У кожного батька буває момент, коли так хочеться допомогти своєму чаду і, бачачи, як йому важко щось дається, батько в якийсь момент бере і робить за малюка це, будь то зав'язування непокірного шнурка, або домашнє завдання. Але такі пориви чреваті неприємними наслідками.

Термін "батько-вертоліт" увійшов в ужиток з 1990 року. Саме так називають батьків, які розчищають всі перепони на шляху свого чада, позбавляючи його можливості самому вчитися долати труднощі і ставати сильнішими. Існує багато спокус у батьків, коли з благих намірів та бажання допомогти дитині, батьки тим самим завдають шкоди маленькій людині. Спробуйте перебороти в собі таке бажання.

Існує кілька речей, які ні в якому разі не можна робити за дитину:

Говорити за малюка. Напевно бували ситуації, коли представляючись в новій компанії або висловлюючи якесь прохання, ваша дитина запинався, мовчав, і ви, бажаючи йому допомогти, домовлятися за нього. А ось і даремно. У таких ситуаціях немає нічого страшного для дитини. Він повинен самостійно навчатися комунікативним навичкам. Завдяки цьому він стане більш впевненим у собі, товариським і добиваються успіху людиною. Винятки можуть бути у випадках небезпечних і неприємних розмов, сварок, з'ясування стосунків. Якщо дитина не може сам захистити себе в конфліктній ситуації, ви можете допомогти йому, але після цього постарайтеся пояснити дитині, як варто поводитися в подібних випадках. І нехай наступного разу дитина сама спробує порозумітися.

Робити уроки. У кожної дитини бувають такі моменти, коли він не розуміє домашнього завдання або коли він не знає, як його виконати.


Може статися так, що батьки в такий момент з бажання допомогти або щоб заощадити час виконують уроки за дитину. Але до чого це може призвести? По-перше, дитина так і не засвоїть тему і надалі йому буде ще складніше вчитися, адже він не розібрався з цим матеріалом. По-друге, допитливість розуму залишається нерозвиненою. А по-третє, дитина не вчиться долати труднощі і його самооцінка ніяк не розвивається. Бажаючи допомогти дитині з домашнім завданням, спробуйте пояснити йому тему, наочно показати якісь речі так, щоб він зрозумів завдання і постарався його виконати самостійно. Якщо у нього вийде, він буде дуже гордий собою і наступного разу не злякається труднощів.

Вибирати друзів. Звичайно, батьки хочуть тільки хороших друзів своїй дитині, і поки він маленький, батьки підбирають йому однолітків, з якими йому було б приємно і корисно спілкуватися, на їх погляд. Але з часом дитина сама вибирає собі друзів, і тут важливо дати дитині певну свободу, але при цьому захистити його від явно поганих компаній. Важливо щоб дитина не деградував, а навпаки, всебічно розвивався завдяки своїм друзям. Для цього вони не обов'язково повинні бути з ним схожі у всьому, навпаки, різні люди, різні інтереси, а таке спілкування збагачує.

Важливо пам'ятати, що іноді корисніше нічого не робити за дитину, ніж зробити щось зайве.