По-моєму, вже навіть найсуворіші лікарі змирилися з тим, що люди займалися, займаються і будуть займатися самолікуванням.

Вже й аптекарі навчилися спокійним голосом ставити прості діагнози і призначати лікування.

Вже й лікарі швидкої допомоги дають усні рекомендації з приводу таблеток і мазей.

Все, що завгодно, лише б всучити ледачим громадянам хоч якусь кваліфіковану лікарську допомогу. А якщо вже так, варто було б знати основні заповіді самолікування.

Перша. Лікар все одно краще . Болі в спині можуть виявитися симптомом пієлонефриту, а не радикуліту. Туманна пелена в очах може сигналізувати про проблеми з судинами мозку, а не про перенапруження очей.
Кашель може з'явитися через неполадки з дітородними органами, а не через легкої застуди. Алергічний висип може виявитися оперізувальний лишай. Лікар все одно поставить діагноз краще.

Друга. Не все те правильно, що звично . Ніс дитині закапують не лежати, а сидячи - так зводиться нанівець ризик інфікувати вуха.
При носовій кровотечі голову ні в якому разі не закидають назад - навпаки, нагинають вперед, дають вийти крові і затикають ніздрі ватними джгутиками. При цьому, знову ж, ні в якому разі не закидають голову назад!

Третя. Дайте організму поборотися без ліків . Температуру нижче 38? не збивають (шкідливо для імунітету). Антибіотики при вірусних інфекціях не п'ють (марно).
Рани від укусу обробляють господарським милом (антисептик), а не перекисом водню (не допоможе). Ліки ні в якому разі не приймають з алкоголем. Наслідки цього кроку можуть бути непередбачуваними.При будь-якій застуді та вірусної інфекції найкращий засіб - це рясне (дуже рясне!) Тепле пиття (бажано кислий ягідний морс), провітрене зволожене приміщення і спокій.

Четверта. Не всі народні засоби хороші . Сеча не лікує. Крім того, особисто ваша "жива вода" може бути серйозно інфікована, тому особливо небезпечно застосовувати її на опіках і відкритих ранах.
При підвищеній температурі протипоказані будь теплові процедури, при болях в животі - тим більше. Розтиратися снігом при обмороженні небезпечно - брудний сніг може інфікувати ранки на обмороженої поверхні.
Зігрівають не гарячою водою, а холодною. Горілкою при температурі розтиратися не можна, і тим більше не можна розтирати алкоголем дітей! Через розширені пори алкоголь потрапляє в кров, через високу температуру дія його багаторазово посилюється і самопочуття погіршується.
Трав'яні чаї можуть серйозно нашкодити: ромашка може спровокувати дисбактеріоз, материнка - викидень, звіробій - алергію, ортосифон - різке падіння тиску.

П'ята. Акуратніше з таблетками . Аспірин вкрай шкідливий для хворого шлунка і для будь-якого - натщесерце. Знаменита "тройчатка" - звірячий удар по печінці (в будь-якій комбінації), тому її призначити і дати повинен тільки лікар.
Но-шпа в багатьох європейських країнах давно під забороною через високу токсичність. Жарознижуючі не можна давати частіше, ніж через 4 години, причому неважливо, одне і те ж або різні.

Ну, і найголовніше - це взагалі не хворіти. Міцного вам здоров'я, дорогі наші читачі!