Ставлення до домашнім голубам у всі часи було особливим. За легендою, навіть бог війни в римській міфології змирився перед голубкою - вона звила в шоломі Ареса гніздо, і він, не посмівши потривожити молоду маму, скасував війну.

Усім відома і голубина вірність. Голуби до кінця віддані своїй половині. Винятком може стати тільки смерть одного з членів голубиної сім'ї.

Важливо, щоб у кожного голуба в зграї була своя голубка, інакше він може полетіти з вашою голубники в пошуках своєї єдиної.

Займатися розведенням домашніх голубів, звичайно, клопітно, але дуже приємно.

Як побудувати голубник і де її розмістити?

Дуже важливо вибрати відповідне місце для голубники. Її потрібно розміщувати далеко від багатоповерхових будинків (жителям може не сподобатися, що домашні голуби сідають на підвіконня і балкони і забруднюють їх), високих дерев, телеграфних, телефонних та електричних проводів - вони будуть заважати зльоту і посадці птахів. Поряд не повинно бути звалищ, вигрібних ям, стаєнь - вони можуть стати джерелами паразитарних та інфекційних захворювань голубів.

Голубник можна виготовити з великого контейнера, обшити зсередини дошками і утеплити щільним картоном. В голубника, крім двері, обов'язково повинні бути вікна - птахам потрібен денне світло. На стінах розмістіть дерев'яні гнізда у вигляді великої решітки, в кожну клітинку вставте картонну коробку, на дно покладіть папір.

Така конструкція дозволяє дотримуватися чистоти в кожній імпровізованій кімнати. Потрібно тільки дістати коробку, вичистити, замінити папір і поставити її на місце. Ось і вся прибирання.

Пам'ятайте, що домашні голуби живуть парами, тому коробка для кожної голубиної сім'ї повинна бути не менше 45 сантиметрів в довжину і 30 сантиметрів у висоту.

На даху голубники зробіть вигул у вигляді вольєра з сітки - рабиці. Вхід у вольєр з голубники повинен бути завжди відкритий, за винятком дуже холодних снігових і дощових днів.

Як годувати домашніх голубів?

Корм можна розсипати по підлозі вигулу - голуби забруднюють його. Давайте голубам їжу тільки в годівниці, виготовленій з пластмаси, фарфору або скла. Після годування годівницю прибирайте - так ви привчите птахів до певного часу прийому їжі.

Від неповноцінного харчування домашні голуби часто хворіють і навіть можуть померти. Для профілактики включайте в їх раціон просо, кукурудзу, натерті на тертці яблука, капусту, моркву. Дрібні каміння, пісок, битий червона цегла - ласощі для голубів.


Обов'язково включайте їх в раціон ваших вихованців - вони сприяють очищенню кишечника.

У голубів постійно повинна бути чиста вода. Можна зробити поїлку з трилітрової банки. Налийте в неї воду, закрийте пластмасовою кришкою з отворами і поставте догори дном в ємність з високими бортами. Вода буде виливатися з банки в міру того, як голуби її випивають. Поїлка такої конструкції зручна тим, що птахи не проливають воду.

У зимовий час голубам потрібні вітаміни. Вони коштують недорого, і упаковки вистачає надовго. Вітаміни можна купити в будь-якому зоомагазині.

Гігієна домашніх голубів

Голуби дуже люблять водні процедури. Постарайтеся виділити для них ванну, яку можна розмістити у дворі біля будинку. Влітку, особливо в спекотні дні, голуби будуть регулярно купатися в імпровізованому басейні.

Регулярно вигулюйте птахів, але не забувайте стежити за тим, щоб кішки або хижі птахи не напали на ваших вихованців.

Здоров'я домашніх голубів

На жаль, голуби часто помирають від різних інфекцій. Звертайте увагу на поведінку своїх вихованців - якщо птах поводиться неприродно, можливо, вона не здорова. Якщо голуб забився в кут, настовбурчився, не їсть і не п'є - бийте на сполох. Не починайте лікування без консультації ветеринара.

Якщо у птаха рідкий стілець зеленого кольору, значить, вона заразилася паразитами. Без відповідного лікування хворий голуб швидко втрачає сили, вагу і вмирає.

Хвороба "Ньюкасла" викликана паралічем кори головного мозку. Хвора птиця швидко обертається навколо своєї осі.

Хвороба "Марека" - інфекційне захворювання, яке проявляється у вигляді шишок під крилами. Цим захворюванням страждають голуби до 1 року.

Лорінготрахеіт передається по повітрю. Захворілі птиці чхають і хриплять.

Щоб не заразилися інші жителі голубники хворих птахів потрібно ізолювати. Якщо ви купуєте нових голубів, їх потрібно потримати окремо від інших птахів (в карантині) не менше 20 днів.

Звичайно, турбот при утриманні домашніх голубів багато, але й результат приголомшливий. При спілкуванні з голубами, спостереженні за їх поведінкою покращується ваш психічний стан, ви отримаєте життєву енергію і позитивні емоції.

Навпаки, якщо у вас занадто багато енергії, ви схильні до стресів, маєте схильність до істерії і депресій, голубине воркування вас заспокоїть і нормалізує психологічний стан. Досить просто взяти в руки домашнього голуба, погодувати зграю або просто поспостерігати за ними, і тривога, страхи, поганий настрій пройдуть без сліду.