці. Кожен з нас може внести в свою лепту в очищення наших водойм і нашої планети, просто вибираючи безпечні чистячі і миючі засоби для дому.